Yağmurda Karıncalara Ne olur?

Yağmurda Karıncalara Ne olur?

Yağmurda Karıncalara Ne olur?

Yağmur veya diğer doğal afetler canlılar için birçok zorluğu beraberinde getirmektedir. Bu zorlukların başında ise gelen afetlerin canlıların besin ve barınma sorununu depreştirmesinden geçmektedir. Bir çok doğal afet sonrasında canlılar zor durumda kalarak yaşamlarına veda edebilirler.

Yüce Allah cc. nın yarattığı Karıncalar ise bazı özel yönleri ile bu doğal afetlere karşı daha dayanaklıdır. Özellikle yağmur sonrasında karıncalara birşey olmaması herkesin dikkatini çeken önemli ayrıntılardandır. Bu olayın asıl sebebi karıncaların nefes aldıkları borunun oldukça ince olmasıdır. Su bu borudan geçemez ve karıncaya zarar veremez. Fakat karbondioksite maruz kalan karıncalar uzun süre baygın şekilde kalabilir. Daha sonrasında kendine gelen karıncalar hayatlarına kaldıkları yerden devam edebilmektedir.

Ayrıca karıncaların yağmurdan korunmasını sağlayan bir diğer özellikleri ise yağmuru sezmelerinden kaynaklanmaktadır. Yağmurun yağacağını içgüdüsel olarak sezen karıncalar yuvalarına çekilirler. Çekilme sırasında yuva girişlerini kapatan karıncalar suyun yuvaya girmesini de engellemiş oluyorlar.

Engelenen su bazen engelleri aşabilir bu durumda büyük bir özveriyle yapılan yuvaların başka özellikleri devreye girmktedir. Karıncalar bu durumlarda bir çok kanal açtıkları yuvalarını rahatlıkla koruyabilmektedir. Yuvaya giren sular bu kanallar aracılığıyla başka alanlara sevk edilmektedir. Bazen tüm olumsuzluklar karıncaların lehine işleyebilmektedir.

Bu durumlar da ise karıncalar hızlı bir şekilde yeni yuvalarını inşaa ederler. Yeni yapılan yuvalar daha öncekinde yaşanan olaylardan ders çıkarılarak elde edilir. Bu nedenler bir sonraki yuva daha kusursuz ve hatasız olmaktadır.

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar