Su içmeden yaşayan hayvanlar

featured

Selam dostlar, konumuzda Su içmeden yaşayan hayvanlar, En uzun susuzluğa dayanabilen hayvan hangisidir?, Su olmadan yaşayabilen canlı var mıdır?, 2 yıl su içmeden yaşayan hayvan, Hangi Hayvan su içerse ölür, Su içmeyen hayvan var mı, Baykuşlar neden su içmez, Balıklar su içer mi, Baykuş su içmez mi, Karınca su içer mi, Butimar kuşu aramalarında sizlere yardımcı olacak şekilde paylaşmaya çalıştık.   Faydalı olması dileğimizdir.


Su İçmeden Yaşayan Hayvanlar


Yüce yaratıcımız olan Allah Teala hazretleri öyle değişik canlılar yaratmıştır ki hayret etmemek mümkün değildir. Keseli fare veya diğer adıyla kanguru faresi adıyla bilinen bu küçük hayvan hem çöllerde yaşar hemde su içmez.


Su içmeden yaşayan diğer hayvanlar

Koala

Çöl toygarı / Çöl tarla kuşu

Su içmeyen hayvan
Su içmeyen hayvan

Öncelikle Bu Keseli fareyi tanıyalım;

Su içmeyen hayvan – Keseli Fare – kanguru faresi 

Amerika birleşik devletlerinin güney doğu çöllerinde yaşayan bu hayvan, hayatı boyunca bir yudum su içmez.

Su içmeden yaşayan hayvan var mıdır? Bu soruya evet diyebiliriz. İşte keseli fare böyledir, Amerika birleşik devletlerinin güney doğu çöllerinde yaşayan bu hayvan, hayatı boyunca bir yudum su içmez. Kuru çöllerde nasıl susuz yaşıyor diye düşünebilirsiniz. Su ihtiyacını çöl bitki ve köklerinden karşılar. Yediği bitkilerdeki az miktarda nemlilik bile ona yeterli gelmektedir.

keseli fare Su içmeyen hayvan
Kuvvetli uzun bacaklara ve sağlam kuyruğa sahip olan bu küçücük hayvan, sıçrayarak hareket eder. Öyle dikkatli sıçrar ki, bir kaktüs ağacının üzerinden tam çekirgelerin üzerine düşebilir!

İki keseli farenin kavga edişini görmek de ayrı bir zevktir. Onları seyrederken iki boksörün dövüşmesini hatırlamamak elde değildir. Evet, keseli fare, bize garip gelen ve alışamadığımız bir takım meziyetlere sahiptir.

Upuzun arka ayakları ile kanguruya benzeyen bu minnacık sıçan, kanguru faresi ya da diğer ismi ile keseli fare sadece ayakları ile değil keseli oluşu ile de kanguruya çok benzediği için kanguru faresi ismi ile anılıyor. Kanguru faresi bir çöl hayvanı ve su bulunmayan çöl yaşamına kusursuz şekilde uyum sağlamış, zira kendisi hayatını su içmeden sürdürüyor. Elbette onun da sıvıya ihtiyacı var ve bu ihtiyacını çölde bulduğu bitki yumrularını mideye indirerek karşılıyor.


Su içmeden Yaşayan Hayvanlar

Yüce yaratıcımız olan Allah Teala hazretleri hikmeti gereği Su içmeden Yaşayan Hayvanlar diğer hayvanlar şunlardır;

koala su icmeyen hayvan

Koala

Su içmeyen hayvanların en tanınanı Koala’dır.

İşte sevimliliği ile gönüllere taht kurmuş, tembelliği ile dillere destan olmuş bir hayvan kardeşimiz; koala. Avustralya’nın simgelerinden biri de olan koalanın ismi ne anlama geliyor dersiniz? Hemen söyleyelim; koala Avustralya yerlileri Aborijinler’in dilinde “su içmeyen” demektir. Evet, koala su içmeyen bir hayvan, zira bu sevimli canlı gereksinim duyduğu sıvıyı sürekli yediği okaliptüs yapraklarından karşılıyor.

Col toygari su icmeyen hayvan

Çöl toygarı – Çöl tarla kuşu

İşte yine bir çöl hayvanı Çöl toygarı da su içmeden yaşıyor.

Çöl tarla kuşu ya da diğer ismi ile çöl toygarı. Bu minnacık kuş da isminden de anlaşılacağı üzere çölde yaşıyor ve hayatı boyunca hemen hiç su içmiyor. Su ihtiyacını yediği böceklerden ve tohumlardan karşılayan çöl toygarı aslında su içmeyen hayvanlar arasındaki tek kuş değil. Bu küçük kuşun dışında bazı kuşların da su içmeden yaşayabildikleri, ancak su bulduklarında da içtikleri biliniyor.

Su içmeden yaşayan hayvanlar konumuzdan sonra hayvanlar hakkındaki diğer konularımıza da aşağıdaki linklerden kolayca ulaşabilirsiniz… Semih YAŞARHayvanlar ile ilgili ayetler

Hayvanlar ile ilgili atasözleri ve anlamları

Hayvanlar ile ilgili sözler

Hayvanların en ilginç özellikleri

Hayvanlar Aleminden Bilmediklerimiz

Dünyanın en zehirli hayvanı

Dünyanın en zeki 10 hayvanı

Hz.Peygamberin (sav) hayvan sevgisi

Hayvanlarda Niçin Boynuz Vardır

HAYVANLAR HAKKINDA BİLGİ Kategorimiz


0
be_endim
Beğendim
1
mutluyum
Mutluyum
0
d_n_yorum
Düşünüyorum
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
sinir_oldum
Sinir oldum
Su içmeden yaşayan hayvanlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 Yorum

  1. 22 Temmuz 2019, 03:06

    MaşaAllah barekallah, sübhanallah.

    Cevapla
Giriş Yap

Dostkelimeler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Sosyal Medyada Takip Edebilirsiniz...