Pelikan Kuşlarının İlginç Özellikleri

Pelikan Kuşlarının İlginç Özellikleri

Konumuzda; Pelikan Kuşlarının İlginç Özellikleri, Pelikan uçar mı, Pelikanların kaç yıl yaşar, Pelikanlar yavrularını neden kanla besler, Pelikan kuşu özellikleri, Pelikan ne Demek hakkında bilgiler paylaşacağız.

Rabbim yarattığı her canlıya değişik özellikler vermiştir. Bugün ki konumuzda Pelikanlar hakkında bilgiler paylaşacağız. Bu büyük kuşların ilginç özelliklerinden bahsetmeye çalışacağız. 


Pelikan Kuşlarının İlginç Özellikleri


Pelikan Familyası :

Pelikangiller (Pelecanidae). Kutan olarak da bilinir.

Pelikanların Yaşadığı yerler:

Eski ve Yeni Dünya’nın su kenarlarında yaşarlar. 

Türkiye’de Pelikanların Yaşadığı yerler:

Türkiye’de Konya ilindeki Akgöl, Balıkesir ilindeki Manyas, Samsun ilindeki Balık göllerinde pelikan (kutan) çeşitleri yaşamaktadır. Dünyada nesilleri azalmış çevre dostu tepeli pelikanlar (kutanlar) Konya ilindeki Akgöl ve Hotamış gölleriyle Kayseri ilindeki Sultansazlığı Gölünde yaşamaktadır. Bunların da nesilleri artık tükenmeye yüz tuttuğundan, devlet tarafından koruma altına alınmıştır.

Pelikanların Çeşitleri:

Bilinen 7 tür pelikan vardır.

Pelikanlar kaç yıl yaşar
Pelikanlar kaç yıl yaşar

Pelikanların diğer isimleri:

Kaşıkçı kuşu da denir. Bazı bölgelerde “saka kuşu” olarak da bilinirler.

Pelikan uçar mı ?

Evet uçar.

Pelikanların kaç yıl yaşar,

pelikanlar 15 ila 25 sene arası yaşarlar. 

Pelikanların Özellikleri:

Gagasının altında genişleyebilen derimsi bir torba vardır. Ayaklarının dört parmağı da perdelidir. Kesesinin içinde balık biriktirerek beslenir. 

Pelikangiller ailesinden, kaz büyüklüğünde, toplu halde yaşayan bir su kuşu.  Geniş üst gaga ucu çengelli, alt gaga ise torba şeklinde keselidir. Sığ nehir ve göl kıyılarında yaşar. Yuvalarını genellikle sazlık bölgelerde ve toprak üstünde ot ve kamıştan yaparlar.

Küçük türler ise koloniler halinde ağaçlar üzerinde barınırlar. Tüyleri beyaz, üzerleri kırmızı benekli, kanat uçları siyahtır. Uçarken boyunlarını geri döndürürler. Çok iyi yüzer ve uçarlar. Kısa ve kuvvetli olan ayaklarının dört parmağı da perdelidir.

Amerika’da yaşayan kahverengi pelikan, denizde yaşayan ve havadan suya dalabilen tek türdür.

Gaga ucundan kuyruk ucuna kadar 180 cm olan büyük türleri vardır. Kanat açıklıkları üç metreye ulaşabilir. Kuzeyde yaşayanlar kışın sürüler halinde sıcak bölgelere göç ederler.

Çoğunlukla toplu halde avlanırlar. Avladıkları balıkları alt gaga torbasında biriktirerek yutarlar. Yutamadığı iri balık yüzünden boğulanları da vardır. Esas besin kaynağı balık olmakla beraber, semender ve kurbağa da yerler.

Avlanacakları zaman 8-10 tanesi bir araya gelerek saf veya çember meydana getirirler. Kanat ve ayakları ile suya vurarak balıkları kıyıya veya çemberin ortasına sıkıştırır ve rahatça kepçelerine doldurup yutarlar. Az derin sularda avlanmayı tercih ederler. Gagasının içine balıklarla beraber su da dolduğundan bazı bölgelerde “saka kuşu” olarak da bilinirler.


Pelikanlar yavrularını neden kanla besler


Erkekleri dişilerinden daha iricedir. Yazın ülkemizin göl, sazlık ve kamışlıklarında, alçak söğütlerde bulunurlar. İki-üç yumurta yaparlar. Yavrular çok çelimsiz ve çıplak bir vaziyette yumurtadan çıkar. 

Pelikan, yavrularının açlıktan ölmesine izin vermez ve göğsünü gagalayarak kanatır ve kanıyla yavrularını besler. Hem anne hem de baba yavruları besler. Küçük yavruları beslemek için ebeveynler yedikleri besinleri kusarlar. Uzun süre anaları tarafından yarı sindirilmiş hazır besinlerle beslenir. Geliştikçe gagalarını annelerinin kepçelerine daldırarak balık yemeğe başlarlar.

 

 

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar