Doktor ile ilgili Atasözleri

Doktor ile ilgili Atasözleri

Doktor ile ilgili Atasözleri

Doktorlar hastalarını iyileştirmek için çeşitli sebeplere başvururlar lakin hastayı iyi edecek olan da öldürecek olan da Hz. Allah cc’dir. Doktorlar sadece bir aracı olabilirler. O nedenle bu aradaki farkı görüp ona göre şifayı verecek olan Allah cc. Hazretlerine dua etmelidir.

Şifayi verdikten sonra da Rabbine şükretmeyi unutmamalı insan.

Doktor konusunda bulabildiğimiz atasözlerini anlamlandırarak aşağıya sıralamaya çalıştık. Eksik gördüğünüz atasözlerini yorum bölmünde ekleyerek sizde sitemize ve arkadaşlarınıza katkıda bulunabilirsiniz.

Doktor ile ilgili deyimler ve anlamları için buraya tıklayınız…

 

Doktor ile ilgili Atasözleri ve anlamları

Hekimden sorma, çekenden sor. Türk atasözü

Anlamı : Bu atasözümüzde acıyı ancak çeken bilir denmektedir. Hastaya bakan yada ilgilenen kişiler sıkıntıyı asıl çeken gibi olmaz denilmektedir.

Güneş girmeyen eve doktor girer. Türk atasözü

Anlamı : Bu atasözümüzde anlatılan; evimizin güneş alan bir şekilde olmasının önemi vurgulanmaktadır. İnsan sağlığı için güneş çok önemlidir. Güneş girmeyen evde rutubet olacağından sağlıklı yaşamak pek mümkün olmayacaktır.

Hekimsiz, hâkimsiz yerde oturma. Türk atasözü

Anlamı : Bu atasözümüzde insanların hastane, doktor, mahkemesi, hakimi, savcıyı olan yerde oturmalarının faydalı olacağı, herhangi bir sıkıntıda bu kişilere başvurulması gerektiği anlatılıyor.

İyi olacak hastanın, doktor ayağına gelir. Türk atasözü

Anlamı : Bu atasözümüzde Rabbimiz şifa dilemişse o kişiye şifayı ulaştıracak kişinin veya ilacın bir şekilde hastaya ulaşacağı anlatıldığı gibi, bir çok konuda sıkıntıya düşen için Rabbimiz iyilik dilemişse o kişinin sıkıntısını giderecek sebepleri de yollayacaktır deniliyor.

Yarım hekim candan eder, yarım hoca dinden eder. Türk atasözü

Anlamı : Bu atasözümüzde konusunda uzman olmayan kişilerin insanın işlerini daha da kötü hale getireceği, o ndenle mutlaka uzman birinden yardım istemek gerektiği anlatılıyor.

 

 

Doktor ile ilgili Atasözleri konumuzdan sonra sitemizde bulunan doktor hakkındaki diğer konularımıza da aşağıdaki linklerden kolayca ulaşabilirsiniz… Semih YAŞAR

Doktor ile ilgili deyimler ve anlamları

Doktor ile ilgili Sözler

Hastalık ile ilgili ayetler

Hastalık ile ilgili özlü sözler

Hastalık ile ilgili Hadisler

 

 

 

Eski sitemizdeki yorumlar…

  sanane   –   03.10.2013
güzeller

  selin   –   16.04.2013
doğru

  elif    –   27.02.2013
bu sayfa olmassa 00000 alacaktım tşk ederim
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar