Isırgan Otunun faydaları

Isırgan Otunun faydaları

Isırgan Otunun faydaları

Allah cc. Hazretlerinin yarattığı her bitkide bir hikmet ve şifa vardır. Isırgan Otu adı verilen bitkinin içeriği, faydaları ve kullanımı konusunda yazdığımız yazının sizlere faydalı olması dileğimizle….

Isırgan Otunun faydaları

Isırgan otu çok eski çağlardan beri bilinerek kullanılan bir bitkidir. Kas ve eklem ağrılarına iyi gelmesi, prostat kanserine karşı koruma sağlaması ve saç uzatması ısırgan otu faydaları arasındadır. Çıplak el ile yaprağına dokunulduğu zaman kaşıntı, alerji gibi yan etkileri ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle eldiven ile toplanması gerekir. Birçok ülkede ısırgan otu şampuan, yağ, sabun ve krem olarak kullanılmaktadır.

Isırgan otu yaprakları üzerinde bulunan ince tüyler cildi tahriş eden kimyasal maddeler içerir ve bu kimyasallar yaprak cilt ile temas ettiğinde salgılanır. Bu nedenle taze ısırgan otu yapraklarına ya da sapına dokunmak oldukça acı vericidir. Ancak bitki yüzyıllardır sağlığa faydaları nedeniyle pek çok kültürde kullanılmaktadır. Avrupa’da geleneksel olarak vücuttan fazla suyun atılması amacıyla idrar söktürücü ve organları temizlemek için detoks amacıyla kullanılır.

Bilimsel adı Urtica dioica olan bitki günümüzde batı tıbbında pek çok ilaç içerisinde ticari olarak kullanılmaktadır. Avrupa, Kuzey Amerika, Asya’nın soğuk bölgeleri ve Kanada’nın bazı bölgelerinde doğal olarak yetişen bitki 1 metre uzunluğa erişebilir. Koyu yeşil yaprakları tırtıklıdır. Yıl boyu yetişebilir ve Haziran ayından Eylül ayına kadar çiçek açar.

Çok farklı şekillerde kullanılan ısırgan otu faydaları nelerdir?

Yüksek miktarda C vitamini ve demir içerir. C vitamini vücudun demir emilimini arttırır. Demir emiliminin artması da yorgunluk ve anemiye iyi gelir.

Önemli miktarda potasyum bulundurur. Vücuttaki potasyum minerali damarlara yarar sağlayarak kalp krizi ve felç geçirme riskini azaltır.

Kas ve eklem ağrılarına iyi gelmesi de ısırgan otunun faydaları arasındadır. Artrit gibi kemik rahatsızlıklarına fayda sağlar. Eklem ağrıları için ısırgan otu banyoları tavsiye edilir.

Adet dönemlerindeki belirtileri hafifletir. Adet dönemindeki ağrıyı, kasılma ve şişkinliği azaltır. Adet sancısına iyi gelir.

Böbrek ve safra kesesi taşlarını düşürür. Bir diüretik olarak toksinlerin vücuttan atılmasına yardım eder. Bu şekilde mesane enfeksiyonlarına ve ödeme karşı koruma sağlar.

Solunum rahatsızlıklarına iyi gelir. Mevsimsel alerjiler, saman nezlesi ve astım gibi solunum yolu hastalıklarına karşı yarar sağlar. Aynı zamanda grip, nezle, öksürük, burun tıkanıklığı gibi solunum rahatsızlıklarına iyi gelir.

Prostat sağlığını iyileştirir. Özellikle erkekler için yaşlandıkça prostat sağlığı daha da önem kazanır. Isırgan otu prostat büyümesini engellediği gibi prostat kanserine karşı da koruma sağlar.

Kalbe iyi gelir. Kan basıncını düşürmesi ısırgan otu çayı faydaları arasındadır. Kan basıncının düşmesiyle kardiyovasküler sistem üzerindeki stres ve gerginlik azalır.

İdrar söktürücü etkisi vardır. İdrar söktürücü etkisi için 50 gram kuru ısırgan 5 bardak suda kaynatılıp günde 3 bardak içilir.

Gut rahatsızlığına yarar sağlar. Gut hastalığı vücutta fazla protein birikmesi sebebiyle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Gut tedavisi için taze olarak bu şifalı otun suyu günde 3 çorba kaşığı içilir. Bu tedavi 4-6 hafta devam etmelidir.

İshale iyi gelir. İshale karşı 50 gram kökü 1 litre suda kaynatılarak elde edilen sıvı içilmelidir.

Kırmızı kan hücresi üretimini arttırır. İçeriğindeki C vitamini ve demir minerali sayesinde vücuttaki kırmızı kan hücresi uyarılır. Demir hemoglobinin önemli bir minerali iken, C vitamini ise bağırsaktaki demir alımını optimize eder. Bu şekilde dolaşım sistemine yarar sağlar.

ISIRGAN OTUNUN SAĞLIĞA FAYDALARI NELERDİR?

Antioksidan ve antimikrobiyal etkileri vardır.

Kansızlığa iyi gelir.

İdrar söktürücü ve ödem atıcı özellikleri nedeniyle de böbrek ve kalp rahatsızlıklarına karşı da kullanılır.

Yüksek tansiyona iyi gelir.

Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir.

Astıma karşı rahatlatıcı etkisi vardır.

Hemoroid için yararlı bir bitkidir.

Alerjik reaksiyonları hafifletir.

Hücre yenilenmesini arttırır.

İdrar söktürücüdür

Yüksek miktarda demir içerir

Anemi tedavisinde yardımcı olarak kullanılır

Sindirim sistemini ve diğer organları temizler

Artrit semptomlarını hafifletir

İdrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır

Karaciğeri temizler

Böbrekleri temizler

Öksürüğe iyi gelir

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Soğuk algınlığına iyi gelir

Saman nezlesinin tedavisinde kullanılır

Sindirimi düzenler

 

ISIRGAN OTUNUN SAÇA FAYDALARI NELERDİR?

Saç bakımı yapması ısırgan faydaları arasındadır. Saç bakımı için bir litre su 20 dakika kaynatılır. Kaynayan suyun içine 200 gram kadar ısırgan otu atılır ve 20-25 dakika kadar daha demlendirilir. 2 günde bir akşamları saç dipleri masaj yapılır şekilde bu suyla ovulur ve ardından saçlar yıkanır.

Saç dökülmelerini önler.

Kepekli, bakımsız, yıpranmış saçlar için kullanılabilir.

Saçlara parlaklık kazandırır.

Saçların güçlenmesine ve saç uzamasına katkı sağlar.

Saçın kolayca kırılmasını engeller.

ISIRGAN OTUNUN CİLDE FAYDALARI NELERDİR?

Egzama gibi cilt rahatsızlıklarına iyi gelir.

Akneleri yok eder.

Ciltteki bakteriyel enfeksiyonları önler.

Antioksidan özelliğinden dolayı ciltteki lekeleri azaltır.

Yara izlerinin çabuk iyileşmesine yardım eder.

Yaşlanmanın etkilerini azaltır.

 

ISIRGAN OTU ZAYIFLAMAYA FAYDALARI NELERDİR?

Doğrudan zayıflatma etkisi olmasa da dolaylı olarak zayıflamaya yardım eder. Isırgan otu çayı içilerek vücutta biriken ödem ve şişkinlik atılabilir. Ödemin ve şişkinliğin atılması ile zayıflamaya yardım eder. İçeriğindeki vitaminlerden dolayı zayıflarken vitamin eksikliğini engeller. Aynı zamanda idrar söktürücü özelliğinden dolayı özellikle karın bölgesindeki şişliğin inmesine yarar sağlar. Bu şişlikten kurtularak zayıflama sağlanabilir.

ISIRGAN OTU NASIL KULLANILIR?

Birçok farklı kullanım şekli vardır. Yaprakları, tohumları, kökü ve gövdesi kullanılabilir.

Birçok hastalığa karşı genellikle yaprakları ile elde edilen ısırgan otu çayı kullanılır. Aynı zamanda ısırgan otu yağı ve kremi olarak da kullanılabilir. Isırgan otu haşlanarak elde edilen suyu ile banyo yapmak suretiyle saç ve vücut yıkanabilir.

Gargara yapılarak ağız kokusundan kurtulmak mümkündür. Aynı zamanda lapa şeklinde hazırlanarak kıl dönmeleri için fayda bulunabilir.

ISIRGAN OTU ZARARLARI NELERDİR?

Aşırı tüketilmesi halinde mide rahatsızlıkları, ciltte döküntüler ve alerjiler görülebilir.

Yüksek tansiyon ilacı kullanan kişilerin doktorlarına danışmadan tüketmesi tavsiye edilmez.

Açık yaralara karşı kullanılmamalıdır.

Kan şekerini düşürücü etkisi bulunduğu için ilaç kullanan şeker hastaları (diyabetik rahatsızlığı bulunan kişiler) tarafında çok tüketilmesi tavsiye edilmez.

Hamile kalmak isteyen kadınlar tüketmemelidir. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde bayanların ısırgan otu çayı tüketmeleri önerilmez.

 

Isırgan Otunun faydaları konumuzdan sonra diğer şifalı bitkiler’e aşağıdaki linklerden kolayca ulaşabilirsiniz. Semih YAŞAR.

Kamelya çiçeği hakkında bilgi

Vanilya hakkında bilgi

Kral otunun faydaları

Kenevir hakkında bilgi

Kroton bitkisi hakkında bilgi

Kakule Bitkisinin Faydaları

Kafur Bitkisi hakkında bilgi

 

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar