Denizyıldızı hayvanı hakkında bilgi

Denizyıldızı hayvanı hakkında bilgi

Denizyıldızı hayvanı hakkında bilgi

Yüce Allah cc Hazretleri birbirinden ilginç milyonlarca hayvan yaratmış, her birine ayrı ayrı görevler vermiştir. Bu konumuzda Deniz Yıldızı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Beğenerek okuyacağınızı ve deniz yıldızı ile ilgili bilgiler edineceğinizi umuyoruz. Faydalı olması dileklerimizle…

 

Denizyıldızı hayvanı hakkında bilgi

Denizyıldızı, hayvanlar aleminin derisi dikenliler şubesine bağlı Asteroidea sınıfından olan deniz omurgasızlarına verilen ortak ad. Balıklarla az da olsa benzerlik gösterdiğinden nadiren yıldızbalığı olarak da adlandırılır.

Dişleri olmayan denizyıldızı yiyeceklerini sindirmek için kendine özgü bir metod kullanır. Avının yerini bulmasında koku ve dokunmaya bağlı olarak, avın kapladığı alanın büyüklüğü de etkilidir. Kollarının altında yüzlerce ince, her zaman hareket eden, emici diskler bulunmaktadır.

Deniz yıldızlarında hareket, bir kayaya veya başka bir cisme ayakları ile yapışması ve sonra geri çekmesi ile sağlanır ve denizyıldızı bu biçimde yavaşça sürünür. Günlük yiyecekleri kabuklu deniz hayvanları, karides, kum ve taş gibi birikintilerdir. İstiridyeyi bulduğunda denizyıldızı onu içine çeker ve bir çok emici ayağını istiridyenin kabuğuna yapıştırır. İstiridye aşırı güçlü supaplara sahip olmasına rağmen denizyıldızı sonunda istiridyenin kabuğunun yavaş yavaş açılmasını sağlar.

Deniz yıldızının kaç beyni vardır?

Deniz yıldızı, derisi dikenliler şubesine ait olan omurgasız canlılardan biridir.

Merkezi bir beyni yoktur, fakat sinir sistemleri çok karmaşıktır. Nöronlarının sinir uçlarıyla mesaj iletimi yaparak sinir sistemlerinin devamlılığını sağlarlar. Yani insanlardaki gibi ceviz şeklinde bir beyne sahip değillerdir.

Deniz Yıldızları Hakkında Kısa Bilgiler :

Deniz Yıldızlarının beyni yoktur. ( Denizlerimizde bir çok Deniz Yıldızı Var)

Bakışımlı 5″er kolları bulunan denizyıldızları takımı üyelerinin kollarının her birinde, etkinliğe geçtikleri zaman midye, istiridye gibi ikiçenekli hayvanların kabuğunu ayırabilecek kadar güçlü yüzlerce çok küçük emici ayak bulunur.

Deniz Yıldızlarının 1600 kadar farklı türü vardır.

Deniz Yıldızı, Avları yutulamayacak şekilde büyük olduğu takdirde, midelerini ağızdan çıkararak avlarını sarar, dış ortamda sindirirler. Sindirimin sonunda midelerini tekrar içeri çekerler. İstiritye kabuklarını kollarıyla açarak içlerini yediklerinden “inci istiridye” tavlalarına büyük zarar yaparlar.

Denizyıldızı hayvanı hakkında bilgi konumuzdan sonra diğer konularımıza da bakabilirsiniz… Semih YAŞAR

Kartal hakkında bilgi

Japon balığı Hafızası

Denizyıldızı hayvanı hakkında bilgi

 

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar