Dünyanın En hızlı Hayvanı

featured
service

Dünyanın En hızlı Hayvanı

Yüce Allah teala hazretleri yarattığı her canlıya çeşitli meziyetler vermiştir. Bugün karanın en hızlı canlısı olan ÇİTA’yı tanıyacağız.

Dünyanın En hızlı Hayvanı

Karanın En hızlı Hayvanı – Çita hakkında bilgi

ASYA ile Afrika’nın Çita, gepar veya avcı leopar (Aeinonyx jubatus), denilen kedisi dünyanın en hızlı kara hayvanıdır. Dinlenmekte olduğu yerden sıçrayarak ilk saniyenin içinde saatte 70 – 75 kilometrelik bir hıza çıkabilir. Fakat bu bile şimşekten farksız kedinin en yüksek hızı değildir.

Saatte 112 kilometre hızla koştuğu saatle tespit edilmiştir.

Çita koşuda tazıyı geçerse de hayret verici hızını uzun müddet sürdüremez. 400-500 metre yol aldıktan sonra yorulur. Fakat pars iriliğindeki bu iri ve hızlı kedinin terbiye edilince avcılara mükemmel bir yardımcı olabildiğine şüphe yoktur.

Hindistan raca’ları uzun yıllar önce çita’nın dikkate değer kabiliyetlerini görerek bunlardan yararlanmak yoluna gitmişlerdir. Bu arada küçükken ele geçen çita’nın yeteri kadar saldırgan olmadığım farketmişlerdir. Türü gibi yırtıcı olmakla beraber, efendisinin emirlerini dinleyecek bir çita bulmak gerekiyordu.

Hintli avcılar yabani çita’ların pençelerini bilemek için belli bazı ağaçlara geldiklerini biliyorlardı. Adamlar buralarda gizlenip çita’ların yolunu beklerler, hayvanların şiddetle direnmelerine rağmen ilmekle yakalar ve terbiye etmeye girişirlerdi. Sonuç, çita terbiyeyle köpek gibi ava çıkan kediler oluyordu.

Çita’nın eşliğiyle çıkılan avlar eski Hindistan’ın, en ilginç özelliklerinden biriydi. Avcılar evcil çita’yı arabayla av sahasına götürüyorlar ve bu arada kafasını bir başlıkla örtülü bulunduruyorlardı. Hindistan’ın adi uzun boynuzlu antilopları olan kara geyikler ve ceylanlarla karşılaşılınca, kedinin kafasındaki başlığı atıp gözlerini ava çevirirlerdi. Çita bundan sonra her türlü tabiî engebeyi veya ağaçları kendine siper ederek bir şeyden haberi olmayan avın 400 metre kadar yakınma sokulur, sonra da en büyük hızıyla ileri atılırdı.

Ceylanlarla antiloplar da hiç fena koşucu değillerdir. Hayatlarının tehlikede olduğunu sezince, bütün güçleriyle kaçmaya koyulurlar. Üstelik dayanıklılık itibarıyla çita’dan üstündürler, Düşmanlarıyla aralarındaki açıklık kapanmadığı takdirde, canlarını kurtarabilirler. Fakat yanşın başlarında avantaj, üstün hızı dolayısıyla çita’dadır. Avına yetiştiği takdirde, pençelerini saplayarak göz açıp kapayana kadar avının gırtlağını parçalar.

karanin En hizli Hayvani

Kedilerin arasında köpeğe en ziyade benzeyeni:

Kedilerin köpeğe en ziyade benzeyeni olan çita, sanki,  Allah Teala hazretleri tarafından koşmak için yaratılmıştır. Bacakları ince ve uzun olduğundan omuz hizasında 75 santim boyundadır. Ayakları dar, fakat iridir. Özellikle kaim pençeleri köpeğinkileri hatırlatır. Çita, öbür kedilerin aksine, pençelerini tamamıyla içeriye çekemediği için, bunlar devamlı meydandadır.

Hayvanın kaslı, lâkin ince vücudu aerodinamik biçimli olduğundan koşu esnasında havaya pek az kargı koyar. Uzun kuyruğu da hayvanın hızlı dönüşler yapmasına yardımcıdır.

Eskiden Hazer Denizi ile Sumatra adası arasında birçok yerlerde bulunmasına rağmen, çita bugün Asya’ da azalmaya yüz tutmuştur. Afrika’ da da insanların oturdukları yerler genişledikçe, çita’ların nüfusu seyrelmektedir. Fakat bu hızlı kediye hâlâ Doğu Afrika’da, Senegal’de, Sudan’da, Transvaal’da, Bechuanaland da ve Rodezya’da rastlanır.

Çita dinlenme saatlerini yüksek otların arasında veya kayaların arasındaki ininde geçirir. Sıcak mevsimde dahi gündüz saatlerinde ortada gezmesi bakımından öbür akrabalarının çoğundan farklıdır. Avlanırken koku alma duygusundan ziyade gözlerine güvendiği için, mehtaplı gecelerde barınağından çıkar.

İki, üç hayvan eoğu zaman beraber dolaşırlar. Bazen dört, beş hayvanlık sürüler de görülürse de, bunların aile grupları olması akla yakindur. «Duiker» ve «impala» gibi orta veya ufak boy antiloplar, çita’nm en çok rağbet ettiği av hayvanlarıdır.

Çita, derin sesli akrabası kaplana kıyasla, pek gürültücü bir hayvan sayılmaz. Hayatından memnun olduğu zaman ev kedisi gibi nurlar. Evcil olanları sokulgan ve uysal olurlar.

Kürkü için avlanır.

Çita’nın kürkü çok kıymetlidir. Sağlam siyah beneklerle süslü kum kahverenginde bir kürktür. Rodezya çitası’nda bu lekeler birleşip çizgiler meydana getirir. Gerçek pars’ta bunlar yerine halkalar vardır. Hayvanın yüzünün iki yanında siyah bir çizgi göze çarpar. Ensesinde de kısa bir yele bulunur. Yetişkin hayvan 50 kilo ağırlığında ve 75 santimi kuyruk olmak üzere, 210 santim uzunluğundadır.

 

karanin En hizli Hayvani 1

 

Dünyanın En hızlı Hayvanı konumuzdan sonra hayvanlar hakkındaki diğer konularımıza da aşağıdaki linklerden kolayca ulaşabilirsiniz… Semih YAŞAR

Hayvanlar ile ilgili atasözleri ve anlamları

Hayvanlar ile ilgili sözler

Hayvanların en ilginç özellikleri

Hayvanlar Aleminden Bilmediklerimiz

Dünyanın en zehirli hayvanı

Dünyanın en zeki 10 hayvanı

Hz.Peygamberin (sav) hayvan sevgisi

Hayvanlarda Niçin Boynuz Vardır

HAYVANLAR HAKKINDA BİLGİ Kategorimiz

0
mutluyum
Mutluyum
0
d_n_yorum
Düşünüyorum
0
sinir_oldum
Sinir oldum
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
be_endim
Beğendim
Dünyanın En hızlı Hayvanı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Dostkelimeler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Sosyal Medyada Takip Edebilirsiniz...