Borçlular için Dualar

Borçlular için Dualar

Borçlular için Dualar

Borcu Olup Ödeyemeyenler İçin Borç Ödetme Duaları

Hz. Aişe (Radıyallahü Anh) diyor ki: –”Babam Ebu Bekir (Radıyallahü Anh) yanıma geldi: Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)’in bana öğrettiği duayı işittin mi?” buyurdu. “O dua da neymiş” dedim.
Hz. Abu Bekir (Radıyallahu Anh) şöyle demiş:
-”Bunu Hz. İsa ( aleyhisselam) arkadaşlarına öğretirmiş. Birinizin üzerinde dağ kadar borcu olsa, bu duayla Allah’u Teala’ya dua etse, mutlaka Allah’u Teala ona ödetir.“

Hz. İsa (Aleyhisselam)’ın borç ödetme duası

Duanın Arapça Okunuşu: “Allahümmek fâricel hemmi. Kâşifel ğammi. Mücîbe da’vetil muztarrîne. Rahmâned dünya vel âhirati ve rahîmehümâ. Ente terhamünî ferhamnî rahmeten tüğnînî bihâ an rahmeti men sivâke.”
Duanın Türkçe Anlamı: “Ey sıkıntıyı def eden, darda kalanların duasını kabul eden, dünyanın ve ahiretin Rahman’ı ve Rahim’i! Bana Sen merhamet edersin. Bana öyle bir merhamet et ki, Senden başkasının merhametine ihtiyaç bırakmasın.” (1)

Hz. Ali’den Borcu Ödetme Duası

Hz. Ali (Radıyallahü Anh)’a efendisine para vererek azat olmak isteyenbir köle geldi:
-”Taksitimi veremedim: Bana yardım et” dedi. O da:
-”Sana bir dua öğreteyim; onu bana Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) öğretmişti. Senin Uhud dağı kadar borcun olsa, onları ödeme imkanını bulursun. Şöyle de: “Allahümmekl fini bi halalike an haramike ve ağnini bi fadlike ammen sivake.“(2)

Borç Ödeyebilmek İçin Manevi Reçete’nin Duası

Borcunu Ödeyebilmek İçin Manevi Bir Reçete

Hz. Ali (k.v.)’nin Bir Köleye Tavsiye Ettiği Borç Ödetme Duası

Borçlu olan herhangi bir kimse, borcunu ödemek istediği halde bir türlü ödeyemezse, abdest alarak kuvvetli bir itikat ile: “Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billahil aliyyil azîm.“

Duasını 1000 kere okursa, Allah’u Teala o kula bilmediği ve ümit etmediği yerden bir sebep yaratır ve borcu ödenir. Bu duayı her sabah namazından sonra 7 kere okuyan kimse, din ve dünya hususunda içine düştüğü her türlü sıkıntılardan kurtulur.

Sıkıntıya düşüp de darda kaldığına hakikaten emin olan kimse, Cuma gecesi sabaha karşı kalkıp abdest alarak iki rekat namaz kıldıktan sonra kıbleye karşı oturup 1807 defa bu duayı okur ve Allah’u Teala’ya: “Ya Rabbi! Beni bu sıkıntılardan kurtaracak hiçbir kuvvet yoktur. Kurtar ya Rabbi, kurtar Ya Rabbi, kurtar Ya Rabbi!” dedikten sonra üç İhlas suresi ve bir Fatiha Suresi okuyup Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in temiz ruhlarına hediye ederek yedi kere Salavat-ı Şerife getirirse, arzu ettiği herhangi bir şeyin sebepleri o günden itibaren ortaya çıkmaya başlar.

Dipnotlar (Kaynakça)
İbni Kayyim el-Cevzi, el-Vabilu’s-Sayyib, 133
Tirmizi, Daavât, 3558

Borçlular için Dualar  konumuzdan sonra diğer sitemizde bulunan borç ile ilgili konularımıza aşağıdaki linklerden kolayca ulaşabilirsiniz… Semih YAŞAR

Borç ile ilgili ayetler

Borç ile ilgili hadisler

Borç ile ilgili sözler

Borç ile ilgili deyimler ve anlamları

Yatmadan önce okunacak dualar

Karınca Duası, türkçesi, meali

Diğer Dualar için

Borçlular için Dualar

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar