Göz hastalıkları için okunacak dualar

featured

Selam Dostlar, Konumuzda Göz hastalıkları için okunacak dualar, Peygamber Efendimizin göz için okuduğu dua, Kuranda göz için şifa ayeti, Göz hastalığı için salavat, Nur suresi göz duası, Göz için hangi Esma okunur, Gözleri iyileştiren İsmi Azam Duası, Göz Ağrısı için okunacak dua gibi aramalarda sizlere şifa olabilecek duaları paylaşmaya çalışacağız.


Göz hastalıkları için okunacak dualar

Peygamber Efendimizin göz için okuduğu dua


Dostlar, göz hastalıkları için en çok okunan duanın Yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerimde bulunan Kaf suresi 22 ayet olduğunu gördük. Öncelikle Kaf suresi 22. Ayetin Arapçasını paylaşalım; Kuranda göz için şifa ayeti olarak bu ayet gösterilmiştir.

لَقَدْ كُنْتَ ف۪ي غَفْلَةٍ مِنْ هٰذَا فَكَشَفْنَا عَنْكَ غِطَٓاءَكَ فَبَصَرُكَ الْيَوْمَ حَد۪يدٌ

Arapça bilmeyenler için bu ayetin (Duanın) türkçe okunuşu şu şekildedir.

Lekad kunte fî ġafletin min hâżâ fekeşefnâ ‘anke ġitâeke febesaruke-lyevme hadîd(un)

 

Kaf suresi 22 ayet’in Diyanet Meali Şu şekildedir;

(Ona) “Andolsun ki sen bundan gaflette idin. Şimdi gaflet perdeni açtık; artık bugün gözün keskindir” (denir.)

 

Şimdi Bu ayeti göz hastalığımızın şifa bulması için dua niyetine nasıl ve ne zaman okumamız gerektiğini anlatmaya çalışalım. Şifa Allah’tandır.

 

1. Reçete;

3 gün boyunca günde 70 defa Kaf suresi 22 ayeti okuyarak her türlü göz hastalığınızdan şifa bulacaksınız biiznillah.

2. Reçete; 

Her gün sabah namazının  sünneti kıldıktan sonra – farzı kılmadan önce – sağ elini alnına koyarak  onbeş defa Kaf suresi 22 ayeti okunabilir.

3. Reçete; 

Her gün 100 defa İhlas-ı şerif okuduktan sonra 70 defa  Kaf suresi 22 ayetini okuyanın göz rahatsızlığı şifa bulacaktır inşaAllah.

4. Reçete; 

Göz hastalıklarından rahatsız olanlar Her gün Kaf suresi 22 ayeti 7-11-19-100 Defa okuyabilirler.

5. Reçete; Gözleri az görenler için şu şekilde dua edilebilir;

Her gün Kaf suresi 22 ayeti 7 defa okuyarak sonrasında Peygamber Efendimize Salatü selam getirerek, Ellerinin başparmaklarının arkasını gözlerine sürerlerse daha net ve güçlü görecekleri bildirilmiştir. 

 *** İkinci olarak göz hastalıklarının şifası için “kuranda göz için şifa ayeti” olarak Fussilet suresi 44 ayet okunabilir. 

Fussilet suresi 44 ayet Arapçası;

وَلَوْ جَعَلْنَاهُ قُرْاٰنًا اَعْجَمِيًّا لَقَالُوا لَوْلَا فُصِّلَتْ اٰيَاتُهُۜ ءَاَۭۘعْجَمِيٌّ وَعَرَبِيٌّۜ قُلْ هُوَ لِلَّذ۪ينَ اٰمَنُوا هُدًى وَشِفَٓاءٌۜ وَالَّذ۪ينَ لَا يُؤْمِنُونَ ف۪ٓي اٰذَانِهِمْ وَقْرٌ وَهُوَ عَلَيْهِمْ عَمًىۜ اُو۬لٰٓئِكَ يُنَادَوْنَ مِنْ مَكَانٍ بَع۪يدٍ۟

 

Fussilet suresi 44 ayet Türkçe okunuşu;

Velev ce’alnâhu kur-ânen a’cemiyyen lekâlû levlâ fussilet âyâtuh(u)(s) e-a’cemiyyun ve ’arabiy(yun)(k) kul huve lilleżîne âmenû huden ve şifâ/(un)(s) velleżîne lâ yu/minûne fî âżânihim vakrun ve huve ‘aleyhim ‘amâ(en)(c) ulâ-ike yunâdevne min mekânin ba’îd(in)

 

Fussilet suresi 44 ayet Diyanet Türkçe Meali;

Eğer biz onu başka dilde bir Kur’an yapsaydık onlar mutlaka, “Onun âyetleri genişçe açıklanmalı değil miydi? Başka dilde bir kitap ve Arap bir peygamber öyle mi?” derlerdi. De ki: “O, inananlar için bir hidayet ve şifâdır. İnanmayanların kulaklarında bir ağırlık vardır ve Kur’an onlara kapalı ve anlaşılmaz gelir. (Sanki) onlara uzak bir yerden sesleniliyor (da anlamıyorlar).”

Reçete;

Göz Hastalarının Fussilet suresi 44 ayeti Günde istedikleri kadar okuyabilirler. Örneğin 7 Defa olabilir.


thumbnail
Göz ile ilgili Sözler
Göz ile ilgili sözler


3. olarak göz hastalıkları için okunması gereken zikirleri geçelim;

Elimizi gözlerimizin üstüne koyarak zikirleri çekebiliriz.

 النور  En-Nur İsmi 

البصير  Ya Basir  İsmi

الوهّاب  Ya-Vehhab  İsmi okunabilir.

Yüce Rabbimizin bu isimleri 7 kere okunur.

 

 Göz siniri için çekilecek Zikir : 

الظاهر  Ez-Zahir  İsmi 7 kere okunur.

 

 Göz Damarları için çekilecek Zikir : 

المتعالِ  El-Müteali  esması 7 kere okunur.

 

  Not :  

Bütün terkipler okunurken; Nahl Sûresi 60. Ayet‘te 7 kere okunmalıdır.

لِلَّذ۪ينَ لَا يُؤْمِنُونَ بِالْاٰخِرَةِ مَثَلُ السَّوْءِۚ وَلِلّٰهِ الْمَثَلُ الْاَعْلٰىۜ وَهُوَ الْعَز۪يزُ الْحَك۪يمُ۟

 

Nahl Sûresi 60. Ayet Türkçe Okunuşu ; Lilleżîne lâ yu/minûne bil-âḣirati meśelu-ssev-/(i)(s) veli(A)llâhi-lmeśelu-l-a’lâ(c) vehuve-l’azîzu-lhakîm(u)

 

Nahl Sûresi 60. Ayet Diyanet Türkçe Meali;  Kötü sıfatlar ahirete inanmayanlara aittir. En yüce sıfatlar ise Allah’ındır. O, mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.


4. olarak göz hastalıkları için okunması gereken Nur suresi göz duası;

NÛR SÛRESİ 35.ÂYET Göze şifa verdiği bildirilmiştir. (Nur suresi göz duası)

Bu Âyet-i Kerîme göz hastalıkları (kızarıklık , ağrı , herhangi bir yara çıkma vs.) için 7 defa ihlâsla, ve inanarak okunursa, Allah (c.c.)’ın izniyle gözündeki rahatsızlıktan şifâ bulur. Tecrübe edilmiş, tesiri görülmüştür, denilmiştir.

Nûr Sûresi 35. Ayet arapçası

اَللّٰهُ نُورُ السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضِۜ مَثَلُ نُورِه۪ كَمِشْكٰوةٍ ف۪يهَا مِصْبَاحٌۜ اَلْمِصْبَاحُ ف۪ي زُجَاجَةٍۜ اَلزُّجَاجَةُ كَاَنَّهَا كَوْكَبٌ دُرِّيٌّ يُوقَدُ مِنْ شَجَرَةٍ مُبَارَكَةٍ زَيْتُونَةٍ لَا شَرْقِيَّةٍ وَلَا غَرْبِيَّةٍۙ يَكَادُ زَيْتُهَا يُض۪ٓيءُ وَلَوْ لَمْ تَمْسَسْهُ نَارٌۜ نُورٌ عَلٰى نُورٍۜ يَهْدِي اللّٰهُ لِنُورِه۪ مَنْ يَشَٓاءُۜ وَيَضْرِبُ اللّٰهُ الْاَمْثَالَ لِلنَّاسِۜ وَاللّٰهُ بِكُلِّ شَيْءٍ عَل۪يمٌۙ

Nur suresi göz duası Türkçe Okunuşu;

(A)llâhu nûru-ssemâvâti vel-ard(i)(c) meśelu nûrihi kemişkâtin fîhâ misbâh(un)(s) elmisbâhu fî zucâce(tin)(s) ezzucâcetu keennehâ kevkebun durriyyun yûkadu min şeceratin mubâraketin zeytûnetin lâ şarkiyyetin velâ ġarbiyyetin yekâdu zeytuhâ yudî-u velev lem temses-hu nâr(un)(c) nûrun ‘alâ nûr(in)(k) yehdi(A)llâhu linûrihi men yeşâ/(u)(c) veyadribu(A)llâhu-l-emśâle linnâs(i)(k) va(A)llâhu bikulli şey-in ‘alîm(un)

Nûr Sûresi 35. Ayet Meali

Allah göklerin ve yerin Nur’udur. O’nun nuru, içinde ışık bulunan bir kandil yuvasına benzer. O ışık bir cam içindedir, cam ise, sanki inci gibi parlayan bir yıldızdır; bu ne yalnız doğuda ve ne de yalnız batıda bulunan bereketli zeytin ağacından yakılır. Ateş değmese bile, nerdeyse yağın kendisi aydınlatacak! Nur üstüne nurdur. Allah dilediğini nuruna kavuşturur. Allah insanlara misaller verir. O, herşeyi bilir.Peygamber Efendimizin göz için okuduğu dua


Beşinci ve Son olarak Göz hastalıkları için Hadislerde geçen dua Şöyledir;

Osman b. Huneyf (r.a)’dan rivayet edilen bir hadis şu şekildedir;

Resulullah (s.av)’in yanına bir gün  âmâ (gözleri görmeyen) bir adam gelerek, – Gözlerimin açılması için Allah’a dua et. dedi.

Resulullah Aleyhisselatü vesselam:

“Dua edeyim fakat istersen sabret. Sabretmek senin için daha hayırlıdır” buyurdular.

âmâ Adam: “Dua et “diye istediğini tekrarladı”

Bunun üzerine Fahr-ı Kâinat Efendimiz adama, güzelce abdest almasını ve şu duayı okumasını emir buyurdular;

“Allahümme inni es’elüke ve etevccehü ileyke bi-nebiyyike Muhammedin nebiyyi rahmeti yâ Muhammedü inni teveccehtü  bike ila Rabbi fi haceti hazihi litukda, Allahümme feşffi’hü fiyye.”

Duanın Türkçe Meali :

“Allah’ım rahmet peygamberi Nebin Muhammed’e tevessül ederek Senden diliyor, sana yöneliyorum. Ya Muhammed ihtiyacımın karşılanması için Sen’i vesile ederek Rabbime yöneliyorum. (Ta ki yerine getirsin) İlahi, hakkımda Habibinin şefaatini kabul buyur.” diye dua etmesini buyurdular. Sitemizde bulunan diğer DUA’larımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz…

Yolculukta Okunacak Dualar

Göz hastalıkları için okunacak dualar

10
be_endim
Beğendim
2
mutluyum
Mutluyum
0
d_n_yorum
Düşünüyorum
2
_a_rd_m
Şaşırdım
0
sinir_oldum
Sinir oldum
Göz hastalıkları için okunacak dualar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Dostkelimeler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Sosyal Medyada Takip Edebilirsiniz...