Azim isminin anlamı nedir

Azim isminin anlamı nedir

Konumuzda Yüce Allah’ın Azim isminin anlamı nedir, azim Allah ne demek ve Allahü azim ne demek hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Azim ismi kuranda geçiyormu sorusuna cevap vereceğiz.

İnsan yaratıcısı tanımak için çaba sarfetmeli, O’nun tüm isimlerini ve manalarını öğrenmeye çalışmalıdır. Konumuzun Faydalı olması dileğimizdir. Dostkelimeler.com / Türkiye’nin en geniş Güzel sözler, ayetler, hadisler ve atasözleri platformu

 

Azim isminin anlamı nedir

Allahü azim ne demek sorusuna cevap olarak; Allah cc, pek azametli, pek büyük, zatının ve sıfatının mahiyeti çok yüce olan, aklın, hakîkatinin künhünü ihâtadan âciz kaldığı Yüce Zât demektir. Aynı şekilde azim Allah ne demek sorusuna cevap; Pek ulu, çok büyük Allah demektir. 


Azim ismi kuranda geçiyormu sorusuna cevap; 

 

اَللّٰهُ لَٓا اِلٰهَ اِلَّا هُوَۚ اَلْحَيُّ الْقَيُّومُۚ لَا تَأْخُذُهُ سِنَةٌ وَلَا نَوْمٌۜ لَهُ مَا فِيالسَّمٰوَاتِ وَمَا فِي الْاَرْضِۜ مَنْ ذَا الَّذ۪ي يَشْفَعُ عِنْدَهُٓ اِلَّا بِاِذْنِه۪ۜ يَعْلَمُمَا بَيْنَ اَيْد۪يهِمْ وَمَا خَلْفَهُمْۚ وَلَا يُح۪يطُونَ بِشَيْءٍ مِنْ عِلْمِه۪ٓ اِلَّا بِمَاشَٓاءَۚ وَسِعَ كُرْسِيُّهُ السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضَۚ وَلَا يَؤُ۫دُهُ حِفْظُهُمَاۚ وَهُوَ الْعَلِيُّالْعَظ۪يمُ

Bakara sûresi 255. Ayette mealen;  Allah’tan başka hiçbir ilâh yoktur. O daima diridir (hayydır), bütün varlığın idaresini yürüten (kayyum)dir. O’nu ne uyuklama tutar, ne de uyku. Göklerde ve yerde ne varsa hepsi O’nundur. İzni olmadan huzurunda şefaat edecek olan kimdir? O, kullarının önlerinde ve arkalarında ne varsa hepsini bilir. Onlar ise, O’nun dilediği kadarından başka ilminden hiç bir şey kavrayamazlar. O’nun kürsisi, bütün gökleri ve yeri kucaklamıştır. Onların her ikisini de görüp gözetmek O’na bir ağırlık vermez. O çok yücedir, çok büyüktür.


 

Azîm ismini, benim âciz kâlemim sizlere anlatmakta zorlanıyor dostlarım! Gelin, “tefekkür” âlemine dalalım ve O, Yüceler Yücesini, kendi muhteşem kelâmından dinleyelim.

İlk önce, kâinatın tanzimindeki ilâhî gayeyi düşünün dostlar!

Zâriyât sûresi 56. âyet mealinde: “Ben cinleri ve insanları ancak bana ibadet etsinler diye yarattım.” buyurmaktadır.

Sonra, kâinatın süslenmesindeki muhteşem sanatı inceleyin lütfen!

Sâffât sûresi (37), 6: “Gerçekten Biz dünya göğünü (o yakın göğü) bir ziynetle, yıldızlarla süsledik.”

Nûh sûresi (71), 16: “Ve ayı, bunlar içinde bir nur kılmış, güneşi de bir kandil yapmıştır.”

Ve kâinatı kaplayan, sarmalayan rahmeti hissedin! Her mahlûkun anne olanlarının, yavrusuna bakışındaki sevgiyi görüp, yavrulardaki acziyetin rahmeti celb edişindeki sırrı anlamaya çalışın!

“…Rahmetim her şeyi kuşatmıştır…” (A’râf sûresi (7), 156.) mealindeki âyet-i kerime tecellide ve “Şüphesiz Allah Teâlâ’nın yüz rahmeti vardır. Bu rahmetin bir tanesi sebebiyle varlıklar birbirlerine merhamet ederler. Doksan dokuzu ise, Kıyâmet günü içindir.” (Müslim, Tevbe, 20.) hadîs-i şerîfi ışıldıyor…

Mahlûkatın tümünün, insanlar, hayvanlar ve bitkilerin tümünün rızklarının onlara ulaştırılmasındaki düzeni seyredin…

Azim Allah cc. Hazretleri Hûd sûresi 6. ayette mealen;

Yeryüzünde rızkı Allah’a ait olmayan hiçbir canlı yoktur. O, onların karar kıldıkları yerleri de, emaneten durdukları yerleri de bilir. Onların hepsi apaçık bir kitaptadır. buyurmaktadır.

Muhteşem bir sanatkârın özenle boyadığı tablolarını, beğeniye sunuşu gibi, Hz. Allah’ın açtığı “dünya” adlı sanat galerisini gezin dostlarım:

Mülk sûresi (67), 3: “O, yedi göğü, birbiri üzerine yarattı. Rahmân’ın yaratmasında bir uygunsuzluk görmezsin. Gözünü döndür de bak, bir çatlaklık görüyor musun?” âyeti tecellide…

Ve dostlar, kâinatın kalbine işlenen “aşk”ı hissedin lütfen!

Göklerin yerlere olan iştiyakını, bulutların bu aşkla ağlayışını, gecenin gündüze, gündüzün geceye sevdalanışını, toprağın suya aşkını; suyu bulunca onu tâ içine kadar çekişindeki aşkı hissedin lütfen!

Ay, gecelere âşık! Bülbül güle, gül bülbüle âşık, Sarmaşık dala, tohum toprağa âşık!

Ve bu muhteşem aşkın yarattığı cezbenin meydana getirdiği tabiat olaylarını düşünün dostlarım!

Vâkıâ sûresi 74. ayette mealen; Öyleyse ulu Rabbinin adını tesbih et. buyurmaktadır. Azim Allah cc. 

Yaratılmış hiçbir şeyin gereksiz olmadığını, bitkilerden çıkarılan ilaçların faydalarını; hayvanlar âlemindeki minicik bir tırtılın bile bir gayesi olduğunu görün; Hakîm ve Kerîm isimlerinin tecelli ettiği noktadaki tedbiri, terbiyeyi ve o muhteşem muvazeneyi seyredin.

Şûrâ sûresi (42), 4, 5: Göklerde ve yerde ne varsa, hepsi O’nundur. O çok yücedir, çok büyüktür. Nerede ise gökler O’nun azametinden tâ üstlerinden çatlayacak gibi titreşiyorlar. Melekler Rablerini hamd ile tesbih ediyorlar ve yeryüzünde bulunan kimseler için mağfiret diliyorlar. İyi bilin ki Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.”

O, Azîm’dir dostlar!

O, bizlerin aklının alamayacağı kadar yücedir.

Vâkıâ sûresi (56), 96: “O halde Azîm (pek yüce olan) Rabbini ismi ile (“Subhâne Rabbiyel Azîm” diyerek) tesbih et!”

Azim isminin anlamı
Azim isminin anlamı

ALLAH (CC) Kategorimize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz…

Azim ile ilgili hadisler

Azim ile ilgili sözler

Azim ile ilgili Atasözleri ve anlamları

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar