Zenginlik ile ilgili hadisler

featured
service

Selam Dostlarım; Konumuzda Rasulullah Sav. Efendimizden Zenginlik ile ilgili hadisler, Fakirlikle ilgili hadisler, Zenginlik mal çokluğu değil, gönül tokluğudur arapça olarak, Ahir zamanda zenginlik hadis aramalarında sizlere yardımcı olacak şekilde paylaşmaya çalıştık. Peygamberimizin fakirlikle ilgili hadisleri ve zenginlik ile ilgili ayetler ve sözler için konunun sonuna linkler verdik.

Sizler de Zenginlik  ile ilgili hadisler paylaşmak isterseniz  yorum bölümünden ekleyebilirsiniz. Yorumlarınız bizlere daha iyi paylaşımlar yapmak için yol gösterecektir.

Dostkelimeler.com Türkiye’nin en geniş Güzel sözler, ayetler, hadisler ve atasözleri ve deyimler platformu // Bizleri her türlü sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Konumuzun altında linkler mevcuttur.


Zenginlik ile ilgili hadisler


Ravi : Harise İbnu Vehb
Hadis : Resulullah (sav) şöyle buyurmuştur: “Cennete ne zengin cimri, ne de kaba merhametsiz girer.”
Hadis No : 5142


عن أبي هريرة -رضي الله عنه- عن النبي -صلى الله عليه وسلم- قال: «ليس الغِنَى عن كَثرَة العَرَض، ولكن الغِنَى غنى النفس

Ebû Hüreyre radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Gerçek zenginlik, mal çokluğu değil, gönül tokluğudur.”

Buhârî, Rikak 15; Müslim, Zekât 130. Ayrıca bk. Tirmizî, Zühd 40; İbni Mâce, Zühd 9


“Fakir müminlerin zengin müminlerden kırk yıl önce cennete girecekler.” (bk. Mecmau’z-zevaid, 8/105).


“Fakirler, cennete zenginlerden beş yüz sene önce girerler.” (Tirmizi, Zühd 37)


“Ahir zamanda mümin için zenginlik saadettir.”  bk. Kenzu’l-Ummal, h. no:6338; Suyutî, Camiu’l-Ahadis, h. no: 6572) – Bu rivayetin asıl kaynağı Rafii’in “ed-Tedvin fi Ahbari Kazvîn, 1/211” adlı eseridir.


Resulullah (sav) buyurdular ki: “İnsanlar üzerine bir zaman gelecek, kaygıları kursakları, şerefleri malları, kıbleleri kadınları olacak. Dinleri de altın ve gümüşleri olacaktır. Bunlar halkın şerlileridir ve Allah yanında onların nasibi yoktur.” Ravi: Hz. Ali (r.a.) Ramuz El-Ehadis, Ahmed Ziyauddin Gümüşhanevî.


Ravi : Ubeyd İbnu Umayr

Hadis : Ömer İbnu`l-Hattab (ra) Resulullah (sav)`ın ashabına sordu: “Şu ayet kimin hakkında nazil olmuştur? “Sizden herhangi biri arzu eder mi ki, hurmalardan, üzümlerden kendisinin bir bahçesi olsun, altında ırmaklar aksın, orada kendisinin her çeşit meyveleri bulunsun. Fakat ona ihtiyarlık çöksün, aciz ve küçük çocukları da olsun, derken o bahçeye içinde bir ateş bulunan bir bora isabet etsin de o, yanıversin?” (Bakara, 266).

Cemaat: “Allah ve Resulü daha iyi bilir” cevabını verdi. Hz. Ömer (ra) bu cevaba kızdı ve: “Biliyoruz veya bilmiyoruz” deyin dedi.Bunun üzerine İbnu Abbas (sav): “Bu hususta içimden bir şeyler geçiyor ey müminlerin emiri” dedi. Hz. Ömer (ra) ona: “Ey kardeşimin oğlu söyle onu, kendini küçük görme” dedi. İbnu Abbas: “Bu, bir iş için misal olarak verilmiştir” deyince Hz. Ömer: “Hangi iş için?” diye tekrar etti.

İbnu Abbas da: “zengin bir kimsenin işi için, öyle ki bu zengin Allah`a da kulluk ve itaatini yerine getiriyordu. Sonra Allah ona şeytanı gönderdi. (zengin onun iğvasına kapılarak günahlar işledi ve sonunda bütün (salih) amellerini batırdı.”
HadisNo : 506

Zenginlik ile ilgili hadis-i şerifler


Ravi : Ebu Hüreyre
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: “Borcunu ödeyebilecek durumda olan zengin kimsenin ödemeyi geçiktirmesi  zulümdür. Biriniz bir zengine havale olunursa (havaleyi kabul etsin).”
HadisNo : 1933


Ravi : İbnu Abbas
Hadis : Resulullah (sav) iki secde arasında: “Allhümme`ğfir li ve`rhamni ve`cbürni, ve`hdini ve`rzukni. (Allahım bana mağfiret et, merhamet et, beni zengin kıl, bana hidayet ver, bana rızık ver)” derdi.
HadisNo : 1807


Zenginlik, malda değil, zenginlik kalpte olan bir şeydir. Hz. Muhammed (S.A.V) [Kaynak: Sahih Bukhari, Kitabu’l-İman]


Zenginlik, az mala sahip olmaktır. Hz. Muhammed (S.A.V) [Kaynak: Sahih Bukhari, Kitabu’l-İman]


Zenginlik, Allah’ın verdiği nimetleri şükrederek kullanmaktır. Hz. Muhammed (S.A.V) [Kaynak: Sahih Muslim, Kitabu’l-Birr]


Zenginlik, insanın sadece dünya malına sahip olması değil, ahlaki değerlere de sahip olmasıdır. Hz. Muhammed (S.A.V) [Kaynak: Sahih Muslim, Kitabu’l-Birr]


Zenginlik, Allah’ın rızasını kazanmak için kullanılan maldır. Hz. Muhammed (S.A.V) [Kaynak: Tirmizi, Kitabu’l-Zühd]


Ravi : Enes
Hadis : Bir adam ölmüştü, diğer biri, Resulullah (sa)`ın işiteceği şekilde onun için şöyle söyledi: “Cennet mübarek olsun!” Resulullah (sa) sordu: “Nereden biliyorsun? Belki de o malayani konuştu veya kendisini zengin kılmayacak bir miktarda cimrilik etti!”
HadisNo : 5912


Ravi : Sahr İbnu Vedda el-Gamidi

Hadis : Resulullah (sav) şöyle dua ederdi: “Allah`ım, ümmetime erkenciliği mübarek kıl.” Nitekim, Aleyhissalatu Vesselam Efendimiz bir seriyye veya bir ordu göndereceği zaman, onu günün erken saatinde yola çıkarırdı. (Sahr tüccardı, o da ticarete günün ilk saatinde çıkardı. Böylece zengin oldu ve malı arttı.)
HadisNo : 2181


Ravi : Ata İbnu Yesar
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: “Sadaka şu beş kişi dışında zengine helal değildir: 1-Allah yolunda gazveye çıkan 2-Sadakayı toplamak için çalışan 3-Borçlanan 4-Sadaka malını kendi parasıyla satın alan 5-Komşusu fakir olan kimse. Şöyle ki: Bu fakire sadaka verilir, o da bundan zengin komşusuna hediyede bulunur.”
HadisNo : 2061


Ravi : İbnu Mes`ud
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: “Şu iki kişi dışında hiç kimseye gıbta etmek caiz değildir: Biri, Allah`ın kendisine verdiği hikmetle hükmeden ve bunu başkasına da öğreten hikmet sahibi kimse. Diğeri de Allah`ın kendisine verdiği malı hak yolda sarfeden zengin kimse.”
Hadis No : 1662


Ravi : Aişe
Hadis : “Yetimleri, evlenme çağına gelene kadar deneyin, onlarda olgunlaşma görürseniz mallarını kendilerine verin, büyüyecekler de geri alacaklar diye onları israf ederek ve tez elden yemeyin. zengin olan iffetli olmağa çalışsın, yoksul olan uygun bir şekilde yesin…” (Nisa, 6), ayeti hakkında şu açıklamayı yaptı: “Bu ayet, yetime bakan velinin fakir olması halinde, bakım hizmetine mukabil, yetimin malından uygun şekilde yiyebileceğini beyan için nazil olmuştur.” Bir başka rivayette şöyle denir: `”Veli, muhtaçsa, çocuğun malından, malın miktarına göre uygun şekilde alır”Zenginlik ile ilgili hadisler konumuzdan sonra sitemizde mevcut fakirlik ve zenginlik ile ilgili diğer konularımıza aşağıdaki linklerden kolayca ulaşabilirsiniz.  www.dostkelimeler.com

Zenginlik ile ilgili ayetler

Fakirlik ile ilgili hadisler

Fakirlik ile ilgili sözler

Zenginlik ile ilgili sözler

Fakirlik ile ilgili atasözleri

Zenginlik ile ilgili atasözleri ve deyimler

 

0
mutluyum
Mutluyum
0
d_n_yorum
Düşünüyorum
0
sinir_oldum
Sinir oldum
0
_a_rd_m
Şaşırdım
1
be_endim
Beğendim
Zenginlik ile ilgili hadisler

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Dostkelimeler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Sosyal Medyada Takip Edebilirsiniz...