Yeniçeriler Hakkında Bilgi

Yeniçeriler Hakkında Bilgi

Yeniçeriler Hakkında Bilgi

Yeniçeri teşkilatını kim kurmuştur neden kurmuştur. Yeniçeriler ile ilgili bilgi.
Yeniçeri, 500 yıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu ordusunun belkemiğini teşkil eden sınıfın adıdır.

Osmanlı Devleti’nin kuruluş yıllarında askeri kuvveti tamamen atlıydı. I. Orhan zamanında genişleyen beyliğin muntazam bir devlet halinde düzenlenmesine ihtiyaç duyulmuştu. I. Orhan 1329 yılında “yaya” tabir edilen ilk Osmanlı daimi piyadesini oluşturdu.

Yaya teşkilatında on kişilik grupların başında onbaşı, yüz kişilik grupların başında yüzbaşı ve bin kişilik grupların başında da binbaşı ad ve rütbelerinde kumandanlar vardı.

Devletin hızla gelişmesi kifayetsiz olan yaya askerinin yerine daha iyi teşkilatı padişahın doğrudan doğruya emrinde devamlı bir kuvvete ihtiyaç bulunmaktaydı.

I. Murat (Hüdavendigar) 1362 yılında yaya askeri teşkilatına ek olarak Yeniçeri teşkilatını kurdu. Yaya teşkilatda ordunun geri kademelerinde kullanılacak şekilde yeniden düzenlendi. I. Murat, Yeniçeri teşkilatına yetiştirilmiş eleman sağlamak amacıyla 1363 yılında Gelibolu’da ilk acemi ocağını kurdu. İlk kuruluşa göre bu ocağa savaşlarda alınan esirler kaydedilecek, bunlar bir süre gemilerde çalıştırıldıktan sonra Yeniçeri yapılacaklardı.

Esirlerden acemi oğlanı (Pençik Oğlanı) alınması Pencüyek Kanunu’na göre oluyordu. Askerliğe elverişli olmayanlardan kanunun tespit ettiği mitarda vergi alınırdı. Erkek esirler Şirhor, Beççe, Gulamçe, Gulam, Sakallı ve Pir diye yaşlarına göre sınıflara ayrılır vergiler bu esasa göre alınırdı. Kısaca Pençik Kanunu diye anılan bu kanun sonraları esaslı bir şekilde değiştirilmiştir.

Önceleri ordu için alınan esirlerin yaşlarına dikkat edilmezdi. Sonradan 10 ile 20 yaş arasındaki esir erkek çocukların alınmaları kabul edildi.

İmparatorluğun genişlemesi üzerine Pençik Oğlanlarının Gelibolu Acemi Ocağında hep gemi hizmetlerinde kullanlması uygun görülmedi. Bu usul kaldırıldı. Anadoludaki Türk çiftçilerine az bir bedel karşılığı vermek sureti ile orada Türkleştirilip İslam dinine göre terbiye edildikten sonra Acemi Ocağına alınması kararlaştırıldı.

 

Osmanlı Padişahları 

 

Osmanlı Padişahları hakkında kısa bilgi

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar