Fon Müzikleri

Yaşlılık ile ilgili hadisler

Yaşlılık ile ilgili hadisler

Konumuzda Yaşlılık ile ilgili hadisleryaşlılarla ilgili hadis ve ayet, Yaşlılara merhamet hadisleri ve yaşlılar olmasaydı hadis aramalarında sizlere yardımcı olacak sahih hadisleri paylaşmaya çalışacağız.  Yaşlılık ile ilgili ayetler için buraya tıklayabilirsiniz…

Peygamber sav. Efendimizin yaşlılar ile ilgili hadislerini bir araya getirdiğimiz konumuzda, yaşlılara nasıl davranılması gerektiği, nasıl hürmet göstermemiz gerektiği hakkında hadisler yer almaktadır.

Rasulullah sav.  Efendimizin yaşlılar ile ilgili olduğunu düşündüğümüz ve bulabildiğim hadislerini kaynak göstererek aşağıda sıraladık. Umuyoruz ki faydalı olur. Sizler de konumuzla alakalı hadisleri kaynaklarıyla beraber yorum bölümümüzden bize yollarsanız konumuza ekleyebiliriz. Lafı uzatmadan Hadislerimize geçelim. Konumuzun faydalı olmasını diliyoruz. dostkelimeler.com / Türkiye’nin en geniş Güzel sözler, ayetler, hadisler ve atasözleri platformu

 

Yaşlılık ile ilgili hadisler

 

Peygamber sav. ana ve babaya yaşlandıklarında iyilik yapmayı şu hadisle emretmiştir; Ana ve babasının ihtiyarlık zamanlarında, bunlardan birine yahut ikisine yetişip de, bunlara gereken hürmet ve hizmette bulunarak Cennet’i hak edemeyen kimsenin burnu yerlerde sürünsün! (Bu ifadeyi üç kere tekrar etmişlerdir.) (Müslim, “Birr,” 8; İbn Hanbel, Müsned, 2/346)

Şimdi yaşlılara hürmet etmenin ne kadar önemli olduğunu gösteren hadislerle devam edelim…

Herhangi bir genç yaşlılığından dolayı bir ihtiyara hürmet ederse, Yüce Allah da yaşlandığında ona hürmet edecek kimseler halkeder. (Tirmizî, “Birr,” 15; Ebu Davud, “Edeb,” 58)

Saçı sakalı ağarmış yaşlı Müslüman’a saygı gösterip ikram etmek, Allah’a saygıdandır. (Ebu Davud, “Edeb,” 23)

Düşkünleri görüp gözetiniz, zira siz ancak düşkünleriniz sayesinde yardım görür ve rızıklanırsınız. (Tirmizî, “Cihad,” 24; Ebu Davud, “Cihad,” 70)

Bereket, büyüklerinizin yanındadır. (Münavi, Feyzu’l-Kadir, 3/220)

Beli bükülmüş ihtiyarlar, süt emen bebekler, otlayan hayvanlar olmasaydı belâlar sel gibi üstünüze dökülecekti. (Acluni, Keşfü’l-Hafâ, 2/230)

Diğer bir kaynakta hadis şu şekilde yer almaktadır;

Eğer Allah’ın beli bükülmüş kulları, süt emen yavrular, otlayan hayvanlar olmasaydı, başınıza sağanak sağanak ve kesintisiz azap yağardı.  (Münavi, Feyzür17;l-Kadir, 5/344)

Ağarmış saç, müminin nurudur. Bir kişi İslam yolunda saçını ağartırsa, ağaran her kıl karşılığında bir sevap kazanır ve bir derece yükseltilir. (Münavi, Feyzür17;l-Kadir, 5/184)

Saçı-sakalı ağarmış yaşlı müslümana, hükümlerini çiğnemeyen ve okumayı bırakmayan Kur’an okuyucusuna, adil idarecilere ikram etmek ve saygı göstermek, Allah’a saygıdandır. (Ebu davud, Edeb, 23 (4843)

Bereket büyüklerimizin yanındadır. Küçüklerimize şefkat, büyüklerimize hürmet göstermeyen bizden değildir. (Münavi, Feyzüll-Kadir, 3/220)

Üç kişi vardır ki, onların hakkını ancak münafık olanlar küçümser; İslam yolunda saçını ağartmış olan, ilim sahibi ve adil idareci. (Münziri, Et-tergib ve’t-Terhib, 1/115)

Küçüğüne merhamet etmeyen, büyüğüne saygı göstermeyen bizden değildir. (Tirmizî, Birr, 15)

Merhamet etmeyene merhamet edilmez. (Müslim, Fedail, 65)

Rahman olan Allah, merhametli olanlara merhamet eder. Siz yeryüzündekilere merhamet edin, (o zaman) göktekiler de size merhamet eder. (Ebu Dâvud, Edeb, 66)

Bu konumuzdaki hadis-i şeriflerden diğer birkaçı şu mealdedir:

Güçsüzlere, hastalara, yaşlılara ve küçüklere merhamet ediniz! [Şir’a]

Yaşlılarımıza hürmet ve ikram, Allahü teâlâya saygıdandır. [Buhari]

Büyüklerimizi saymayan, küçüklerimize acımayan bizden değildir. [Buhari]

Halkı içindeki ihtiyar, ümmeti içindeki peygamber gibidir. [İ. Neccar]

Şu üç şey, Allahü teâlâya tazimdendir:
1- Müslüman olarak yaşlanan kimseye ikram,
2- Kur’an-ı kerimi ezberleyene ikram,
3- İlim sahibine ikram. [Ramuz]

Müslüman olarak ihtiyarlayan kimseye ikram eden, Nuh aleyhisselama ikram etmiş gibi sevab alır. Nuh aleyhisselama ikram eden de, Allahü teâlâya ikram etmiş olur. [Hatib]

Tekbiri, tahmidi, tesbihi ve tehlili sebebiyle Müslüman olarak ihtiyarlayan bir müminden daha efdal kimse yoktur. [İ. Ahmed] (Tekbir Allahü ekber, tahmid; Elhamdülillah, tesbih; Sübhanallah, tehlil ise; Lâ ilahe illallah demektir.)

Peygamber efendimizin, (Allahü teâlâ, yemin ederek, “Müslüman olarak ihtiyarlayana azap etmekten hayâ ederim” buyurdu) dedikten sonra ağladığı görüldü. Sebebi sorulunca, (Allahü teâlâ, kendisinden hayâ ettiği hâlde, Ondan hayâ etmeyene ağlıyorum) buyurdu. (Beyheki)

Peygamberimiz, “Herhangi biriniz cemaate namaz kıldırdığında namazı hafif tutsun/kısa tutsun. Çünkü onun arkasında zayıf, yaşlı ve ihtiyaç sahibi kimseler namaz kılıyor olabilir. Yalnız başına kaldığı zaman dilediği kadar uzatsın.” (Ahmed, II, 502)

Kim gençliğinde bir yaşlıya iyilikte bulunursa, Allah o kimseye yaşlılığında yaptığı iyiliği karşısına çıkarır. (Tirmizi, Birr, 75)

Şu hadis bu gerçeğin açık beyanıdır: “Ey Allah’ın kulları! Biri hariç Allah hiçbir dert vermemiştir ki, onun devasını ve şifasını da vermiş olmasın. Sahabenin, ‘Nedir çaresi olmayan şey” diye sorması üzerine Hz. Peygamber, “yaşlılıktır” cevabını vermiştir.” (Tirmizî, Tıb, 2)

Yaşlılık dönemi zordur, sıkıntılıdır. Onun için Peygamberimiz sav. şöyle dua etmiştir; “Allah’ım! Ömrün en sıkıntılı günlerine kadar yaşamaktan sana sığınırım.” (Buhârî, Deavât, 36)

Peygamberimiz sav. diğer bir kaynakta şöyle dua etmiştir;

 “Allah’ım! Tembellikten, düşkünlük derecesinde yaşlılıktan sana sığınırım.” (Buhârî, Deavât, 38¸ Nesâî, İstiâze, 26-27) 

 

Yaşlılık ile ilgili hadisler konumuzdan sonra yaşlılar ile ilgili diğer konularımıza da aşağıdaki linklerden bakabilirsiniz. dostkelimeler.com

Yaşlılık ile ilgili ayetler

Yaşlılık ile ilgili sözler

 

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar