Orkide hakkında bilgi

Orkide hakkında bilgi

Orkide hakkında bilgi, Orkide Çiçeğinin Bakımı

Orkide çiçekli bir bitki. Familyası: Salepgiller (Orchidaceae). Türkiye’de yetiştiği yerler: Anadolu’da tabii olarak yetişmekle birlikte kültür şekilleri sera ve salonlarda yetiştirilir. Çeşitli türleri yavru vatan Kıbrıs’ın “Beş Parmak Dağları”nda da yetişmektedir.

Sera ve salonlarda yetiştirilen süs bitkisi. Tropik, subtropik, ılıman ve hatta serin iklim kuşaklarında tabii halde yetişir. 20.000’den fazla tür ve varyeteye sahiptir. Bunlar içinde 15-20 tanesi süs bitkileri olarak yetiştirilmektedir. Bilhassa Ceologyne cristata, Odontoglossum grande, Paphiopedilum insigne ve Lycaste skinneri çok kolay yetişen ve ısı istekleri fazla olmayan türlerdir.

Orkideler, sera ve salon süs bitkileri içinde çok narin, gayet güzel, cazip, dekoratif ve uzun müddet dayanan çiçekleriyle kıymetli bitkilerin başında yer alır. Aynı zamanda bilhassa tropik orkideler kesme çiçek olarak da özel bir renk ve fon güzelliğine sahiptir. Tropikal orkideler genellikle epifit olarak ağaçların üzerinde yaşarlar.

Yetiştirilmesi: Genel olarak sera veya çiçek pencerelerinde, gayet aydınlık yerlerde bulundurulmalı, sadece sabah ve akşam güneşine maruz bırakılmalıdır. Orkidelerin büyük bir kısmında kök ve sürgün verme, ilkbahar ve yaz aylarına rastlar. Bu devrede bitkilerin nisbi rutubetçe yüksek yerlerde bulundurulmaları gerekir. Seralarda bunu temin maksadı ile bitkilere sık sık, çok ince zerreler halinde, kireçsiz su püskürtülmesi uygundur. Kireç ve klor ihtiva eden su, orkidelerde gelişmeye derhal olumsuz etki yapar.

Orkide yetiştirilecek seraların aydınlık olması, iyi ısıtılabilmeleri ve sıcaklığın oldukça sabit tutulabilmesi gerekir. Üretilmeleri, ilkbaharda saksı değiştirme esnasında, ayırma suretiyle yapılır. Ayrılan bitkiler, önce 6-8 santimetrelik küçük saksılara alınır ve iyice köklenmeyi müteakip 10 santimetrelik saksılara şaşırtılırlar. Saksı değiştirme işi, iki yılda bir olmak üzere mart ve nisan ayında yapılır. İlkbaharda çiçek açan türlerde ise saksı, çiçeklenme periyodundan sonra değiştirilir. Saksı değiştirme esnasında, harç materyalinin, dış kısımları ve bitkinin ölü kök kısımları ayıklanıp uzaklaştırılır. Orkide yetiştiriciliğinde kullanılacak toprağın iri taneli, gevşek geçirgen bir yapıya sahip olması gerekmektedir.

Orkideler arasında ilginç tozlaşma örneklerine rastlanır. Bir kısım orkide türü, diğer çiçekler gibi renk ve balözleriyle böcekleri cezbederek tozlaşmayı kolaylaştırırlar. Balözü için çiçeğe konan böceklerin ayaklarına bulaşan çiçek tozları, böcekler aracığılı ile diğer orkidelere taşınır.

Renkleri, şekilleri ve kokularıyla böcekleri taklit eden ilginç orkide türleri de vardır. Dış görünüşü dişi yaban arasına benzeyen bazı türler etrafa yaydıkları dişi arı kokusuyla erkek arıları cezbederler. Erkek arılar bu orkideleri dişi arı zannederek çiftleşmek için üzerlerine konarlar. Bu sırada patlayan polen torbalarından arının baçağına çiçek tozları bulaşır. Böcek diğer orkideye konduğu zaman bu polenler böcek tarafından çiçeğe aktarılır.

Özellikle “Ophrys” orkide cinsinin türleri, renkleri, şekilleri ve kokularıyla çevre böceklerini taklit ederler. Büyük Bahama Adalarındaki “Oncidium” cinsi orkide türleri de bölgesel böceklere benzeyerek tozlaşmayı sağlarlar. Taklit yetenekleri dolayısıyla pekçok orkide; arı orkidesi, sondajcı böcek orkidesi, örümcek orkidesi gibi isimlerle anılır.

Tabiattaki her olay gibi, orkide türlerindeki tozlaşma da tabiatta akıllara durgunluk veren bir düzenin açık bir mesajıdır. Bu düzen, bir tesadüf olamayacağı gibi; her varlığı yoktan var eden yüce Yaratıcı’nın, her şeyi bir gayeye göre ve belli sebepler altında yarattığını göstermektedir.

orkide-bakimi-nasil-yapilir_646x340

Evde Orkide Bakımı

Orkide bitkisi alacaksanız, daha evvelinde evinizde uygun ortamın ve şartların oluşmasını sağlamalısınız. Eğer kış mevsiminde orkide satın alıyorsanız, eve getirene kadar soğuk havada çok iyi muhafaza etmelisiniz. Naylonun üzerine koruyucu bir kağıt kapatabilirsiniz.
Eğer ilk kez orkide yetiştirecekseniz, çok tomurcuklu ve en az 1-2 çiçeği açmış olgun bir bitki satın almanız doğru olacaktır.

Orkide bakımında ısı çok önemlidir. Orkidelerin uzun ömürlerini sürdürebilmeleri için gece-gündüz arasında 6 ila 8 derecelik bir ısı farkına ihtiyaçları vardır. Cinsine göre değişse de gündüz 20 ila 25; gece 16 ila 17 derece en ideal aralıktır. Evde orkide bakımında mühim olan hususları ve püf noktaları bilirseniz, orkideniz uzun süre sizinle olacaktır.
Orkide bakımında diğer önemli hususlardan ikincisi ışıktır. Doğrudan ışık almayan; fakat aydınlık ve bol ışıklı mekanları sever orkideler. Işık, direkt olarak bitkiye değil, farklı bir noktadan bitkinin üzerine yansımalıdır. En ideal nokta sabah ve akşam güneşini alan pencere kenarlarıdır. Pencerede bulunan ince tüller, yoğun gün ışığını filtre ederek bitkinin üzerine yollar ki bu da en uygunudur. Yoğun ve etkili gün ışığının olmadığı kış aylarında ise yapay ışık kullanabilirsiniz. Floresan ışık, gün ışığına yakın olduğu için bu tür bir ışık kullanılabilir. Orkideniz günde en az 12-14 saat civarı gün ışığı almalı ki çiçek yapımı hızlı ve kaliteli olsun.

Orkide bakımında, bitkinin yaprakları, ışık alımının yeterli olup olmadığını en iyi gösteren göstergelerdir. Eğer bitkinizin yaprakları koyu yeşilse ve yapraklar yumuşaksa, bu durum bitkinin az ışık aldığını; sarımtırak yeşil ve hatta kızarmaya dönük yapraklar ışığın fazla olduğunu belirtir. Eğer orkidenizin yaprakları canlı ve açık tonlarda bir yeşilse; bu durum bitkinizin doğru ve yeterli ışık aldığını gösterir.

Orkidelerin ışığı yan taraflardan değil tepeden yansımalıdır. Orkideler en çok bunu sever.

Evde orkide bakımında uyulması gereken basit kurallar sayesinde bu narin çiçek, uzun süre evinizi güzelleştirecektir.

Orkide bakımında sulama konusu da yine bitkiniz için epey önemli bir konudur. Musluk suyu klor ve kireç ihtiva ettiğinden bu sert yapıdaki su, orkideniz için uygun değildir. Oda sıcaklığında olan doğal kaynak suyu, hazır su yahut yağmur suyu kullanabilirsiniz. Saf sularda yeterli oranda mineral olmadığı için orkideniz için uygun değildir. Bitkinin toprağı her zaman hafif nemli olmalıdır. Sulama yaparken çiçekleri ıslatmayınız. Saksı altlığında su birikmesine izin vermeyiniz.

Orkideler genellikle ağaçların üst bölümlerinde yahut ormanaltı çürüntülerinde yetiştikleri için çok iyi drenaj isterler.
Evde orkide bakımında dikkat etmeniz gereken en önemli püf noktası sulama işlemini sabah saatlerinde yapmanızdır. Sulamayı akşam saatlerinde yaparsanız bitki kurumaya fırsat bulamaz ve çürüme riski oluşur.
Orkide bakımında nem oranı da hayati hususlardan biri. Orkide bitkisi için yüksek nem oranı gerekir. Bir püskürtücü aygıt vasıtasıyla yapraklara her sabah ılık su püskürtmeli ama çiçeklerin ıslanmamasına itina edilmelidir. En iyi metot çakıllı tepsi kullanmak olacaktır. Bu yöntemle drenaj problemi de azalacak ve bitkiniz sıcak tutulacaktır.

Orkide bakımında beslenme hususu da yine hayati kısımlardan birisi. Bitkinizin sıhhatli ve uzun ömürlü olması, beslenme şekliyle doğrudan ilgilidir. Evde orkide bakımı için özel olarak hazırlanmış sıvı gübre ile, bitkinizi yazın 2; kışın ise 4 haftada bir beslemelisiniz. Ancak gübrelemede dozajı fazla kaçırmanız bitkinize yarardan ziyade zarar verir. Tavsiye edilen ölçülere hassasiyetle uymalısınız.

Orkide bakımına dahil olan maddelerden birisi de bitkinizin saksısını değiştirme şekli ve sıklığıdır. Eğer bitki sağlıklıysa olabildiğince az saksı değişimi yapılmalıdır. En uygun periyot 2-3 yılda bir olmasıdır. Eğer saksı değişimi yapacaksanız, çiçeksiz bir dönemini beklemelisiniz. Normal toprak kullanmayın. Bulabilirseniz, orkideler için hazırlanan özel torflardan kullanabilirsiniz. Torflar, yaprak çürüntüsü, ağaç kabuğu, bitkisel kömür ve yosundan hazırlanmış karışımlardır. Eğer torf bulamazsanız, tarla ve bahçe ürünleri satan her yerde bulunabilen Hindistan cevizi liflerinden kullanabilirsiniz. Yeni saksısı eskisinden sadece bir numara büyük olmalıdır.

Geldik evde orkide bakımında havalandırma konusuna. Orkidelerin en huzursuz ve sağlıksız oldukları ortam havasız, kuru ve çok sıcak ortamlardır. Bitkinize, kış ayları da dahil havadar ortamlar sunmalısınız. Hava cereyanından korunmaları gereken orkidelerin en rahatsız olacakları yerler açık pencere ve kapı önleridir. Bitkinizin bulunduğu ortamı, doğrudan hava akımı gelmeyecek biçimde havalandırmalısınız. Eğer pencere açamıyorsanız bir vantilatör yardımıyla hava sirkülasyonu sağlayabilirsiniz. Orkidenizi ilkbahar aylarında tereddüt etmeksizin dışarı temiz havaya çıkarabilirsiniz.

Orkidelerin sağlıklı gelişimi için oldukça büyük katkılar sağlar. Bitkinizi, balkon, teras, bahçe gibi alanların rüzgardan korunmuş, gölgelik bir kısmında havalar soğuyana değin tutabilirsiniz. Güneş, yaprakları kavurabilir. Bu sebeple gölgelik bir alan belirlemelisiniz. Eğer gölgelik alan yoksa suni gölge oluşturacak şemsiye, koyu renk ince bir kumaş yahut tül kullanabilirsiniz.

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar