Çarkıfelek Bitkisi hakkında bilgi

featured
service

Çarkıfelek Bitkisi hakkında bilgi

Allah cc. Hazretleri her canlıyı özel yetenekler ve bileşenlerle yaratmıştır. Çarkıfelek bitkisinin özellikleri,  faydaları ve kullanımı hakkındaki konumuzu beğeneceğini umuyoruz.

Çarkıfelek bitkisi hakkında bulabildiğimiz bilgileri konumuza eklemeye çalıştık. Mümkün olduğunca en çok bilgiyi eklemeye çalıştık.

Şimdi konumuza bitkimiz hakkında bilgilerle devam edelim….

Çarkıfelek

Çarkıfelek Bitkisinin diğer isimleri; Passiflora incarnata, Fırıldak çiçeği, Saat çiçeğidir.

Latince İsmi : Passiflora incarnata
Çarkıfelekgiller familyasının örnek bitkisidir. Anayurdu Tropikal Amerika’dır. Oradan dünyaya yayılmış 400 kadar türü vardır. Ülkemizde bazı yerlerde süs bitkisi olarak kimi türleri yetiştirilmektedir.

Mavi renkte çiçekler açan ve 10 metreye kadar boylanabilen, tırmanıcı, hoş kokulu ve güzel bir süs bitkisidir. Pasiflorin, flavonlar, viteksin, cumarin gibi bileşikler içermektedir. Hekimlikte yapraklarının üst kısımları kullanılır. Fırıldak çiçeği olarak da bilinir. Gölgeli ve nemli duvar dipleri ve kameryeleri sevip sarmaşarak yetişen otsu ya da ağaçsı sarmaşıktır.

5 – 7 parçalı koyu yeşil yaprakları almaşık dizilişli; yaz boyunca açan tekerlek biçimindeki gösterişli çiçekleri erguvani, pembe ya da kırmızı renkte ve iridir. Bitki, tohumuyla ya da gövde çelikleriyle çoğaltılır.

Bazı türlerinin meyveleri çiğ olarak yenebildiği gibi, içki ve şerbet yapımında da yararlanılır.

Çarkıfelek Bitkisinin Faydaları

Çarpıntıyı keser. Yüksek tansiyonu düşürür. Spazmları çözer. Cinsel gücü arttırır. Uyku verir. Sakinleştirici etkisiyle sara gibi sinirsel rahatsızlıklarda ve uykusuzluğa karşı faydalıdır. Parkinson şikayetlerini azaltır. Gerginliği ve endişeyi giderir. Yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur.

Çarkıfelek Bitkisinin Kullanımı
Yaprak ve çiçekleri kaynatılıp çay gibi içilebildiği gibi, kurutulup toz haline getirerek de kullanılır.

İlkbahar sonu ile yaz ortası arasında bitkinin çiçek açmamış ya da çiçekleri olgunlaşıp meyveye dönüşmüş dallarından toplanan yaprakları, gölge ve havadar bir yerde kurutulur ve infüzyonu hazırlanır: 1 tatlı kaşığı kuru yaprak üzerine 1 bardak kaynar su dökülerek 15 dakika süreyle demlendirilir.

Uykusuzluğu gidermek için, akşamları yatmadan önce bu infüzyondan bir bardak, rahatlama sağlanması ve diğer şikâyetlerin giderilmesi için istendiği zaman alınmak üzere, günde iki bardak içilir.

Çarkıfelek Bitkisi hakkında bilgi konumuzdan sonra diğer şifalı bitkilerimiz aşağıdaki linklerden kolayca ulaşabilirsiniz… Semih YAŞAR

Çıfıtotu hakkında bilgi

Çıbanotu hakkında bilgi

Çarkıfelek Bitkisi hakkında bilgi

0
mutluyum
Mutluyum
0
d_n_yorum
Düşünüyorum
0
sinir_oldum
Sinir oldum
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
be_endim
Beğendim
Çarkıfelek Bitkisi hakkında bilgi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Dostkelimeler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Sosyal Medyada Takip Edebilirsiniz...