Opossum nedir Nasıl Bir Hayvandır Keseli sıçangiller

Opossum nedir Nasıl Bir Hayvandır Keseli sıçangiller

Opossum nedir Nasıl Bir Hayvandır Keseli sıçangiller 

Yüce Allah Teala Hazretleri yarattığı tüm canlılara değişik savunma mekanizmaları vermiştir. Her canlıyı yaratan Halık olan Yüce Yaratıcı cc. Opossumlara da değişik bir savunma sistemi yaratmıştır.

Opossum; (Lat. Didelpyhis virginiana).

Keseliler takımının Keselisıçangiller familyasından bir memeli hayvandır. Anavatanı Amerika Kıtası’dır. Özellikle Doğu Kanada ve Meksika arasında uzanan ormanlarda yaşar. Günün çoğunu ağaçlarda geçirir. Uzun burnu, gelişmiş kulakları, at tüylü, uzun, pul pul, kolayca kıvrılan kuyruğu vardır. Kuyruğunun uzunluğu 40 cm’yi bulur. Boyu ise 50-55 cm arasındadır. Belirgin bir kesesi vardır. Bazı türlerde ise kese yerine yalnızca bir deri kıvrımı bulunur. Ayakları beş parmaklıdır. Birinci parmak dışındaki öteki parmaklar tırnaklıdır.

Opossumlar, bir tehlike ile karşı karşıya kalınca paniğe kapılır. Yaratıcının kendisine verdiği savunma mekanizması sonucu ölmüş gibi gözlerini kapar, olduğu yere yığılır kalır. Soluması da yavaşlar. Aslında o numara yapmıyor. Kendisini korumaya çalışıyordur.  Amerika’da argo bir tabir olan, “numaracı opossum“ deyimi buradan gelir.

Opossum, Amerika ormanlarında yaşayan, iri bir fare büyüklüğünde, keseli bir hayvandır. İsteği son derece basittir. Tehlikesizce oturup üreyebileceği bir yuva.

Opossumlar, yenilebilecek her şeye razıdır.

Genellikle meyve, bezen de kuş ve küçük hayvanlarla beslenen, geceleri, dolaşan bir hayvandır. 15 günlük bir gebelik sonunda 5 ile 10 arasında yavru doğurur. Yeni doğan yavrular çok küçüktür ve doğar doğmaz annesinin kesesine tırmanır. Kesede üç ay kaldıktan sonra bir süre de annesinin sırtında yaşamını sürdürür. Postunun rengi beyaz-siyah karışımıdır. Eti sarımsak gibi kokmasına karşın yerliler tarafından yenir. Kürkünden yararlanılır.

Opossumlar’ın yaşlanarak öldüğü pek az görülmüştür. İnsan ve hayvanlardan oluşan düşmanlarının çokluğu yeteri kadar başına dert oluyor zaten, birde işin içine paniklemesi ve devamında ölü taklidi yapması eklenince kolay yem oluyor. Ama buna rağmen Yaratıcı neslinin devamı için  yılda bir 5 – 20 adet yavru doğurmalarını irade buyurmuştur.  11 tane memesi vardır. Yirmi yavrunun hepsini çay kaşığına koyabilirsiniz.

Başlıca türleri: Gutemala ve Brezilya’da hem karada hem suda yaşayan su opposumu. Meksika ve Ekvador’da yaşayan yünlü opussum, Peru’da yaşayan siyah omuzlu opossum, Venezuela’dan Peru’ya kadar uzanan bölgelde yaşayan sıçan opossum.

Opossum nedir Nasıl Bir Hayvandır Keseli sıçangiller konumuzdan sonra  diğer başlıklarımıza da bakabilirsiniz.. Semih YAŞAR

Lemming hakkında bilgi

Kuğuların Bilinmeyen Yönleri

Opossum nedir Nasıl Bir Hayvandır Keseli sıçangiller

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
hayvanlar alemi

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar