Lemming hakkında bilgi

Lemming hakkında bilgi

Lemming hakkında bilgi

Lemmingler, 15 santim uzunluğunda, yumuşak kürklü bir faredir. Boyunun yalnız 2-3 santimi kuyruktur. Tabanları kar ile buzdan korunması için kürkle kaplıdır. Lemmingleri esrarengiz göçleri meşhur etmiştir.
 
Bulundukları yerde nüfusları her dört senede bir korkunç derecede çoğalır. Onlar için etrafındaki bütün yiyecekler tükenir. Kendilerine yeni yerler aramak gayesiyle yola çıkarlar. Etraftanda kafileye diğerleri katılır. Böylece binlerce lemming orduları meydana gelir.
 
Lemmingler bir kere yola çıktılar mı, hiçbir engel onları durduramaz. Karşılarına deniz çıksa içine atlarlar. Niçin koskoca denize dahi ölüm pahasına atlarlar? Neden kendilerini imha ediyorlar?  Yiyecek ve nüfusun aşırı çoğalmasıyla göç etmeye başlayınca yaratıcımız olan Allah sayılarını normale indirmek için onlara bu ilhamı verir.
 
 
Lemmingler sürü halinde göç ederken martı, atmaca, tilki, gelincik ve diğer memeli hayvanlara gün doğar. Hepsi onları yiyerek rızıklanır. Hatta bu ziyafetten nehir, göl ve denizdeki canlılar da nasibini alır. Ren geyikleri bile bu küçük canlıları yerler.
 
Şayet lemmingler göç etmeseydi, aşırı kalabalık ve açlık dolayısıyla ızdırap ve sıkıntılı bir hayat sürerlerdi. Ölüleri de üst üste yığılıp ziyan olacaktı. Bu göçler sayesinde diğer canlılara rızık ve kendi yaşamlarını rahatça devam ettirmeleri için sayılarının normale dönmesine yardımcı olur.
Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar