Kuşburnu hakkında bilgi

Kuşburnu hakkında bilgi

Kuşburnu hakkında bilgi

Allah cc. Hazretlerinin yarattığı herşeyde bir hikmet vardır. Kuşburnu adı verilen bitkinin içeriği, faydaları ve kullanımı konusunda yazdığımız yazının sizlere faydalı olması dileğimizle….

Kuşburnu
Latince İsmi : Rosa Canina

Yabangülünün, şeker, organik asit ve C vitamini bakımından zengin olan meyvesidir. Başta C vitamini olmak üzere bol miktarda vitamin ve mineral içeren besleyici bir bitkidir.

Kuşburnu bitkisi hakkında bilgi

Kuşburnu bitkisi, Avrupa, kuzeybatı Afrika, Batı Asya da yetişen bitki türlerinden biridir. Yapısına bakacak olursak içerisi tüylü ve çok sayıda tohumu vardır. Bitki üç metreye kadar uzayabilir. Çok güzel kokulu beyaz çiçekler açar. Çiçeklerini açtıktan sonra yapraklarını döker ve meyveleri ortaya çıkar. Sonbahar aylarında olgunlaşır.

Kuşburnu İçeriği

Kuşburnu bitkisinde, bol miktarda C vitamini, A vitamini olan karoten, B1, B2, E ve K vitaminlerine oldukça sık rastlanır. Ayrıca fosfor ve potasyum bakımından oldukça zengin bir bitkidir. Mineraller bakımından da zengin olup içerisinde sodyum, kalsiyum, magnezyum, demir, mangan, bakır, çinko, sülfat, klorür, nitrat bulundurur.

Bu bitki mineraller ve vitaminler bakımından oldukça zengin olup birçok faydası vardır ve bilinen hiç bir zararı yoktur. Temel olarak faydalarına baktığımızda, dokularda meydana gelen sertleşmelere ve kemik erimesine karşı olan tedavide oldukça etkilidir. Vücutta meydana gelen kireçlenmelerde, siyatiklerde etkilidir.

Kuşburnu Faydaları

İdrar söktürür, ishali keser. Vücut direncini arttırır. Vücuda ve gözlere kuvvet verir. Cinsel isteği arttırır. Kan dolaşımını hızlandırır ve kanı temizler. Bağırsakları yumuşatır ve sindirimi kolaylaştırır. Kansere karşı koruyucudur. Romatizma şikayetlerini ve ağrılarını hafifletir. Kandaki insülin miktarını ayarlamaya yardımcı olduğundan şeker hastalarına faydalıdır. Selülit oluşumunu engeller. Basur rahatsızlığı olanlara da yararlıdır.

Kuşburnu Kullanımı

Daha çok kuşburnu çayı yapılarak kullanılır. Kuşburnundan ayrıca reçel, meyve suyu ve yağ da elde edilmektedir. Kuşburnunun kurutulan yaprakları kaynatılıp soğuduktan sonra suyu süzülerek kırışmış ciltlere konursa Faydası görülür.

Kuşburnu çekirdeğinden elde edilen kuşburnu yağı, cilt hücrelerini yenileyici, cildi koruyucu, kırışıklıları giderici ve yaşlanmayı geciktirici özellikleri ile kozmetik alanında sıklıkla kullanılmaktadır.

Kuşburnu hakkında bilgi konumuzdan sonra diğer şifalı bitkiler’e aşağıdaki linklerden kolayca ulaşabilirsiniz. Semih YAŞAR.

Kenevir hakkında bilgi

Kroton bitkisi hakkında bilgi

Kakule Bitkisinin Faydaları

Kafur Bitkisi hakkında bilgi

Kuşburnu hakkında bilgi

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar