Klivya Bitkisi hakkında bilgi

Klivya Bitkisi hakkında bilgi

Klivya Bitkisi hakkında bilgi

İç mekan süslemelerinde kullanılan Kafir Zambak denen bu çiçeğin ana toprakları Güney Afrika’dır.

Klivya bir iç mekan bitkisi olmakla birlikte yazın dışarıda,yarı gölgede durabilir. Soğuklar başlamadan içeri alınır. Güneşli bir pencere önüne yerleştirilir.Koyu yeşil renkte dar uzun yaprakları ile çiçeksizken dahi dekoratif bir manzarası vardır.
Baharda kalın sert bir sap çıkarır. Üzerinde demet halinde 15 -20 adet çiçek bulunur. Borazan şeklindeki bu çiçekler genelde portakal rengi ve çok gösterişlidir. Yaşlı bitkiler daha fazla çiçek sapı çıkarır.

Klivya’nın her yıl açması için saksısını mecbur kalmadıkça değiştirmeyin. Kışın çok az sulayın ve beslemeyin.

klivya-bitkisi-hakkinda-bilgi1

Amarillis ile yakından akrabalıkları olsa da büyümeleri onlar kadar çabuk gelişmez. Yetiştiği ortamlara Amarillisler kadar uyumlu oldukları söylenemez. Görünüşleri benzese de Amarillisler soğanlı görünüme sahiptirler. Clivalarların soğansı yapıları ve yumruları yoktur.

Çiçeklerine ve yapraklarının özelliklerine dair…
Çiçekleri insanları büyüleyecek güzelliğe sahiptir. Turuncu renkte açan çiçekleri vardır.
Yeterli olgunluğa erişmiş olan bir Clivia bitkisinin yapraklarının boyu yarım metre civarını bulabilir. Yapraklarının cinslerine göre çeşitlilik gösterdikleri bilinir. Yeşilli ya da beyazlı çizgileri olanlar bu türlerin ayrımını yapmak için dikkat edilen bir husustur.
Yapraklarının görünümü simetriktir. Yay gibi bükülmüş görünmeleri özellikleri arasında sayılabilir.

Işıklandırmalarının nasıl yapılması gerektiğine dair…
Işığa ihtiyaçları oldukça fazladır. Doğrudan güneşe maruz kalırlarsa zarar görebilirler. Bu yüzden aydınlığı alabilecek kadar gün ışığının filtrelenmiş olduğu yerlerde büyümeye bırakılmalıdırlar. Bu anlamda sabahın güneşinde ve ikindinle ihtiyacı olduğu kadar güneşte bekletmenizde hiçbir sakınca olmaz. Bu saatlerde alacağı güneş çiçeklerin yapısına zarar vermez.

Toprağının nasıl olması gerektiğine dair..
Clivia çiçeklerinin dikileceği toprağın suyu iyi süzdürebilmesi önemlidir. Humusun bol miktarda olduğu, organik maddelerle harmanlanmasıyla zenginleştirilmiş bu ferah toprakları Clivia çiçekleriniz çok sevecekler.

Sulamasının nasıl olması gerektiğine dair…
Suyunun kireç,klor ve mineralden arındırılmış saf suyun kullanılması gerekiyor. Çok sık miktarlarda sulayabilirsiniz. Özellikle gelişimini henüz tamamlamamışsa toprağın üstlerini her fırsatta kontrol edin ve kurumaya yüz tuttuğunda bol miktarda su verin. Hatta o kadar çok vermelisiniz ki saksısının altındaki deliklerinden sular çıkmalıdır. Ama bu çıkan suları yeniden toprağın çekmesine izin vermeyin. Bu hareketiniz çiçeğinizin köklerinin çürümesine neden olur. Tabağındaki bu suları boşaltın.

Nem seviyesinin ne kadar olması gerektiğine dair…
Yetiştirilen ortamlarda nemin fazla olması sağlanmalıdır. Ancak bu yapraklarına ya da çiçeklerine su püskürtülmelidir anlamına gelmemelidir. Eğer püskürtme ya da sisleme ile nemlendirme yöntemlerini uygularsanız çiçeğinizin hastalanmasına zemin hazırlarsınız.

Saksısının nasıl seçilmesine gerektiğine dair…
Köklerinin saksı içerisinde birbirine sıkışmış bir halde büyümesi gerekiyor. Bu durumda seçilecek saksının da boyutunun küçük ebatlarda olması gerekiyor. Altında deliklerin olması döktüğünüz suları dışarı akıtabilmesi için gereklidir. Saksı değişimini bitki aşırı büyümedikçe yapmayın.

Üretilmesinin nasıl yapılması gerektiğine dair…
Tohumla üretmeye kalkarsanız olgunlaşması için bir hayli beklemeniz gerekir. Bu zorlu süreci seçmek yerine yavru vermesini bekleyin ve bu yavrular ile çoğaltın. Yavrularını kökleri ile yaprakları arasındaki diplerde görebilirsiniz. Yavruların keserek ayırma işlemlerini kıştan sonra baharın gelmesiyle birlikte yapmalısınız.

Clivia çiçeği yetiştiriyorsanız bir başka dikkat etmeniz gereken noktası ise bu çiçeklerin kış aylarında dinlendirilmeye bırakılması gerektiği ve bu süre içerisinde yapraklarında susuzluktan kuruma ve yıpranma görülmedikçe sulanmaması gerektiğidir.

Bir önceki yazımız olan Kelliğin Çaresi Dul Avrat Otu başlıklı makalemizde çünkü saçlar kişiyi güzel gösterir. ve Hangi nedenle olursa olsun saç kaybı bir çok insan için stres kaynağıdır hakkında bilgiler verilmektedir.

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar