Kaza ile ilgili Atasözleri

Kaza ile ilgili Atasözleri

Kaza ile ilgili Atasözleri

Dünyada ve daha geniş manada evrende yüce Rabbimizin izni olmadan hiç bir şey meydana gelmez. Yüce yaratıcımız Allah cc. Hazretleri insana cüzi irade vermiştir. İnsan aklını kullanarak, sadaka vererek bazı kazalardan kurtulabilir olsa da Rabbimiz isterse her türlü kaza meydana gelebilir. O nedenle biz dualarımızda Allah cc. hazretlerine bizleri her türlü kaza ve beladan koruması için dua eder, korunmak için bazı sure ve duaları okuruz.

Kazalardan korunmak için Ayetel Kürsi türkçe okunuşu anlamı konumuza bakabilirsiniz….

Şimdi  Kaza ile ilgili atasözleri ve anlamlarını aşağıda sıralayalım. Eksik gördüğünüz atasözlerini ekleyerek sizde sitemize ve arkadaşlarınıza katkıda bulunabilirsiniz.

Kaza ile ilgili Atasözleri ve anlamları

Su testisi su yolunda kırılır.  Türk Atasözü

Anlamı :  Bir kişi amaç edindiği işte veya ülküde, tuttuğu yolda çeşitli engellerle karşılaşır; kazaya uğrar, zarar görür, hatta ölür de.

Sakınılan göze çöp batar.  Türk Atasözü

Anlamı : Üzerine çok düşülen şeyler daha çok kazaya ve zarara uğrar. Olabileceği düşünülen kötü durumlara karşı önlem almak gereklidir, ancak orta bir yol izlemeli, aşırılığa düşülmemelidir.

Kaza geliyorum demez.  Türk Atasözü

Anlamı : Can veya mal kaybına sebep olan kötü olayın ne zaman olacağını kestirmek mümkün değildir. Bu bakımdan önceden kimi tedbir alınmalı, ansızın ortaya çıkacak kazaya karşı hazırlık yapılmalıdır.

Ava gelmez kuş olmaz, başa gelmez iş olmaz. Türk Atasözü

Anlamı : Uçsuz bucaksız gökyüzünde uçan, istediği yere ulaşabilen kuşlar bile avlanmak tehlikesinden kurtulamazlar. Hele usta avcılar da varsa tehlike daha da artar. İnsanlar da benzer biçimde tehlikelerden uzak değillerdir. Hiç ummadıkları çeşitli felâketlerle karşılaşabilir, dert ve sıkıntılara düşebilirler. İnsan kendini ne kadar güvenlik alanına çekmeye çalışırsa çalışsın dert, sıkıntı, tehlike,kaza ve türlü işlerden yakasını kurtaramaz.

kaza ile ilgili Atasözleri

Ecel geldi cihana, baş ağrısı bahane. Türk Atasözü

Anlamı : İnsan için ölüm kaçınılmaz bir son olduğuna göre her insanın canını Yüce rabbimiz bir sebep ile almaktadır. Bazen bir başağrısının bile ölüme sebep yani bahane olduğu anlatılır.

Cana gelecek (kaza-zarar) mala gelsin. Türk Atasözü

Anlamı : Bu atasözümüzde anlatılan kazların meydana geldiğinde insan canından olacağına malına birşey olması temennisidir. İnsan canı geri gelmez ama mal mülk geri kazanılabilir.

 

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

3 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar