Ayetel Kürsi türkçe okunuşu anlamı

featured
service

Ayetel Kürsi türkçe okunuşu anlamı

Selam dostlarım konumuzda Ayetel Kürsi türkçe okunuşu, Türkçe yazılışı, manası, Ayetel Kürsi’nin faziletleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.Ayetel Kürsi diye bilinen ayet, Bakara suresinin 255. Ayet-i Kerimesidir.

Ayette Allah’ın kürsüsü zikredildiği için “Âyetü’l-kürsî” adıyla anılan bu âyet hem muhtevası hem de üstün özellikleri sebebiyle dikkat çekmiş, hakkında hadisler vârit olmuş, çok okunmuş, şifa ve korunmaya vesile kılınmıştır. Kelime-i şehâdet ve İhlâs sûreleri nasıl İslâm inancını içermekte ise  Âyetü’lkürsî de bu özellikleri taşımaktadır.

Tevhid ilmiyle alakalı en büyük Ayet-i Kerimedir ve çok derin anlamlar taşır. Geceleyin inmiş olan bu Ayet-i Kerimeyi, Efendimiz (sav), Zeyd’i (ra) çağırarak yazdırmıştır. Ayet-el Kûrsi indiğinde, dünyadaki bütün putlar ve krallar yere düşmüş, başlarındaki taçları yuvarlanmıştır. Şeytanlar birbirleriyle çarpışarak kaçıp, iblis’in yanına toplanmışlar ve ona bu karışıklığı haber vermişlerdir.

Ayet-el Kûrsi’de bulunan Esma-i İlahiye hiçbir Ayet-i Kerimede yoktur. Çünkü bu Ayet-i Kerime’de, bazısı açık, bazısı gizli olmak üzere on yedi yerde Allah’u Teâlâ’nın ismi geçmektedir.Ayetel Kürsi Arapçası şu şekildedir….

Ayetel Kürsi arapça yazılışıAyetel Kürsi’nin okunuşu şu şekildedir…

Bismillahirrahmânirrahîm.

Allâhü lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm, lâ te’huzühu sinetün velâ nevm, lehu mâ fissemâvâti ve ma fil’ard. Men zellezî yeşfeu indehû illâ bi’iznih, ya’lemü mâ beyne eydîhim vemâ halfehüm velâ yühîtûne bi’şey’in min ilmihî illâ bimâ şâe. vesia kürsiyyühüssemâvâti vel ard, velâ yeûdühû hıfzuhümâ ve hüvel aliyyül azîm.Ayetel Kürsi’nin türkçe meali şu şekildedir…

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla.

Allah ki, O’ndan başka ilah yoktur. O hayydır, kayyûmdur.
Kendisine ne uyku gelir ne de uyuklama.
Göklerde ve yerdekilerin hepsi O’nundur.
O’nun izni olmadan katında kim şefaat edebilir?
O, kullarının yaptıklarını ve yapacaklarını bilir. (Hiçbir şey Allahcc. Hazretlerine gizli kalmaz.)
O’nun bildirdiklerinin dışında insanlar, O’nun ilminden hiçbir şeyi tam olarak bilemezler.
O’nun kürsüsü gökleri ve yeri içine alır, onları koruyup gözetmek kendisine zor gelmez.
O, yücedir, büyüktür.Ayetel Kürsi’nin Faziletleri

Bakara suresinin 255. ayeti olan Ayetel Kürsi’nin faziletlerinden bazıları şöyledir:

– Peygamber Efendimiz (S.a.v.) bazı ashabına: ”Yatağına geldiğin vakit Ayetel Kürsi’yi oku, muhakkak ki Allah Teala sana bir melek müekkel kılar, sabaha kadar seni şeytanın şerrinden muhafaza eder.” buyurmuşlardır.

– Ayetel Kürsi, Kur’an-ı Kerim’in dörtte biridir.

– “Ayetel Kürsi” ayetlerin seyyididir. Bir yerde okununca şeytan orada tutunamayıp mutlaka çıkar. (Hakim)

– Her farz namazdan sonra Ayetel Kürsi’yi okuyanın cennete girmesi için hiçbir engel yoktur. (Nesai)

– Hz. Ali (r.a.) buyurmuşlardır: “Kabir azabından kurtulmak için, Ayetel Kürsi’yi çok okumalı.”

– Hz. Ömer (r.a.) buyurmuşlardır: “Bir kimse sabahleyin yatağından kalktığında, Ayetel Kürsi’yi bir defa okursa, her okuyuşunda önüne, arkasına, sağına, soluna, altına, üstüne, içine sekizinci ile de kendini halka içine alırsa, o gün o kimseye hiç kimse zarar veremez. Evinin önünde kıyamet kopsa, haberi olmaz. Maddi ve manevi ne kadar kuvvete sahip olduğunu kendisi müşahede edecektir.”

– Peygamber Efendimiz (S.a.v.) buyurmuşlardır: “Her kim Ayetel Kürsi’yi ve Bakara Suresinin sonunu sıkıntılı (kederli) anında okursa Allah ona yardım eder” (Suyuti)

– Evinde, Fatiha Suresi ve Ayetel Kürsi okuyana, o gün cin ve şeytan zarar veremez, nazar değmez. (Deylemi)

Efendimiz(sav) buyurdu ki; “İlim sana olsun ey Eba Münzir, Canım Kabza-i Kudretinde olan Allah’a C.C. yemin ederim ki, muhakkak Ayet-el Kûrsi’nin bir dili ve ikide dudağı vardır ki, Arş’ın direğinin yanında Melik-i (Müteâl olan Allah’u Teâlâ Hazretlerini) takdis eder(O’na Tazimde bulunur.)” (Ebû Dâvud, Ahmed İbni Hambel)Ayetel Kürsi okumanın faydalarından bazıları … 

Ezberlemesi biraz zor ayetlerden biri olmasına rağmen muhakkak ezberlenmesi gereken ve önemi çok büyük olan ayetlerden bir tanesidir. Rabbimizin büyüklüğünü ve yüceliğini anlatan bu sure bizi tüm kötülüklerden ve beladan en iyi şekilde korur ve muhafaza eder.

Ayetel kürsi yi suya 50 defa okuyup içen kimsenin ALLAH ü teala aklını ve anlayışını arttırır.
Bir kimse rızkının genişlemesi , borcundan kurtulması, hapisten kurtulması, düşmanlarından kurtulması veya önemli bir isteğinin kabulü için, bir zalimden yardım dilemesi gerekirse, abdestli olarak 170 kere okursa isteği verilir.

Her gün 18 kere okuyanın kalbi hikmetle dolar.

100 kere okuyan bir takım ilahi lutüflara ulaşır.

120 kere okuyan her türlü kaza ve belalardan korunur.

170 kere okuyana herkes itaat eder.

Korkulu bir mekanda bulunan veya kötülük ve zulümlerden çekindiği kimseler arasında olan kişi, 21 kere okursa , ALLAH ü teala onların şerrinden , okuyan kulunu muhafaza eder.

Cuma günü ikindi namazından sonra 178 kere okuyanın duaları kabul olunur.

Bir kimse cuma günü ikindiden sonra ıssız bir yerde 17 defa okursa daha evvel kendinde bulunmayan haller meydana gelir. o anda dua etse duası kabul olunur.

 

Bir kimse her gün 57 defa Ayetel kürsi ve ardından 3249 defa Ya Mecid (c.c) ismi şerifi zikrederse çok kısa zamanda o kadar büyük maddi manevi faydalar görmeye başlar ki tarif ve izahı mümkün değildir.

Nazar olmuş kişiye 7 defa okunursa ALLAH cc. Hazretlerinin izni ile şifa olur.Ayetel Kürsi türkçe okunuşu anlamı konumuzdan sonra diğer dua konularımıza aşağıdaki linklerden kolayca ulaşabilirsiniz…

Üç Aylar Duaları

Dua Kategorimizde diğer dualara ulaşabilirsiniz…

Ayetel Kürsi türkçe okunuşu anlamı

 

0
mutluyum
Mutluyum
0
d_n_yorum
Düşünüyorum
0
sinir_oldum
Sinir oldum
0
_a_rd_m
Şaşırdım
1
be_endim
Beğendim
Ayetel Kürsi türkçe okunuşu anlamı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Dostkelimeler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Sosyal Medyada Takip Edebilirsiniz...