İlim ile ilgili Hadisler

İlim ile ilgili Hadisler

Selam Dostlarım; Konumuzda Rasulullah Sav. Efendimizden İlim ile ilgili Hadisler, İlim Öğrenmenin Fazileti İle İlgili Hadis, Peygamberimizin ilim öğrenmenin önemini belirten iki  hadis, İlmin önemi ile ilgili ayetler, Peygamberimizin ilim ile ilgili hadisleri Arapça, Akıl ve ilim ile ilgili ayet ve hadis, Eğitimle ilgili hadisler, Bilgi ile ilgili hadisler, Eğitim ile ilgili hadisler kısa  aramalarında sizlere yardımcı olacak şekilde paylaşmaya çalıştık. İlim ile ilgili ayetler ve sözler için konunun sonuna linkler verdik.

Sizler de İlim ile ilgili hadisler paylaşmak isterseniz  yorum bölümünden ekleyebilirsiniz. Yorumlarınız bizlere daha iyi paylaşımlar yapmak için yol gösterecektir.

Not : İlim ile ilgili aşağıda sıraladığımız hadislerde kalın yazılı yerler ravi ve kaynak bilgilerini içermektedir. 

Dostkelimeler.com Türkiye’nin en geniş Güzel sözler, ayetler, hadisler ve atasözleri ve deyimler platformu // Bizleri her türlü sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Konumuzun altında linkler mevcuttur.


İlim ile ilgili Hadisler


Resulullah (sav) buyurdular ki: Hikmetli söz mü’minin yitiğidir. Onu nerede bulursa, onu hemen almaya ehaktır. Tirmizi, İlim 19, (2688).


Peygamber (sav) şöyle buyurdular: Mü’min, sonu cennet oluncaya kadar hayır işitmekten asla doymayacak. Tirmizi, İlim 19, (2687).


Feraizi ve Kur’an-ı öğrenin ve halka da öğretin, zira benim ruhum kabzedilecek (ve ben aranızdan gideceğim). Tirmizi, Feraiz 2, (2092). İbnu Mes’ud radıyallahu anh’tan aynı manada bir rivayet yapılmıştır.


Peygamber (sav) buyurdular ki: Kim ilim taleb ederse, bu işi, geçmişteki günahlarına kefaret olur. Tirmizi, İlim 2, (2650).


Peygamber (sav) şöyle buyurdular: İlim talebi için yola çıkan kimse dönünceye kadar Allah yolundadır. Tirmizi, İlim 2, (2649); İbnu Mace, Mukaddime 17, (227).


Resulullah (sav) şöyle buyurdular: Dinde fakih (bilgili) olan kimse ne iyi kimsedir! Kendisine muhtaç olununca faydalı olur. Kendisine ihtiyaç olmayınca ilmini artırır. Rezin tahric etmiştir.


Peygamber (sav) buyurdular ki: Tek bir fakih, şeytana bin âbidden daha yamandır. Tirmizi, İlim 19, (2083).İlim ile ilgili Arapça Hadisler


لاحَسَدَ اِلاَّ فيِ اثْنَتَيْنِ رَجُلٌ آتَاهُ اللّهُ مَالا فَسُلِّطَ عَلَى هَلَكَتِهِ فيِ الْحَقِّ وَرَجُلٌ آتَاهُ اللّهُ الحْكْمَةَ فَهُوَ يَقْضِى بِهَا وَيُعَلِّمُهَا.

Rasulullah (s.a.v) ilim ile ilgili hadislerinde şöyle buyurdular;

İki kişiden başkasına gıpta edilmez; Allah tarafından kendisine mal verilip de hak yolunda o malı harcayan kimse ile Allah tarafından kendisine hikmet (ilim) verilip de onunla (yerli yerince) hükmeden ve onu başkalarına da öğreten kimse. Buharî, İlim, 15.


مَنْ سَلَكَ طَرِيقاً يَلتَمِسُ فِيهِ عِلْماً سَهَّلَ اللّهُ لَهُ طَرِيقاً اِلَي الْجَنَّةِ

Peygamberimiz (s.a.v) ilim ile ilgili diğer bir hadislerinde şöyle buyurdular;

Kim ilim öğrenmek için yola çıkarsa Allah onu cennete giden yolu kolaylaştırır. Tirmizî, İlim, 2.


إذا مَاتَ اْلإِنْسَانُ اِنْقَطَعَ عَمَلُهُ إلاَّ مِنْ ثَلاَثَةٍ : إلاَّ مِنْ صَدقَةٍ جاريَةٍ ، أوْ عِلمٍ يُنْتَفَعُ بِهِ ، أَوْ وَلَدٍ صَالِحٍ يَدْعُولَهُ

Peygamberimiz (s.a.v) şöyle buyurdular;

İnsanoğlu öldüğü zaman üç şey dışında bütün amellerinin sevabı sona erer: Sadaka-i cariye, istifade edilen ilim, kendisine dua eden hayırlı bir evlat. Müslim, Vasiyet, 14.


مَنْ خَرَجَ فِي طَلَبِ الْعِلْمِ كَانَ فِي سَبِيلِ اللّهِ حَتَّى يَرْجِعَ .

Nebi (s.a.v) eğitim ile ilgili hadislerinde şöyle buyurdular; 

İlim tahsil etmek için yolculuğa çıkan kimse, evine dönünceye kadar Allah yolundadır. Tirmizî, İlim, 2.


يَسِّرُوا وَلا تُعَسِّرُوا وَبَشِّرُوا وَلا تُنَفّرُوا

Peygamber Efendimiz  (s.a.v) şöyle buyurdular;

Kolaylaştırın, zorlaştırmayın; müjdeleyin nefret ettirmeyin. Buharî, İlim, 11.


Resulullah (sav) buyurdular ki: Allah kimin için hayır murad ederse onu dinde fakih kılar. Buhari, Farzu’l-Humus 7, İlm 13, İ’tisam 10; Müslim, İmaret 98, (1038), Zekat 98, 100, (1038); Tirmizi, İlm 1, (2647).


Resulullah (sav) şöyle buyurdular: Kim bir ilim öğrenmek için bir yola sülûk ederse Allah onu cennete giden yollardan birine dahil etmiş demektir. Melekler, ilim talibinden memnun olarak kanatlarını (üzerlerine) koyarlar. Semavat ve yerde olanlar ve hatta denizdeki balıklar âlim için istiğfar ederler. Âlimin âbid üzerindeki üstünlüğü dolunaylı gecede kamerin diğer yıldızlara üstünlüğü gibidir. Âlimler peygamberlerin vârisleridir. Peygamberler, ne dinar ne dirhem miras bırakırlar, ama ilim miras bırakırlar. Kim de ilim elde ederse, bol bir nasib elde etmiştir. Ebu Davud, İlm 1, (3641); Tirmizi, İlm 19, (2683); İbnu Mace, Mukaddime 17, (223).


Kim, benden sonra öldürülmüş olan bir sünnetimi ihya ederse beni seviyor demektir. Beni seven de benimle beraberdir. Rezin tahric etmiştir.


Allah Teâla Hazretleri, melekleri, semâvat ehli, deliğindeki karıncaya, denizindeki balıklara varıncaya kadar arz ehli, halka hayrı öğretene mağfiret duasında bulunur. Tirmizi, İlim


Alimin âbide üstünlüğü, benim, sizden en basitinize olan üstünlüğüm gibidir. Tirmizi, İlim 19, (2686).


Resulullah (sav) buyurdular ki: Allah’ı ananlar ile onları dost edinenler, âlimler ve ilim talep edenler dışında, dünya ve içindekiler lânetlidir. Ebû Hureyre radıyallahu anh. Tirmizî.


Allah, hakkında hayır dilediği kimseye din hususunda büyük bir anlayış verir.” (Buhârî, İlim 10, Humus 7, İ’tisâm 10; Müslim, İmâre 175, Zekât 98, 100)


“Yalnız şu iki kimseye gıbta edilir: Allah’ın kendisine ihsân ettiği malı hak yolunda harcayıp tüketen kimse; Allah’ın kendisine verdiği ilimle yerli yerince hükmeden ve onu başkalarına da öğreten kimse.” (Buhârî, İlim 15, Zekât 5, Ahkâm 3, İ’tisâm 13, Tevhîd 45; Müslim, Müsâfirîn 268)


Peygamber (sav) şöyle buyurdular: Allah’a yemin ederim ki, Cenâb–ı Hakk’ın senin aracılığınla bir tek kişiyi hidayete kavuşturması, senin, en kıymetli dünya nimeti olan kırmızı develere sahip olmandan daha hayırlıdır. Buhârî, Fezâilü’l–ashâb 9, Meğâzî 38; Müslim, Fezâilü’s–sahâbe 34


Resulullah (sav) şöyle buyurdular: Benim tarafımdan (tebliğ edilen Kur’an’dan) bir âyet bile olsa insanlara ulaştırınız. İsrailoğulları(nın ibretli kıssaları)ndan da haber verebilirsiniz. Bunda bir sakınca yoktur. Kim bile bile bana yalan isnad ederse, cehennemdeki yerine hazırlansın. Buhârî, Enbiyâ 50. Ayrıca bk. Tirmizî, İlm 13


Resulullah (sav) buyurdular ki: Kim ilim tahsil etmek için bir yola girerse, Allah o kişiye cennetin yolunu kolaylaştırır. (Müslim, Zikr 39. Ayrıca bk. Buhârî, İlim 10; Ebû Dâvûd, İlim 1)


“Hidâyete davet eden kimseye, kendisine uyanların sevabı kadar sevap verilir. Bu onların sevaplarından da hiçbir şey azaltmaz.” (Müslim, İlim 16)


Peygamber (sav) şöyle buyurdular: İnsanoğlu öldüğü zaman bütün amellerinin sevabı da sona erer. Şu üç şey bundan müstesnadır: Sadaka-i câriye, istifade edilen ilim, kendisine dua eden hayırlı evlat. Müslim, Vasiyyet 14


Peygamber (sav) buyurdular ki: Dünya ve onun içinde olan şeyler değersizdir. Sadece Allah’ı zikretmek ve O’na yaklaştıran şeylerle, ilim öğreten âlim ve öğrenmek isteyen öğrenci bundan müstesnadır. Tirmizî, Zühd 14


Resulullah (sav) buyurdular ki: İlim tahsil etmek için yolculuğa çıkan kimse, evine dönünceye kadar Allah yolundadır. Tirmizî, İlim 2


“Mümin, cennete girinceye kadar hiçbir hayıra doymaz.” (Tirmizî, İlim 19)


Resulullah (sav) şöyle buyurdular: Âlimin âbide üstünlüğü, benim sizin en aşağı derecede olanınıza üstünlüğüm gibidir. Şüphesiz ki Allah, melekleri, gök ve yer ehli, hatta yuvasındaki karınca ve balıklar bile insanlara hayrı öğretenlere dua ederler. Tirmizî, İlim 19İlim ile ilgili Hadisler konumuzdan sonra diğer konularımızın linklerini aşağıya sıraladık. Linklere tıklayarak bu başlıklara da bakabilirsiniz. Semih YAŞAR

Kötülük ile ilgili ayetler

İyilik hakkında Ayetler

ilim ile ilgili sözler

el-Alîm isminin anlamı

Faydalı İlim İçin Dua

 

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar