İlim ile ilgili Hadisler

İlim ile ilgili Hadisler

İlim ile ilgili Hadisler

Hikmetli söz mü’minin yitiğidir. Onu nerede bulursa, onu hemen almaya ehaktır. Tirmizi, İlim 19, (2688).

Mü’min, sonu cennet oluncaya kadar hayır işitmekten asla doymayacak. Tirmizi, İlim 19, (2687).

Feraizi ve Kur’an-ı öğrenin ve halka da öğretin, zira benim ruhum kabzedilecek (ve ben aranızdan gideceğim). Tirmizi, Feraiz 2, (2092). İbnu Mes’ud radıyallahu anh’tan aynı manada bir rivayet yapılmıştır.

Kim ilim taleb ederse, bu işi, geçmişteki günahlarına kefaret olur. Tirmizi, İlim 2, (2650).

İlim talebi için yola çıkan kimse dönünceye kadar Allah yolundadır. Tirmizi, İlim 2, (2649); İbnu Mace, Mukaddime 17, (227).

Dinde fakih (bilgili) olan kimse ne iyi kimsedir! Kendisine muhtaç olununca faydalı olur. Kendisine ihtiyaç olmayınca ilmini artırır. Rezin tahric etmiştir.

Tek bir fakih, şeytana bin âbidden daha yamandır. Tirmizi, İlim 19, (2083).

Allah kimin için hayır murad ederse onu dinde fakih kılar. Buhari, Farzu’l-Humus 7, İlm 13, İ’tisam 10; Müslim, İmaret 98, (1038), Zekat 98, 100, (1038); Tirmizi, İlm 1, (2647).

Kim bir ilim öğrenmek için bir yola sülûk ederse Allah onu cennete giden yollardan birine dahil etmiş demektir. Melekler, ilim talibinden memnun olarak kanatlarını (üzerlerine) koyarlar. Semavat ve yerde olanlar ve hatta denizdeki balıklar âlim için istiğfar ederler. Âlimin âbid üzerindeki üstünlüğü dolunaylı gecede kamerin diğer yıldızlara üstünlüğü gibidir. Âlimler peygamberlerin vârisleridir. Peygamberler, ne dinar ne dirhem miras bırakırlar, ama ilim miras bırakırlar. Kim de ilim elde ederse, bol bir nasib elde etmiştir. Ebu Davud, İlm 1, (3641); Tirmizi, İlm 19, (2683); İbnu Mace, Mukaddime 17, (223).

Kim, benden sonra öldürülmüş olan bir sünnetimi ihya ederse beni seviyor demektir. Beni seven de benimle beraberdir. Rezin tahric etmiştir.

Allah Teâla Hazretleri, melekleri, semâvat ehli, deliğindeki karıncaya, denizindeki balıklara varıncaya kadar arz ehli, halka hayrı öğretene mağfiret duasında bulunur. Tirmizi, İlim

Alimin âbide üstünlüğü, benim, sizden en basitinize olan üstünlüğüm gibidir. Tirmizi, İlim 19, (2686).

Allah’ı ananlar ile onları dost edinenler, âlimler ve ilim talep edenler dışında, dünya ve içindekiler lânetlidir. Ebû Hureyre radıyallahu anh. Tirmizî.

 

İlim ile ilgili ayetler

İlim ile ilgili sözler

İlim ve bilgi ile ilgili atasözleri

 

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar