Helal ve haram ile ilgili atasözleri

Helal ve haram ile ilgili atasözleri

Konumuzda Helal ve haram ile ilgili atasözleri, helal mal ile ilgili atasözleri, helal kazanç ile ilgili atasözleri, helal para ile ilgili atasözleri ve anlamları paylaşmaya çalışacağız. 

Bildiğiniz üzere bizlere yaratan Yüce Yaratıcı Allah Teala Hazretlerinin emirlerine göre serbest bıraktığı şeylere helal ve yasakladığı şeylere haram diyoruz. Bizler helal ve haramı iyi öğrenmeye çalışmalı ve Rabbimizin emirlerini iyice öğrenmeli ve yaşamalıyız.


Dostkelimeler.com / Türkiye’nin en geniş Güzel sözler, ayetler, hadisler ve atasözleri ve deyimler platformu // Bizleri her türlü sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Konumuzun altında linkler mevcuttur.


Helal ve haram ile ilgili atasözleri ve anlamları


Harama el uzanmaz atasözünün anlamı

Yüce Rabbimizin bizleri düşünerek yasakladığı şeylere kesinlikle el uzatmıyoruz yani yasakladığı şeylerden uzak duruyoruz anlamında atasözümüzdür. Kimsenin kalemine , silgisine, parasına izin vermeden el sürmüyoruz.


Harama uçkur çözülmez atasözünün anlamı

İnsanlık artık bilgi teknolojileri çağını yaşarken haliyle güçlü birde değişim sürecine girmiş bulunmaktadırlar. Bu değişim örf ve adetlerimize de etki etmektedir. Artık zina yapmak normalmiş gibi görünürken, aslında Allah katında ve gelenek, göreneklerimize göre büyük bir ayıp ve haramdır. Nikahlı olmayan her kadın erkeklere haram, erkekler ise kadınlara haramdır.


Haramın temeli olmaz atasözünün anlamı

Bize ait olmayan bir dünyalık, gün gelir bizi olmadık yerden yaralar. Çünkü bunu haksız yere almışızdır. Dinen bize haram kılınan hiçbir şeyde mutluluk bulamayız.


Aslına çekmeyen haramzadedir Aslını inkar eden haramzadedir (kafirdir) atasözünün anlamı

İnsanlar eğer atalarından yadigar olan gelenek ve göreneklerine benzemeyip, aslını unuturlarsa aileden sayılmazlar. O soydan sayılmayan kişiyede haram olan çocuk muamelesi yapılır. Kime çektiği belli değil diye düşünülür ve rededilir. Atalarını, mensup olduğu milleti inkar etmek, kendini başka bir babadanmış yada soydanmış gibi göstermek, ancak haramla beslenen kimselerin yeltenebileceği bir densizliktir. İnsan geçmişini inkar etmemeli, saygınlığı başka yerde değil kendi meziyetlerinde ve insanlığında aramalıdır.


Çocuğun yediği helal, giydiği haram atasözünün anlamı

Çocuğun iyi beslenmesi için ne kadar para harcansa yerindedir. Çünkü büyümesi, gelişmesi yemesine, dengeli beslenmesine bağlıdır. Ama pahalı elbise giydirilmesi doğru değildir. Çünkü çocuk giyeceği hor kullanır; kirletir, yırtar. Elbise korunsa bile beş, altı ay sonra çocuğa küçük geldiğinden yine kullanılamaz.


Mescide gerek olan meyhaneye haramdır atasözünün anlamı

İnsanın kendisine ve sahip çıktığı yere gerekli olan şeyi yabancıya vermesi doğru değildir. / Bir yer için gerekli olan şey, görevi onunki ile çelişen yer için zararlıdır.


Haramdan şifa olmaz atasözünün anlamı

Dinen haram kılınan şeylerde şifa aranmamalıdır. Gıdamızın helal olması kadar, ilaçlarımızın da helal şeylerden olması gerekir.

 

Haram ile ilgili atasözleri konumuzdan sonra haram ve Helal ile ilgili diğer konularımıza aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz. Semih YAŞAR

Haram ile ilgili sözler

Haram Aylarla ilgili Hadisler

Haram Aylar ile ilgili Ayetler

Helal ile ilgili sözler

Haram ile ilgili ayetler

Helal kazanç ile ilgili ayetler

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar