Günlük bitkisi hakkında bilgi

Günlük bitkisi hakkında bilgi

Selam Dostlarım, Konumuzda Günlük bitkisi hakkında bilgi, Günlük otu nasıl kullanılır, Günlük sakızı yakmak, Aktarda satılan günlük nasıl kullanılır, Günlük bitkisi faydaları, Günlük sakızı tütsü faydaları, Günlük sakızı Hadis, Kara günlük bitkisi, Günlük sakızı Zararları aramalarında sizlere yardımcı olacak şekilde paylaşmaya çalıştık. Şifalı bitkiler için onunun sonuna linkler verdik. Umarız faydalı olur.

Sizler de Günlük bitkisi ile ilgili bilgiler paylaşmak isterseniz  yorum bölümünden ekleyebilirsiniz. Yorumlarınız bizlere daha iyi paylaşımlar yapmak için yol gösterecektir. 

Dostkelimeler.com Türkiye’nin en geniş Güzel sözler, ayetler, hadisler ve atasözleri ve deyimler platformu // Bizleri her türlü sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Konumuzun altında linkler mevcuttur.


Günlük Bitkisi Hakkında Bilgi 


Günlük bitkisinin bir diğer ismi de ”ak günlük”tür

Günlük bitkisi,  Nemli ve humuslu toprakları seven dolayısıyla da tropikal bölgelerde yetişen günlük ağacı, döktüğü tohumlarla çoğalır. Günlük ağacının odunlaşmış gövdesi üzerinde balsam kanalları vardır. Her ağaçtan iki ya da üç yılda bir, yaz mevsiminde uzunlamasına yarıklar açılarak ağacın güzel kokulu yağı (balsam) ve kabukları alınır. Bu balsam stirol adlı uçucu yağ, vanilin, rejine, sinnanik asit, stirasin ve storesin adlı maddeleri içerir.

Parfümeri endüstrisinde iyi bir koku tespit edicidir. İşte sığala ağacından elde edilen bu reçineye (balsama da) “günlük” denir. Günnük, buhur, günnük sakızı gibi isimleri de vardır. Bu balsam, Türkiye’ nin tarımında önemli bir dışsatım ürünüdür. Ayrıca tütüne güzel koku vermek üzere de kullanılır. Ağacın balsamı alınmış kabukları ise buhur adıyla dini törenlerde tütsü olarak yakılır.

Günlük sakızı hangi ağaçtan elde edilir

Bir çam ağacı türü olan günlük ağacından elde edilen salgıya günlük sakızı adı verilmektedir.


ak-gunluk-yagi-faydalari-ve-kullanimi-5579


Günlük bitkisinin Faydaları : 

* İyi bir antiseptik olan günlük; nefes darlığını gidererek vücuda rahatlık verir.

*eklem ağrılarında, romatizmada

*antiseptik-balgam sökücü-hırıltılı ve zor nefes alışlarda bronş açıcı

*özellikle astım hastalarında –  öksürük için

*yara temizleyicidir çünkü antiseptiktir-yara iyileştirici özelliğinden dolayı mide gastrit ve ülserde toz sekline getirilip macun içinde kullanılır-bedeni rahatlatır nefes açıcıdır…


Günlük nedir ne işe yarar?

Günlük sakızı öksürük başta olmak üzere mide yaraları, balgam söktürücü, kuvvet verici ve antiseptik olarak kullanılmaktadır. Bu sakızın enfeksiyon hastalıklarının tedavi edilmesinde kullanıldığı ifade edilmektedir. Ayrıca günlük sakızı yaralara sürülerek kısa zamanda iyi olmalarını sağlamaktadır.


Günlük yakmak neye iyi gelir?

Solunum yolu enfeksiyonlarına iyi gelir. Kronik boğaz ağrısına iyi gelir. Bir türlü geçmek bilmeyen, kronik yorgunluğa ve bahar yorgunluğuna iyi gelir. Mide Ülseri ve gastriti iyileştirici etkisi vardır.


Akgünlük hangi ağaçtan yapılır?

Sığla ağacı reçinesi, günlük ağacı reçinesi, günlük otu, akgünlük otu veya sığla sakızı olarak bilinen bu reçine güzel kokusu nedeni ile ilaç ve parfümeri endüstrisinde sıklıkla tercih edilen maddelerden birisidir. Sığla ağaçları, Asya ve Kuzey Amerika’da bulunan büyük, yaprak döken ağaçlardır.


Günlük Sakızı (Akgünlük) Nasıl Kullanılır?

Günlük sakızını; ağıza atıp çiğneyerek veya dövüldükten sonra yutularak yahut günlük sakızı yakıp dumanı solunarak kullanılır. Bu şekilde şifaya kavuşulabilir.

Günlük sakızı faranjit hastalığı için doğal çözümdür. Ağzınıza 2-3 tane günlük sakızı atıp emin. Daha sonra çiğneyin.

Antiseptik, öksürük kesme, balgam söktürme, enerji verme ve mide yaralarını iyileştirme özellikleri bulunur.

Basur ve ülser gibi hastalıkların doğal şekilde tedavi edilmesini sağlar.

Bağırsaklar ve midenin temizlenmesine yardımcı olur.

Bahar yorgunluğu ya da kronik yorgunluğun giderilmesini sağlar.

Gribal enfeksiyonların önlenmesi ve tedavi edilmesi için etkili bir reçinedir.

Günlük sakızı hakkında sayısız bilimsel çalışma yürütülmüştür. Doğal ilaçlar arasında oldukça değerli bir yere sahiptir.

Romatizmal hastalıklar, astım, bazı kanser hastalıkları, bağırsak hastalıkları, nörolojik hastalıklar ve iltihaplı hastalıkların tedavisini desteklemektedir.

Uyuşukluk hissinin giderilmesini sağlar.

Kara üzüm ile birlikte tüketildiği zaman hafızanın güçlenmesini sağlamaktadır.

Uyumadan önce günlük sakızı ve ½ tatlı kaşığı suyu karıştırarak yutmak, alt ıslatma probleminin giderilmesine yardımcı olmaktadır.


Aktarda satılan günlük nasıl kullanılır

Akgünlük bitkisi, ezilip toz haline getirilerek, suyla yutularak, suya ya da içeceklere karıştırılarak içilebilir. Aynı zamanda tablet şeklinde de satılan akgünlük bitkisi günde 3 defa tok karnına tüketilebilir.


Günlük sakızını; ağıza atıp çiğneyerek veya dövüldükten sonra yutularak yahut günlük sakızı yakıp dumanı solunarak kullanılır. Bu şekilde şifaya kavuşulabilir.Günlük bitkisi hakkında bilgi konumuzdan sonra sitemizde mevcut  şifali bitkiler ile ilgili konularımıza aşağıdaki linklerden kolaylıkla ulaşabilirsiniz… Semih YAŞAR

BİTKİLER HAKKINDA BİLGİ

Çarkıfelek Bitkisi hakkında bilgi

Ortanca Hakkında Bilgi

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar