Fedakarlık ile ilgili Atasözleri

Fedakarlık ile ilgili Atasözleri

Fedakarlık ile ilgili Atasözleri

Fedakarlık konusunda atasözleri aşağıda sıralanmıştır. Eksik gördüğünüz atasözlerini yorum bölümümüzden bizlere yollayabilir sitemize ve arkadaşlarınıza katkıda bulunabilirsiniz.

Yüce Allah teala hazretleri insanlara ve hayvanlara fedakarlık içgüdüsü vermiştir. Bu içgüdü bazı insanlar ve hayvanlarda son derece gözle görülür bir haldedir. Özellikle hayvan belgeseli seyrederseniz bazı hayvanların ne kadar fedakar olduğunu açıkça görebilirsiniz. Bazı fedakarlıklara hayret edeceksiniz. Penguenlerin yumurtalarını sıcak tutmak için aylarca hareketsiz beklemelerinin izah edemezsiniz…

Fedakarlık nedir?; Canlıların diğer canlılara göstermiş olduğu bir nevi hizmettir. Gerekirse canını bile vererek yapılan iyiliktir fedakarlık. Kendi menfaatlerini düşünmeden başkalarının çıkarları için çaba sarfetmektir.

 

Fedakarlık ile ilgili Atasözleri

Her sakaldan bir tel çekseler köseye sakal olur.  Türk atasözü

Anlamı : Atasözümüzde anlatılanı bir örnekle anlatalım…  Anne ve babası olmayan ufak bir çocuğun  bakımı için her komşu, her akrabası bir miktar fedakarlık yapsa, yardımcı olsa, çocuk büyüyene kadar bu şekilde devam etse, bazen bir akrabası, diğer zaman bir komşusu bakımını üstlense o çocukta iyi yetiştirilir ve herkesin bu konuda bir yardımı dokunmuş olur.

Baba oğluna bir bağ bağışlamış; oğul babaya bir salkım üzüm vermemiş.  Türk atasözü

Anlamı : Atasözümüzde anlatılmak istenen babalar çocukları için ne büyük fedakârlıklar gösterirler fakat evlatları kendilerine gösterilen bu büyük fedakarlığa karşı çok ufak fedakarlıkta bile bulunmazlar.

Yiğit yiğide at bağışlar. Türk atasözü

Anlamı : Yiğit, mert olmasının yanında gözü tok ve cömerttir de. Kendisi gibi gözü pek olana her türlü fedakârlığı yapmaktan kaçınmaz. En kıymetli varlığını bile kolayca bağışlar.

Sen ağa, ben ağa; bu ineği kim sağa? Türk atasözü

Anlamı : Kişi, üzerine düşen işten kaçmayıp onu yapmalıdır. Herkes işini bir kenara bırakıp keyfini düşünürse işler ortada kalır, bir sonuç alınamadığı gibi iş düzeni de bozulur, karışıklık çıkar, tatsızlık başlar.

Ekmeden biçilmez. Türk atasözü

Anlamı : 1. Verim alınmak isteniyorsa mutlaka emek ve çaba harcanmalı; gereken fedakarlıklar gösterilmelidir.

Anlamı : 2. Birine iyilik yapıp fedakârlık göster ki, benzer şekilde karşılığını alabilesin.

Can cümleden azizdir. Türk atasözü

Anlamı : İnsanlar kendi çıkarlarını her zaman başkalarının çıkarlarından üstün görürler. Aksi şekilde davrandıklarında bile kendi çıkarları söz konusu olduğu zaman fedakarlık yapmaktan vazgeçerler.

 

Fedakarlık ile ilgili Atasözleri
Fedakarlık ile ilgili Atasözleri

 

 

 

 

 

 

 

 

Fedakarlık ile ilgili Atasözleri konumuzdan sonra diğer konularımıza da aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz…  Semih YAŞAR

Fedakarlık ile ilgili sözler

Arkadaş ile ilgili deyimler ve anlamları

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar
Aşk Sözleri

oyunoynuyor.com