Fedakarlık ile ilgili Atasözleri

featured

Selam Dostlarım, Konumuzda Fedakarlık ile ilgili Atasözleri, Vefa, Cömertlik, Fedakârlık Konulu Atasözleri, Fedakarlık İle İlgili Atasözleri ve Anlamları, Özveri ile ilgili atasözleri, Fedakârlık ile ilgili hadisler, Fedakarlık ile ilgili cümleler, Vefa cömertlik fedakarlık ile ilgili atasözleri ve anlamları aramalarında sizlere yardımcı olacak şekilde paylaşmaya çalıştık. Umarız faydalı olur.

Yüce Allah Teala Hazretleri insanlara ve hayvanlara fedakarlık içgüdüsü vermiştir. Bu içgüdü bazı insanlar ve hayvanlarda son derece gözle görülür bir haldedir. Özellikle hayvan belgeseli seyrederseniz bazı hayvanların ne kadar fedakar olduğunu açıkça görebilirsiniz. Bazı fedakarlıklara hayret edeceksiniz. Penguenlerin yumurtalarını sıcak tutmak için aylarca hareketsiz beklemelerinin izah edemezsiniz…

Fedakarlık nedir?; Canlıların diğer canlılara göstermiş olduğu bir nevi hizmettir. Gerekirse canını bile vererek yapılan iyiliktir fedakarlık. Kendi menfaatlerini düşünmeden başkalarının çıkarları için çaba sarfetmektir.

Sizler de Fedakarlık ile ilgili atasözleri paylaşmak isterseniz  yorum bölümünden ekleyebilirsiniz. Yorumlarınız bizlere daha iyi paylaşımlar yapmak için yol gösterecektir. 

Dostkelimeler.com Türkiye’nin en geniş Güzel sözler, ayetler, hadisler ve atasözleri ve deyimler platformu // Bizleri her türlü sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Konumuzun altında linkler mevcuttur.


Fedakarlık ile ilgili Atasözleri ve Anlamları


Her sakaldan bir tel çekseler köseye sakal olur.  Türk atasözü

Anlamı : Atasözümüzde anlatılanı bir örnekle anlatalım…  Anne ve babası olmayan ufak bir çocuğun  bakımı için her komşu, her akrabası bir miktar fedakarlık yapsa, yardımcı olsa, çocuk büyüyene kadar bu şekilde devam etse, bazen bir akrabası, diğer zaman bir komşusu bakımını üstlense o çocukta iyi yetiştirilir ve herkesin bu konuda bir yardımı dokunmuş olur.,


Baba oğluna bir bağ bağışlamış; oğul babaya bir salkım üzüm vermemiş.  Türk atasözü

Anlamı : Atasözümüzde anlatılmak istenen babalar çocukları için ne büyük fedakârlıklar gösterirler fakat evlatları kendilerine gösterilen bu büyük fedakarlığa karşı çok ufak fedakarlıkta bile bulunmazlar.


Yiğit yiğide at bağışlar. Türk atasözü

Anlamı : Yiğit, mert olmasının yanında gözü tok ve cömerttir de. Kendisi gibi gözü pek olana her türlü fedakârlığı yapmaktan kaçınmaz. En kıymetli varlığını bile kolayca bağışlar.


Sen ağa, ben ağa; bu ineği kim sağa? Türk atasözü

 

Anlamı : Kişi, üzerine düşen işten kaçmayıp onu yapmalıdır. Herkes işini bir kenara bırakıp keyfini düşünürse işler ortada kalır, bir sonuç alınamadığı gibi iş düzeni de bozulur, karışıklık çıkar, tatsızlık başlar.


Ekmeden biçilmez. Türk atasözü

1. Anlamı :  Verim alınmak isteniyorsa mutlaka emek ve çaba harcanmalı; gereken fedakarlıklar gösterilmelidir.

2. Anlamı :  Birine iyilik yapıp fedakârlık göster ki, benzer şekilde karşılığını alabilesin.


Can cümleden azizdir. Türk atasözü

Anlamı : İnsanlar kendi çıkarlarını her zaman başkalarının çıkarlarından üstün görürler. Aksi şekilde davrandıklarında bile kendi çıkarları söz konusu olduğu zaman fedakarlık yapmaktan vazgeçerler.


Adamakla mal tükenmez. Türk atasözü

Anlamı : Atasözümüzde insanın lafta değil de icraatta fedakar olması gerektiği, laf ile fedakar olunamayacağı anlatılmıştır.


El için ağlayan gözden olur. Türk atasözü

Anlamı : Atasözümüzde fedakarlığın gerekenden çok olmaması, sınırı iyi bir şekilde çizmek gerektiği anlatılıyor. Fedakarlık yapmayı abartan kişinin sonunun iyi olmadığı anlatılmaktadır.


Elden vefa, zehirden şifa bekleme. Türk atasözü

Anlamı : Atasözümüz yabancı kişilerin vefa göstermesinin anlamı olmadığı, zehirden de şifa beklemenin anlamsız olduğu anlatılıyor.


Cömert derler, maldan ederler, yiğit derler candan ederler. Türk atasözü

Anlamı: Cömert  insan cömertliği yukarıda anlattığımız gibi kararında yapmalı, yiğit kişide kendisine verilen nimetleri kullanmasını bilmeli, aşırıya gitmemeli, her zaman dikkatli olmalıdır.Fedakarlık ile ilgili Atasözleri konumuzdan sonra diğer konularımıza da aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz…  Semih YAŞAR

Fedakarlık ile ilgili sözler

Arkadaş ile ilgili deyimler ve anlamları

Fakirlik ile ilgili atasözleri

Vatan ile ilgili deyimler ve anlamları

Zenginlik ile ilgili ayetler

Fakirlik ile ilgili hadisler

10 Tane Atasözü ve Anlamları

9
be_endim
Beğendim
1
mutluyum
Mutluyum
2
d_n_yorum
Düşünüyorum
0
_a_rd_m
Şaşırdım
3
sinir_oldum
Sinir oldum
Fedakarlık ile ilgili Atasözleri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 Yorum

  1. Türkçe ödevi için baktım her atasözü güzel

    Cevapla
  2. 13 Eylül 2021, 09:21

    çok teşekkür ediyorum

    Cevapla
Giriş Yap

Dostkelimeler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Sosyal Medyada Takip Edebilirsiniz...