Dünyanın En tehlikeli kumsalları

Dünyanın En tehlikeli kumsalları

Dünyanın En tehlikeli kumsalları

Dünyanın En tehlikeli 14 kumsalı
En son Avustralya ve Güney Afrika’da yaşanan köpekbalıkları saldırılarında bir kişinin ağır yaralanmasına, bir kişinin de ölmesinin ardından, dünyanın dört bir yanında adı kötüye çıkmış sahillerde güvenlik önlemleri arttırılıyor.

Ancak sahillerdeki riskler sadece köpekbalıkları değil. Denizanaları, piranalar gibi diğer zararlı deniz canlıları ve su kirliliği de insan hayatını olumsuz yönde etkileyebiliyor. Telegraph, dünyanın en tehlikeli kumsallarının listesini çıkardı. Buralarda suya girecekseniz, girmeden önce iki defa düşünmeniz sağlığınız adına çok yararlı olabilir.

Fraser Adası, Avustralya

Fraser adasını çeviren deniz girilmesi yasak bölgelerden bir tanesi. Tabi ki sualtı akıntılarıyla baş etmeye çalışırken, köpek balıkları, timsahlar ve denizanalarıyla yüzmek istemezseniz. Karaya doğru gittiğinizde dünyanın en ölümcül örümceklerine ve insanlara saldırmalarıyla ‘ünlenen’ Avustralya’nın yerlisi vahşi köpek dingolara rastlamanız mümkün.

Gansbaai, Güney Afrika

Dünyanın bu bölgesi büyük beyaz köpekbalıklarının yaşadığı yer. Kıyıdan birkaç kilometre ötede Dyer adası ile Geyser kayası arasında kalan, Köpekbalığı Vadisi kanalı bulunuyor. Adada bulunan, 60 bin kürklü fok balığı, hem köpek balıklarının hem de fotoğraf çekmek için bölgeye gelen turistleri cezp ediyor.

Hanakapiai, Hawaii

Eğer tabelada insanları selamlayan yazı doğru ise, Hanakapiai’nin sualtı akıntıları ve büyük dalgaları nedeniyle bugüne kadar 83 kişinin mezarı olduğu dikkatlerden kaçmayacak bir gerçek. Hatta sadece ayaklarını suda oynatırken boğulan insanların raporları bile mevcut.

Praia de Boa Viegem, Brezilya

Bu kumlu sahil, bir zamanlar köpek balıklarının bulunmaması ve bol güneşi sebebiyle tatilcilerin yıl boyu ilgi gösterdiği bir yerdi. Ancak 1992’den itibaren 19’u ölümle sonuçlanan 50 köpek balığı saldırısı rapor edildi. Çevrecilerin verdiği bilgiye göre, balık tekneleri ve avlanma sahilin eko sisteminin bozulmasına neden oldu. Eğer bu bilgiler arkanızı kollamanız için yeterli değilse, şehrin suç oranını da aklınızda bulundurmalısınız.

Kuzey Bölge ve Queensland, Avustralya

Her yıl, Ekim ve Nisan ayları arasında, sayısız denizanası Avustralya’nın kuzey sahillerine akın ediyor. Dünyanın en zehirli yaratıklarından olan denizanaları, aynı zamanda 1883’den beri 70 kişinin ölümüne neden oldu. Denizanalarının verdiği acı o kadar fazla ki, bazı kurbanlar sahile dahi ulaşamadan denizde kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti.

Volusia Bölgesi, Florida

Uluslararası Köpekbalığı Saldırı Dosyası’nın raporuna göre (ISAF), Florida’nın Volusia bölgesinde yaşanan nedensiz köpekbalığı saldırıları, tüm Güney Afrika’dakilerden daha fazla. Bu saldırılar, 1883’den bu yaba 235 kişinin ölümüne neden oldu. Florida ayrıca Kuzey Amerika’da güneş çarpmasından ölümlerin meydana geldiği tek eyalet. Öyle ki, 1997- 2006 yılları arasında 71 kişi güneş çarpması sonucu hayatını kaybetti.

Chowpatty Kumsalı, Hindistan

Chowpatty kumsalı, çok uzun zaman önce dünyanın en kirli ve yüzmeye en elverişsiz kumsalı unvanını kazandı. Sadece Eylül ayının başlarında gidilmesi gereken bir kumsal olan Chowpatty, yerel halkın Hindu festivalini kutlamak için akın ettiği yerin ta kendisi.

Copacabana Sahili, Brezilya

Recife kentindeki Praia de Boa Viegem kadar tehlikeli olmasa da, Copacabana sahilinde 1931’den beri 6 köpekbalığı saldırısı kayıtlara geçti. Küçük suçların fazla olduğu sahilde, hırsızlık çok sıradan algılanıyor. Soyulmak istemiyorsanız, fotoğraf makinenizi ve cüzdanınızı otelde bırakın.

Bikini Atoll, ABD Marshall Adaları

Radyasyon ve köpekbalıklarından ötürü tehlikeli olan bu bölge, UNESCO dünya mirası listesinde de yer alıyor. 1946- 1958 yılları arasında 20’den fazla nükleer silahın test edildiği bölge, 1997 yılında ABD’li araştırmacılar tarafından ‘güvenlidir’ onayını aldı. Buna rağmen insanlar terk ettikleri evlere dönmeyi reddediyor ve burada yetişen yerel ürünlerin yenmesi tavsiye edilmiyor. Bu yüzden, Hindistan cevizlerinin tadına bakmak gibi bir düşünceyi aklınızdan geçirmeyin. Buna ek olarak, son 65 yıldır balıkçılık yapılmıyor olması, köpek balığı sayısında artışa neden oldu. Bölgede ayrıca çok sayıda gemi kazası yaşanıyor.

Kırmızı Üçgen, California

ISAF raporuna göre, Büyük Sur’dan Bodega Körfezine kadar uzanan bu sahil şeridi, dünyadaki beyaz köpek balığı saldırılarının yüzde 11l’inin yaşandığı yer. Ayıbalığı, su samuru ve deniz aslanları gibi deniz memelilerin sayısının fazla olması da bu saldırıların asıl sebebini açıklıyor.
Kilauea, Hawaii

Havlunuzu nereye koyacağınıza dikkat etmelisiniz! Kilauea, dünyanın 1983’den bu yana devamlı patlayan aktif volkanlarına ev sahipliği yapan Kauai adasının yanında yer alıyor. Ayrıca, Havai’de 1828’den beri 108 köpekbalığı saldırısı yaşandı. Bunların sekizi ölümle sonuçlandı.

Playa Zipolite, Meksika

Bazılarının dediğine göre, Zipolite, yerli Nahuatl dilinden geliyor ve “ölümün kumsalı” anlamına geliyor. Bu küçük ama çok ziyaretçi çeken kumsal, büyük dalgaları ve tehlikeli akıntılarının yanı sıra, özellikle çıplakların ve sırt çantalı gezginlerin uğrak yerlerinden. Kumsalda, 1995 yılında gönüllülerden oluşan can kurtaran ekibinin oluşturulmasıyla boğulmalar önemli ölçüde azaldı. 2007-2009 arasında cankurtaran sayısı 180’e çıkarılırken, bir hiç ölüm vakası yaşanmadı.

Amazon Kumsalları, Brezilya

Amazonlarda kürek çekmek kısaca suyu piranalar, anakondalar ve yılan balıklarıyla paylaşmak demektir. Kıyıda kalın!

Staithes, İngiltere

Kirliliği nedeniyle sörfçüleri delirten Yorkshire’daki Staithes kumsalı, Kanalizasyon Karşıtı Sörfçü grubu tarafından Avrupa’nın en kötü kumsalı seçildi. Ayrıca, Deniz Koruma Derneği (MCS) tarafından İngiltere’nin Avrupa Birliği (AB) minimum standartlarına uymayan 41 kumsalından biri olarak ilan edildi. Aynı sınıfa giren diğer birkaç kumsal Cornwall’da bulunan Looe, Fife’de bulunan Andrews ve Blackpool’daki St. Anne’s. Kirli sularda yüzmeye kararlı olanlar, şiddetli ishal, tifo ve hepatit A ile boğuşmayı göze almak zorunda. Tabi ki kimse böyle bir tercihte bulunmuyor.

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar