Cırtatan hakkında bilgi

Cırtatan hakkında bilgi

Cırtatan hakkında bilgi

Latince İsmi : Fructus colocynthidis
Ülkemizin her bölgesinde, çöplüklere yakın yerlerde, otlaklarda, boş arsalarda yetişen yıllık bir bitkidir. Çoban çökerten otu gibi yere yayılıcı, yoğun tüylü ve soluk yeşil renklidir. 
 
Faydası 
Çok dikkatli kullanılması gereken bitkilerden biri olan cırtatanın bilinçsizce kullanılmı sonrasında tedavisi zor enfeksiyonlar ortaya çıkmaktadır. Drog, halk arasında genellikle sinüzit için kullanılmaktadır. Bitkinin olgunlaşmış meyvelerinin dokunulduğunda dışarıya fışkıran suyu buruna damlatılmakta böylelikle sinüs kanallarındaki ifrazatın söktürülmesi amaçlanmaktadır. Bu şekildeki bir kullanım sakıncalıdır. Drogun özsuyunun direkt olarak buruna damlatılması sonucu, sinüs kanallarındaki ifrazatla birlikte, beyindeki bazı sıvıların da söktürülmesine neden olmaktadır. Basur memeleri için, bitkinin temizlenmiş toprak altı kısmı toz haline getirilir, kantaron veya keten yağı ile krem yapılıp haricen kullanılır. İşleme, hemoroit iyileşene kadar devam etmelidir. Drog, baş ağrısı, kaşıntı, böbrek ve mesane ağrıları, cilt yaraları, zehirli, böcek sokmasında yararları olmaktadır. Aşırı kullanımlarda zehirlenme belirtileri görüldüğünden dikkatli kullanılması gerekmektedir. 
 
Kullanımı 
3 damla bitki suyuna 3 damla temiz su ilave edilerek ve baş çok yukarıya kaldırmadan burun deliklerine akıtılmalıdır. Bu işlem sabah ve akşam olmak üzere 2 günden fazla uygulanmamalıdır.
Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar