Berat Kandili ile ilgili Ayetler

Berat Kandili ile ilgili Ayetler

Berat Kandili ile ilgili Ayetler

Berat kelimesi; kurtulmak, beri olmak, suçlu olmamak demektir. Berat ve beraet, beri olmak, aklanmak, temiz ve suçsuz çıkmak demektir. Mü’minlerin bu gece günah yüklerinden kurtulup, ilâhî bağışa ermeleri umulduğu için, sözlük manasına uygun olarak “Berat Gecesi” denilmiştir.

Berat Kandili, Hicrî yıl Şaban ayının onbeşinci gününe tesadüf eden mübarek bir gecedir.

Beraât gecesinde müminlerin mağfiret olması dolayısıyla günahlardan kurtulmaları söz konusudur. Bu gece de yaratılmışların bir yıl içindeki rızıklarına, zengin ve fakir, üstün veya düşkün olacaklarına ve ecellerine dair Allah tarafından meleklere bilgi verileceği nakledilmiştir. Berat Gecesi bir muhasebe gecesidir. Bütün yıl içerisinde işlenen günah ve sevapların muhasebesi yapılır.

Peygamberimiz Berat Gecesi hakkında şöyle buyurmuştur: “Şaban ayının on beşinci gecesinin ilk vaktinde Cebrail (as) bana geldi ve şöyle dedi: ‘Ya Muhammed, başını semaya kaldır’. Ben sordum: ‘Bu gece nasıl bir gecedir?’ Cebrail (as) şöyle anlattı: ‘Bu gece, Allahu Teala, rahmet kapılarından üç yüz tanesini açar. Kendisine şirk koşmayan hemen herkesi bağışlar. Büyücü, kahin, devamlı şarap içen, faizciliğe ve zinaya devam eden ve kin güden kimseler müstesna. Bu kimseler tövbe edinceye kadar, Allah-u Teala onları bağışlamaz’.” (Buhârî)

Berat Kandili ile ilgili Ayetler

Yüce Allah cc. Kuran-ı Kerim’inde berat ile ilgili olduğuna inandığımız ayetleri aşağıya çıkardık.

De ki, Ey kendilerinin aleyhine aşırı giden kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Şüphesiz Allah bütün günahları affeder. Çünkü O, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir” Zümer Suresi 53.ayet

Apaçık kitab-a andolsun ki, Biz Kur’an-ı mübarek bir gecede indirdik Çünkü biz onunla insanları uyarmaktayız O mübarek gecede, her hikmetli iş katımızdan bir emirle ayırt edilir. Duhan suresi 1-4 ayet

 

 

Berat Kandili ile ilgili Ayetler konumuzdan sonra diğer konularımıza da bakabilirsiniz… Semih YAŞAR

Berat Kandili ile ilgili Hadisler

Berat kandili mesajları resimli 2018

Beraat kandili mesajları 2016

Teravih namazının fazileti

En güzel kandil mesajları

En güzel kandil mesajları

Berat kandili mesajları

Berat Kandili ile ilgili Ayetler

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar
Aşk Sözleri

oyunoynuyor.com