5 atasözü ve anlamı

featured
service

Selam dostlarım, konumuzda 5 atasözü ve anlamı, 5 Adet Atasözü ve anlamı kısa, 10 tane atasözü ve anlamı, 1 Tane Atasözü ve Anlamı aramalarında sizlere yardımcı olacak şekilde paylaşımlar yapmaya çalışacağız. Bu konumuz derslerde lazım olan ödevler için öğrencilerimize hazırlanmıştır. Umarız beğenir ve faydalanırsınız…

Dostkelimeler.com / Türkiye’nin en geniş Güzel sözler, ayetler, hadisler ve atasözleri ve deyimler platformu // Bizleri her türlü sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Konumuzun altında linkler mevcuttur.


5 Atasözü ve Anlamı


Boş duranı Allah da sevmez kulu da. Türk atasözü

Anlamı : Hiç bir iş yapmadan gezinen veya tembellik edeni yüce yaratıcı da sevmez, diğer insanlar da sevmez. O nedenle boş boş durmayıp çalışmalıyız. İnsana ancak çalıştığının karşılığı vardır.


Akılsız başın cezasını (zahmetini) ayak çeker. Türk atasözü

Anlamı :  1 – İyi Düşünmeden verdiğimiz kararın kötü sonuçlarım düzeltmek için şuraya buraya koşup yorulmak zorunda kalırız.

Anlamı :  2 –  Baştakilerin yanlış tutumlarından ileri gelen sıkıntıyı buyruk altında çalışanlar çeker


Akıl yaşta değil, baştadır. Türk atasözü

Anlamı : Akıllı olmanın yaşla ilgisi yoktur, bazı küçükler büyüklerden daha akıllı olabilir. Her büyük akıllı olmayabilir. Akıl Allah cc. hazretlerinin her insana ayrı bir lütfudur. Her insanda bir olmayacaktır. O nedenle herhangi bir işe girileceği zaman her türlü insandan akıl fikir almak çok önemlidir.


Keskin sirke küpüne zarar verir. Türk atasözü

Anlamı : Bu atasözümüz insanların etrafına aksilik yapmasının aslında kendisine zarar vereceğini anlatmaktadır. Büyüklere ve küçüklere hatta yaşıtlarımıza en güzel şekilde davranmayı öğütlemektedir.


Kar, zararın kardeşidir. Türk atasözü

Anlamı : Bu atasözümüz de herhangi bir iş yapan kişinin kar veya zarar edebileceğini anlatır. Her işte kar ve zarar bir birine çok yakındır. Aynı kardeş gibi yakındır.5 Tane Atasözü ve Anlamları konumuzdan sonra diğer atasözleri konularımıza aşağıdaki linklerden kolayca ulaşabilirsiniz… Semih YAŞAR

KONULARA GÖRE ATASÖZLERİ

Barış ile ilgili atasözleri ve anlamları

1 Tane Atasözü ve Anlamı

Hoşgörü ile ilgili atasözleri

1
mutluyum
Mutluyum
0
d_n_yorum
Düşünüyorum
4
sinir_oldum
Sinir oldum
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
be_endim
Beğendim
5 atasözü ve anlamı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Dostkelimeler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Sosyal Medyada Takip Edebilirsiniz...