5 atasözü ve anlamı

5 atasözü ve anlamı

5 atasözü ve anlamı 

Bu konumuz bazen derslerde lazım olan ödevler için öğrencilerimize hazırlanmıştır. Umarız beğenir ve faydalanırsınız…

5 atasözü ve anlamı 

 

Boş duranı Allah da sevmez kuluda. Türk atasözü

Anlamı : Hiç bir iş yapmadan gezinen veya tembellik edeni yüce yaratıcı da sevmez, diğer insanlar da sevmez. O nedenle boş boş durmayıp çalışmalıyız. İnsana ancak çalıştığının karşılığı vardır.

Akılsız başın cezasını (zahmetini) ayak çeker. Türk atasözü

Anlamı :  1 – İyi Düşünmeden verdiğimiz kararın kötü sonuçlarım düzeltmek için şuraya buraya koşup yorulmak zorunda kalırız.

Anlamı :  2 –  Baştakilerin yanlış tutumlarından ileri gelen sıkıntıyı buyruk altında çalışanlar çeker

Akıl yaşta değil, baştadır. Türk atasözü

Anlamı : Akıllı olmanın yaşla ilgisi yoktur, bazı küçükler büyüklerden daha akıllı olabilir. Her büyük akıllı olmayabilir. Akıl Allah cc. hazretlerinin her insana ayrı bir lütfudur. Her insanda bir olmayacaktır. O nedenle herhangi bir işe girileceği zaman her türlü insandan akıl fikir almak çok önemlidir.

Keskin sirke küpüne zarar verir. Türk atasözü

Anlamı : Bu atasözümüz insanların etrafına aksilik yapmasının aslında kendisine zarar vereceğini anlatmaktadır. Büyüklere ve küçüklere hatta yaşıtlarımıza en güzel şekilde davranmayı öğütlemektedir.

Kar, zararın kardeşidir. Türk atasözü

Anlamı : Bu atasözümüz de herhangi bir iş yapan kişinin kar veya zarar edebileceğini anlatır. Her işte kar ve zarar bir birine çok yakındır. Aynı kardeş gibi yakındır.

 

5 Tane Atasözü ve Anlamları konumuzdan sonra diğer atasözleri konularımıza aşağıdaki linklerden kolayca ulaşabilirsiniz… Semih YAŞAR

KONULARA GÖRE ATASÖZLERİ

Barış ile ilgili atasözleri ve anlamları

Sosyal Medyada Paylaşın:

7 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar