Babun hakkında bilgi

Babun hakkında bilgi

Babun hakkında bilgi

Yüce Allah teala hazretleri çok değişik hayvanlar yaratmıştır. Konumuzda Babun hayvanını tanıyacağız…

Babun hakkında bilgi

Babun, iriyarı, yerde yaşayan bir Eski Dünya maymunu. Köpek gibi uzun bir burnu ve iri dişleri vardır. Babun, yakın akrabaları olan drill ve mandrillden sonra “büyük insansı maymunlar” ailesine dahil olmayan en iri primattır.

Babunların Kökü

Bu memelilere babun ismi Fransız doğabilimci Buffon tarafından verilmiştir. Antik Mısır`ın babun tanrısının ismi “Baba” idi. İsmin kökeni bu sözcük olabilir.

Babun, babuin olarak da bilinir, Arabistan’ da ve Afrika’da, Sahra’nın güneyindeki yerlerde yaşayan, Cercopithecidae familya­sının Papio cinsini oluşturan beş maymun türünün ortak adı. Oldukça iri ve tıknaz yapılı olan babunlar, dört ayak üstünde yürüyen maymunlardan­dır.

Kafaları büyük, avurt keseleri geniştir; burun delikleri uçta olan uzun, dar ve tüysüz burunlarının biçimi köpeklerinkini andırır. Ağırlıkları, türlere göre 14-40 kg, uzunlukları da 50-115 cm arasında değişir; yukarıya kalkık ve kıvrık duran kuyrukları­nın uzunluğu da 45-70 cm’yi bulur. Erkekler dişilerin hemen hemen iki katı büyüklüğündedir.

Genellikle kurak savanlarda ve kayalık bölgelerde rastlanan babunlar hem yerde, hem ağaçların üzerinde yaşarlar. Hepçil olduklarından çok çeşitli bitki ve hayvanlar­la, hatta bazen bulabildikleri küçük memeli­ler, kuş ve kuş yumurtalarıyla beslenirler.

Ekinlere büyük zarar veren babuinler, köpekdişleri son derece iri, kolları ve bacakla­rı çok güçlü olduğundan ve genellikle kalabalık sürüler halinde dolaştıklarından tehlikeli hayvanlardır. Topluluğun üyeleri, gücünü kanıtlamış bir ya da birkaç erkeğin yönetimi ve koruması altında, birbirlerine çol: bağlı ve uyumlu olarak yaşarlar. Topluluktaki erkek ve dişiler baskınlık hiyerarşisi içinde örgütlenmiştir.

Babuinler gürültücü hayvanlardır ve her birinin ayrı bir anlamı olan çeşitli bağırtılar çıkarırlar; örneğin tehlike işareti köpek havlamasına benzer bir sesle verilir. Ayrıca gövdelerini tutuş biçim­leri ve kuyruk işaretleriyle topluluk bireyleri arasında da iletişim kuran babuinler, çok zeki ve eğitilmeye çok yatkın hayvanlar olarak kabul edilir.

Tüylerinin rengi değişse de, hepsinin postu sert ve kaba yapılıdır. Erişkin erkeklerin omuzlarında genellikle uzun tüylü bir yele bulunur. Gövdelerinin alt bölümleri, ön ve arka ayaklan, yüzleri ve genellikle canlı renklerde olan kıçları tüysüzdür.

Dişiler, yedi ay süren bir gebelik döneminden sonra, normal olarak bir batında tek yavru doğurur. Bilinen türlerin en irisi siyahımsı gri renkli P. ursinus, en küçüğü kızılımsı renkli Gine babuini (P. papio), en ilginci ise Habeşistan babuinidir.

Babun hakkında bilgi konumuzdan sonra hayvanlarla ilgili diğer konularımıza aşağıdaki linkten kolayca ulaşabilirsiniz

HAYVANLAR HAKKINDA BİLGİ

Babun hakkında bilgi

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar