Aynısafa hakkında bilgi

Aynısafa hakkında bilgi

Aynısafa hakkında bilgi

Bu konumuzda Yüce Allah teala hazretlerinin yarattığı bitkilerden Aynısafa hakkında bilgiler vereceğiz. Faydalı olması dileklerimizle…

Aynısafa hakkında bilgi

Aynısafa – Latince İsmi : Calendula Officinalis
Altıncık, nergis, gecesafası olarak da bilinir. 20 – 80 santim arası yüksekliği olan bitkinin dalları tüylü, çiçekleri sarıdır. Çiçeklerinin bazıları tek kat, bazıları ise katmerli ve kat kattır. Sap ve yaprakları etli ve yapışkandır. Mayıs ayı başında açmaya başlar ve sonbahar sonuna kadar açmaya devam eder.

Günümüzde en fazla kullanılan harika bitki türlerinden biri de aynısefa bitkisidir. Başta ülkemizin çeşitli bölgelerinde olmak üzere dünyanın birçok bölgelerinde Allah’ın izniyle kendiliğinden yetişen bitkidir.

Aynısafa Faydaları nelerdir

Ağrı kesicidir.

İdrar tutukluluğunu giderir.

Terletici özelliğe sahiptir.

Aybaşı kanını söktürür ve düzene sokar.

Kan temizleyici özelliğe sahiptir.

Kaşıntılı ayak mantarlarına faydalıdır.

Egzamaların iyileşmesinde etkilidir.

Bebeklerde oluşan isiliklere faydalıdır.

Anal Fissür ( Makat Çatlağı ) için Aynısafanın Faydaları : Makat çatlağı bulunan kişilerin ağrılarını azaltmak için küvet içerisine konulacak bir miktar aynı safa ile oturma banyoları hazırlanabilir.

Pişik için Aynısafa kremi faydaları ( % 1,5 ),  10 gün boyunca uygulanarak pişiklerin iyileşmesi için yardımcı olabilir.

Radyasyon tedavisi (radyasyon dermatit) nedeniyle oluşan deri iltihabı:  Meme kanserinde radyoterapi alan kişilerde radyasyona bağlı iltihapları azaltmak amacı ile aynisafa merhemi uygulamanın çeşitli faydaları olabilmektedir.

Vajina (vajinal atrofi) duvarının incelmesi: Bu durumda; aynısafa-isoflovan vs. içerikli özel bir jel (Estromineral Jel, Rottapharm-Madaus) uygulayarak bu tür vajinal kaşıntı, yanma, kuruluk ve ağrı gibi vajinal atrofi belirtilerini azaltabilmektedir.

Aynısafa Kullanımı

Aynısafa, yaprakları ve çiçeği kaynatılarak yaklaşık 15 dakika kadar demlenir ve sonra süzülüp içilir. Taze sapı, yaprakları ve çiçekleri sıkılarak suyu çıkarılır ve içilir. Ayrıca merhem olarak da kullanılır.

Not: Bahçelerde dekoratif amaçlı yetiştirilen, Taget cinsinden olan kadife çiçeği ile karıştırılmaması gerekir.

Not: Konumuz bilgilendirme içeriklidir. Bitkileri kullanmadan önce ehil olan kişilere danışınız.

Aynısafa hakkında bilgi konumuzdan sonra bitkiler ile ilgili diğer konularımıza aşağıdaki linkten kolayca ulaşabilirsiniz…. Semih YAŞAR

BİTKİLER HAKKINDA BİLGİ’ler için tıklayınız….

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar