Allah İsminin Anlamı Nedir?

Allah İsminin Anlamı Nedir?

Allah İsminin Anlamı Nedir?

ALLAH

Allah; Yüce Yaratıcının özel ismidir. Bu isim, O’nun kemal, cemal ve celal sıfatlarının ifade ettiği anlamların tamamını kapsar Allah’ın diğer isimleri ise Allah’ı tasvir eder

Allah özel isminin hiçbir dilde tam karşılığı yoktur Arapça ilah, Türkçe tanrı, Farsça hüda, İngilizce god, Almanca gott kelimeleri “Allah” kelimesi gibi özel isim değildir Bunlar, ilah, ma’bûd, rab gibi cins isimlerdir Allah kelimesi ikil ve çoğul yapılmaz Bu isim sadece hak ma’bûdu, varlığı zorunlu olan yaratıcıyı ifade eder Başka bir varlığa, Allah ismi verilemezYani Allah’ın adaşı yoktur (Meryem, 19/65) Diğer isimler çoğul yapılabilir İlahlar (âlihe), tanrılar, rablar (erbab) gibiÇünkü hak veya batıl ma’bûda tanrı, hüda, ilah denilebilir.

“Allah” isminin çeşitli asıllardan türediği ileri sürülmüşse de “el-ilah” kelimesindeki hemze olan elifin düşürülmesiyle elde edildiği görüşü tercih edilmektedir Yüce Yaratıcı’nın ism-i a’zamı yani en ulu ismi olan “Allah” lafzının her harfi O’nu ifade eder Allah lafzının elifi kaldırıldığında “lillâh” olur Yine o yüce Yaratıcı’yı ifade eder Elif ve lam birlikte kaldırıldığında “lehû” olur Yine O yüce Allah’ı ifade eder Elif ve iki lam birlikte kaldırıldığında “hû” kalır Bu da Allah’ı ifade eder “Allâhü lâilâhe illâ hû (Allâh ki, O’ndan başka ilâh yoktur)” (Bakara, 2/255) âyetinde olduğu gibi İnsanlar, Allah’ın zatını, hakîkat ve mahiyetini bilemezler.

O’nu eserleri ve eserlerin delalet ettiği sıfatları ve isimleriyle tanıyabilirler. Allah’ın eserleri isimlerine, isimleri sıfatlarına, sıfatları da zatına delalet eder Allah’ın isim ve sıfatları zatı gibi ezelî ve ebedîdir. Zatı ile birlikte vardır Sıfat ve isimleri zatından ne ayrı ne de gayrıdır.

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar