Vefa ile ilgili atasözleri

featured

Selam Dostlarım, Konumuzda Vefa ile ilgili atasözleri ve anlamlarını paylaşmaya çalışacağız. Aramalarda genelde Vefa ile ilgili atasözleri 5 adet ve Vefa ile ilgili atasözleri 10 adet olarak aranmaktadır. Maalesef henüz o kadar atasözümüzü bulmadık.

Yüce Allah cc. hazretleri insanlara güzel özellikler vermiştir. İnsanları davranışlarına göre imtihana tutarak karşılığını hem bu dünyada hem de ahirette verecektir. Konumuzun sizlere yardımcı ve faydalı olması dileğimizdir.

Sizler de Vefa ile ilgili atasözleri paylaşmak isterseniz  yorum bölümünden ekleyebilirsiniz. Yorumlarınız bizlere daha iyi paylaşımlar yapmak için yol gösterecektir.

Dostkelimeler.com Türkiye’nin en geniş Güzel sözler, ayetler, hadisler ve atasözleri ve deyimler platformu // Bizleri her türlü sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Konumuzun altında linkler mevcuttur.


Vefa ile ilgili Atasözleri ve Anlamları


Eski dost düşman olmaz, yenisinden vefa gelmez. Türk atasözü

Anlamı : Atasözümüzde yıllarca sürmüş dostlukların düşmanlıkla sonuçlanmayacağı açıklanmıştır. İnsan dostuyla yıllarca iyi kötü günler görmüşlerdir ve artık bir bütün olmuşlardır. İsteselerde birbirlerine kötülük yapacak cesareti bulamazlar. Oysa yeni başlayan dostluklardan henüz iyi kötü pek çok olay yaşanmadığından vefa beklemenin gerekmemesi anlatılmaktadır.


Sevda geçer yalan olur, sonra sokar yılan olur. Türk atasözü

Anlamı : Atasözümüzde yaşanmış sevdaların gün gelip bitebileceği böyle bir durumda vefa beklemenin anlamsız olduğu belirtiliyor. Yıllarca sevgili olarak yaşayan kişiler ayrıldıktan sonra bir birlerinin açıklarını ortaya dökmek için çaba sarfedebilirler denmektedir.


Elden vefa, zehirden şifa bekleme. Türk atasözü

Anlamı : Atasözümüz yabancı, tanınmayan kişilerden vefa beklenmemesi gerektiği anlatılmaktadır. Zaten vefa yıllarca beraber yaşamış kişilerin birbirlerine yaptığı iyiliklere yıllar sonra karşılık vermesidir.


Baba oğluna bir bağ bağışlamış; oğul babaya bir salkım üzüm vermemiş.  Türk atasözü

Anlamı : Atasözümüzde babaların bin bir fedakarlıkla ve Rabbinin kendisine verdiği nimetleri çocukları için cömertçe harcadığı, maalesef çocukların babalarının bu kadar hizmetine karşılık vefasızlık yaptıkları anlatılmaktadır.


Her sakaldan bir tel çekseler köseye sakal olur.  Türk atasözü

Anlamı : Atasözümüzde insanların birbirine yardımcı olarak yaşamalarının kolay olacağı, çeşitli sıkıntıların cömertlik, vefa ve fedakarlıklar ile kolayca halledilebileceği anlatılıyor.Vefa ile ilgili atasözleri ve anlamları konumuzdan sonra Vefa  ile ilgili diğer konularımıza da aşağıdaki linklerden kolayca göz atabilirsiniz…. dostkelimeler.com

Vefa ile ilgili sözler

Tecrübe İle İlgili Atasözleri ve anlamları

Vefa ile ilgili hadisler

10 Tane Atasözü ve Anlamları

Vefa ile ilgili ayetler

3
mutluyum
Mutluyum
1
d_n_yorum
Düşünüyorum
1
sinir_oldum
Sinir oldum
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
be_endim
Beğendim
Vefa ile ilgili atasözleri

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 Yorum

 1. ihtiyarla vefa atasözü yok mu?

  Cevapla
 2. 8 Eylül 2021, 11:14

  çok az bunlar 3 tane bana daha çok lazım

  Cevapla
 3. 6 Şubat 2020, 19:58

  Çok çok güzel sözler paylaşmışsınız

  Cevapla
 4. 3 tane kjnyhbnfghhhjhjgcghjhkjh isterim yani atasözü

  Cevapla
 5. çok kötü bir sitee

  Cevapla
Giriş Yap

Dostkelimeler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Sosyal Medyada Takip Edebilirsiniz...