Tecrübe ile ilgili atasözleri ve anlamları

Tecrübe ile ilgili atasözleri ve anlamları

Tecrübe ile ilgili Atasözleri ve anlamları konumuzda sizler için konuya ait atasözlerimizi ve anlamlarını yazdık. Bunun yanında konumuzun altında bulunan linklerle tecrübe konusunda diğer başlıklarımıza da bakarak geniş bir bilgi sağlayabilirsiniz.

Tecrübe nedir? ; Hayatta daha önce yaşanmış olaylardan dersler çıkarmak suretiyle daha sonra benzer durumlarda nasıl davranılmasını gerektiğini bilmek tecrübe olarak adlandırılır.

Yüce Allah cc. Hazretleri insanı en güzel şekilde yaşatmıştır ve insanı yavaş yavaş yaşlandırır. İnsan hayatında zaman zaman çeşitli olaylarla karşılaşır ve daha sonra böyle olaylarla karşılaştığında eski yaşadıklarından aldığı dersle hareket eder. 

Konumuzun sonunda tecrübe ile ilgili deyimler ve anlamları konumuza link verdik. O konumuzdan da yararlanabilirsiniz…

İçeriğine önem verdiğimiz sitemizde bir çok konuda yazılar bulacaksınız. sitemize katkıda bulunmak için yorum bölümünden yorumlarını görmek istiyoruz. Hatta bizim ulaşamadığımız tecrübe konusunda atasözlerine ulaşırsanız yorum bölümünden bizlere mutlaka ulaştırınız. Bu durum hem sitemizin sevabından pay almanıza hem de arkadaşlarınızın konu halkında istedikleri bilgileri bulmasına fayda sağlayacaktır.

 

Tecrübe ile ilgili Atasözleri ve anlamları

 

Akıl yaşta değil, baştadır. Türk atasözü

Anlamı : Akıllı olmanın yaşla ilgisi yoktur, bazı küçükler büyüklerden daha akıllı olabilir. Her büyük akıllı olmayabilir. Akıl Allah cc. hazretlerinin her insana ayrı bir lütfudur. Her insanda bir olmayacaktır.

 

Akıl akıldan üstündür. Türk atasözü

Anlamı : Bir kimsenin aklına gelmeyen bir çare veya düşünce başka birinin aklına gelebilir. Bu en çok görülen durumlardan biridir. O nedenle herhangi bir konuda eş, dost ve arkadaşlarımızda yardım almalıyız.

 

Başını acemi berbere teslim eden cebinden pamuğu eksik etmez. Türk atasözü

Anlamı :  İşbaşına tecrübesiz yönetici getirenler, onun yaratacağı sıkıntı ve zararları çekmeye hazır olmalıdır. Kendisine işin erbabını arayıp bulmaya çalışmamak işin uzun sürmesine ve başına daha büyük dertler açmasına olanak sağlar anlamında bir atasözümüzdür.

 

Acemi katır kapı önünde yük indirir. Türk atasözü

Anlamı : Beceriksiz ve akılsız kişi kendisine yaptırılan işi en önemli yerinde bırakır. Bu atasözümüzde işini ehline vermek anlamında bir atasözümüzdür.

 

Acemi nalbant gâvur eşeğinde öğrenir. Türk atasözü

Anlamı :  Mesleğinde ustalığa erişmemiş kimse, ilk denemelerini gözden çıkarılabilecek malzeme üzerinde yapması kendi hayrınadır. Acemeliği yeni ve çok güzel malzemeler üzerinde denemek pek akıl karı bir iş değildir. Bir işi denemeden önce numune bir şeyler üzerinde denemek çok faydalıdır anlamında bir atasözümüzdür ve gerçekten anlamlıdır.

 

tecrübe-ile-ilgili-atasözleri
tecrübe-ile-ilgili-atasözleri

Tecrübe ile ilgili Atasözlerimizden Anladıklarımız; 

Allah cc. Hazretleri insanı bilgisiz olacak şekilde yaratmış ve bilgiyi öğrenmesi için çaba sarfetmesini istemiştir. Yüce yaratıcının yaratma kanunlarında bu durum açıkça bellidir. Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu. İnsan yaşaya yaşaya tecrübe sahibi olacak ve acemiliğini atacaktır. Bu konuda aklını fikrini ve kendisine bahşedilen tüm meziyetlerini kullanmaya çabalayacaktır.

Tecrübe ile ilgili Atasözleri ve anlamları konumuzdan sonra tecrübe ile ilgili aşağıdaki linklerden faydalanabilirsiniz. Semih YAŞAR

Tecrübe ile ilgili deyimler ve anlamları

 

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Yaa her yerde yanlışşş ata sözünün adında tecrübegeçsin bir düzgün yazan site yok >:(

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar