Sığır dili otu faydaları nelerdir ve nasıl kullanılır

Sığır dili otu faydaları nelerdir ve nasıl kullanılır

Sığır dili otu faydaları nelerdir ve nasıl kullanılır

Allah cc. Hazretlerinin hiçbir şeyi başıboş ve boş yere yaratmamış olduğunu biliyoruz. Bu konumuzda sığırdili denilen bitki hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Sığır dili otu nasıl bir ottur, nelere şifadır, nasıl kullanılırsa fayda verir. En doğrusunu yaratıcımız Allah bilir, Şifa da Allah’tandır. Yaratıklar ancak sebep gibi görünürler…  Semih YAŞAR

Sığırdili otu

Latince İsmi : Borago (Anchusa) officinlis
Yol kenarları ve boş tarlalarda yaban ortamda yetişen, 30-50 cm yüksekliğe erişebilen, tüylü çok yıllık bir bitkidir. İlkbaharda açık; genellikle koyu mavi açar. Yaprakları Mayıs ayında taze iken yemek ve salata amaçlı kullanılmaktadır. Çiçekli dalları, yaprakları ve kökü tıbbi amaçla kullanılmaktadır.

Sığır dili otunun çiçeklerinin uç kısımları glikozit ve yağ barındırmaktadır. Çiçeğinden balgam söktürücü ve göğüs yumuşatıcı olarak faydalanılmaktadır. Kimi türlerinin tohum kısımlarında ”Saponin” maddesi bulunmaktadır. Bu madde balıklar üzerinde zehirleyici etki göstermektedir. Bu sebeple balıkların avlanmasında sıklıkla tercih edilmektedir. Bu bitkinin yaprak kısımları ise balgam söktürücü, terletici ve idrar arttırıcı etki göstermektedir.

Ülkemiz sığır dili otu türleri bakımından oldukça zengindir. Daha açık ifadeyle, ülkemizde yaklaşık olarak bu otun 200 çeşidi bulunmaktadır.

Sığır Dili Otunun Faydaları Nelerdir?

* Sığırdili Hodan bitkisi ekspektoran özelliğiyle balgam söktürerek göğsü özelliğiyle balgam söktürerek göğsü yumuşatır ve öksürüğü keser. Terletici ve idrar söktürücüdür.

* Sığır dili otunun pek çok faydası bulunmaktadır ancak bunlardan en dikkat çekeni ve en akılda kalanı; yılan sokmalarına karşı iyi gelmesidir. Bu gibi bir durumda otumuzdan faydalanmak için; bir miktar sığır dili otunun köklerinin dövülmesi ve zarar görmüş olan bölgeye uygulanması yeterli olacaktır.

* Genel şikayetlerden birisi olan ayak şişmelerine karşı kullanılacağı zaman; bu otun bir tutam yaprağının suda dövülmesi ve ardından şişme olan kısma uygulanması gerekmektedir.

* Kök kısımlarının yara iyileştirici olarak kullanımı; köklerinin harici olarak kullanılması gerekmektedir. Köklerinin kabuk olan kısımları, buğday ile öğütülmek suretiyle hazırlanan harç, iltihaplı olan bölgeye harici olarak uygulanmalıdır.

* Zehirlenme durumunda kullanılmak istenirse; örneğin bir yılan soktuysa veya yabani olan bir hayvanın ısırmasına maruz kalmışsanız, herhangi bir zehirlenme durumuna karşı sığır dili otunun yaş haldeki yapraklarının yenilmesi önerilmektedir.

Sığır Dili Otunun Kullanılması Önerilmeyen Yerler Nelerdir?

Drog düşük dozda pirolizidin alkaloitleri taşıdığından yüksek dozlarda ve sürekli kullanımı sakıncalı görülmektedir.

Özellikle şizofreni hastaları doktor kontrolünde kullanmalıdır.

Sığır Dili Otu nasıl kullanılmalıdır?

Hastalığın durumuna göre değişik kullanımlar vardır bunlardan 1-2 tanesi aşağıda listelenmiştir.

Bronşit, Nezle, Böbrek Rahatsızlığı, Nefrit, Cilt Rahatsızlıkları, Kabızlık Tedavisinde şöyle kullanılır; 
1 litre suya yaklaşık 40 gram yaprak ve çiçekli dalları eklenir ve 30 dakika kaynatılır. Süzülür ve günde 2 bardak içilir.

Vesvese, Hafakan, Kendi Kendine Konuşma Rahatsızlıklarının Tedavinde şöyle kullanılır; 
Sığırdili otunun taze yaprakları sıkılıp (yaklaşık 10 gram) kilermeni denilen kırmızı renkli kil ile karıştırılıp  içilir. Bu kullanımı ayrıca safrayı çıkarır. Hafakanı giderir.  Bu karışım şekerli süt ile birlikte içilirse insanın içini ısıtır.

Sığır dili otu faydaları nelerdir ve nasıl kullanılır konumuzdan sonra diğer konularımıza da bakabilirsiniz… Semih YAŞAR

Mantar hakkında bilgi

Kroton bitkisi hakkında bilgi

Sığır dili otu faydaları nelerdir ve nasıl kullanılır

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar