Salyangoz nasıl yürür

Salyangoz nasıl yürür

Karnı, aynı zamanda ayak olan hayvana misal mi istersiniz? İşte salyangoz. O, aslında bir kas alan garip vücudunu, helezon şeklinde kıvrılmış kabuğundan dışarı çıkartarak hareket eder.
Salyangoz nasıl yürür? Aynı zamanda ayak olan onun vücudu, pek çok ince kaslardan meydana gelmiştir. Bu kaslar sayesinde, dalga hareketi yaparak yürür. Dalga, ön uçtan başlar, arkada nihayete ererken, o da ilerlemiş olur.
Salyangoz hareket ederken, mukus denilen yapışkan maddeye ihtiyaç duvar. Onun garip vücudunu kusursuz yaratan Sani-i Hakim, Mukusu ihmal eder mi? Vücut mekanizmasını tanzim ederken, ayağının ön kısmına yerleştirdiği güzel bezler sayesinde onu da temin eder.
Bu yapışkan. sümüksü madde ne işe y arar demeyin. Onun sayesinde bulunduğu yüzeye yapışır, böylece toprak üstünde, denizlerin dibinde sürünür. Rahatça duvara, ağaca tırmanır, hatta maharetle tepesi aşağı asılarak ilerler.
Salyangoz, pürüzlü yüzeylerden karnını sürüyerek rahatça geçer. Bu garip yaratığın yaratıcısı ve koruyucusu Allah olunca, bakın ne maharetler yapıyor Onu keskin bıçakların, hatta usturaların ağızları üzerine koyunuz. çıplak vücudunu usturaların ağızlarına sürte sürte, kendisini hiç incitmeden kayıp geçecektir!
Kabuğu, onun için emniyetli bir evdir. Vücudunu, kabuğu içine tamamen çekebilir. Hatta yapışkan maddeyi kurutarak deliğini tıkayıp, kapısını kapatır, kendini emniyete alır.

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar