Şahtere Nedir Faydaları Nelerdir

Şahtere Nedir Faydaları Nelerdir

Şahtere Nedir Faydaları Nelerdir

Şahtere (şahterec) : Şahteregiller familyasından; çok parçalı yapraklı, küçük, düzensiz, beyazımtırak veya pembe renkli çiçekleri olan otsu bir bitki cinsidir. 50 kadar türü vardır.
En önemlisi tıbbi şahtere yurdumuzda yetişir. Tıbbi şahtere yol kenarlarında rastlanan 20-60 cmboyunda bir yıllık otsu bir bitkidid. Yaprakları mavimsi-yeşil; çiçekleri mor renklidir. Bitkinin içeriğinde tanen, şeker, fumarin ve fumar asidi vardır.

Faydası : Kanı temizler. Vücudu terleterek zararlı maddelerin atılmasını sağlar. Damar sertliğinde faydalıdır. Mide ağrısı ve mayasılda da şikayetleri giderir.

şahtere otu1

Şahtere otunun bir diğer ismi sarılık otudur. Adından da anlaşılacağı üzere özellikle karaciğer ve karaciğer kaynaklı hastalıkların tedavisinde kullanılır. Karaciğer rahatsızlıklarının yanı sıra alerjik reaksiyonların tedavisinde de kullanılır.

Şahtere otu mide dostu bir bitkidir.

Kronik kabızlık çekenler için kullanımı uygundur. Yüksek dozda kullanıldığında müshil etkisi vardır ve idrar söktürücü özellik gösterir. Kabızlık tedavisinde kullanılırken bu etkilerinden dolayı mide ağrısına sebep olabilir.

Toplanma süresi Mayıs ayından Ekim ayına kadardır. Bu bitkinin tümü aynı şekilde kurutulmaz. Yaprakları, çiçekleri ve kökleri ayrı ayrı kurutulur.

Kronik kabızlık çekenler için kullanımı uygundur. Yüksek dozda kullanıldığında müshil etkisi vardır ve idrar söktürücü özellik gösterir. Kabızlık tedavisinde kullanılırken bu etkilerinden dolayı mide ağrısına sebep olabilir.

Bağırsak tembelliği sorunu yaşayan kişilerde düzenli tüketimde bu hastalığın tedavisine yardımcı olur.

Başlıca Faydaları

Safra salgılarını arttırır. Safra kesesi sorunlarının tedavisinde kullanılır.
Deri hastalıkları için iyileştirici etkisi vardır. Kaşıntı vb. durumlarda kullanılabilir.
Damar sertliğinin tedavisinde kullanılır.
Karaciğer vücuttaki tüm toksinleri toplayan ve vücuttan atılmasını sağlayan bir organdır ve safra ile bağlantılı çalışır. Şahtere otu vücudu terleterek toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Böylece karaciğer sağlığının korunmasına da yardımcı olur.
Uygun dozlarda kullanıldığında mide ağrısı şikâyetlerinin giderilmesine yardımcı olur.
Sedef hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır.
Yüz ve vücutta çıkan sivilcelerin tedavisinde kullanılabilir.
Demlenmiş soğutulmuş şahtere çayı tonik olarak kullanılabilir.
Şahtere otunun ayrıca kepek önleyici özelliği de bulunmaktadır.
Hemoroid ( basur ) tedavisinde kullanılır.
Yüksek tansiyonu düşürücü etkisi vardır.
Kanı ve böbrekleri temizler.
Yatıştırıcı etkisi vardır.
Egzama tedavisinde şahtere otu kekik ile birlikte demlenerek kullanılabilir. Balla tatlandırılıp soğuduktan sonra içildiğinde düzenli kullanımda tedavi edici etkisi görülür.
Karaciğer tıkanıklığında şahtere otu ile birlikte demlenen ayrık otuna yine bal konulup tatlandırıldıktan sonra soğuk olarak tüketilebilir.
Gözdeki çapaklanma probleminde şahtere otundan demlenen çay ile göze pansuman yapılır. Bu esnada otun iyice süzülmesi gerekmektedir.
Şahtere otunu çay olarak demlemek için bir bardak sıcak suya bir çay kaşığı ot koymanız yeterlidir. Demlendikten sonra soğuk olarak tüketilebilir.

Ayrıca 1 litre suda iki yemek kaşığı şahtere otu 5 dakika boyunca kaynatıldıktan sonra soğutulur ve günde 4 defa, yemeklerden önce birer çay bardağı da kullanılabilir.

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar