Psikiyatrinin geleceği sindirim sisteminde

Psikiyatrinin geleceği sindirim sisteminde

Psikiyatrinin geleceği sindirim sisteminde

 Sitemizin sağlık bölümünde bazı zamanlarda yapılmış araştırmalara yer vermekteyiz. Aşağıda günümüzün en büyük rahatsızlığı ile ilgili yapılan bir araştırma yer almaktadır.

Çağımızın en büyük hastalığı psikiyatriye ışık tutabilecek olan yazımıza geçelim. Aşağıdaki yazı Sabah gazetesinin internet sitesinde  29.8.2013 tarihinde yayınlanmıştır.

Psikiyatrinin geleceği sindirim sisteminde

“Beyin dışında en fazla nöronun sindirim sisteminde bulunduğu” gerçeğinden yola çıkan ABD’li uzman, takıntı ve hiperaktivite bozukluğunu probiyotiklerle iyileştirdi.

ABD’li psikiyatrist James Greenblatt, bağırsaklara uyguladığı probiyotik takviyesiyle ile depresyon ve takıntı tedavisi yaptı. Genç bir kız olan Mary’ye hem obsesif-kompulsif bozukluk (OKB) hem de dikkat eksikliği ve hiperaktivite (DEHB) tanısı konmuştu. Hiçbir hastane ya da psikiyatrik ilaç, Mary’nin obsesif-kompulsif ve dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunu iyileştiremedi. Hastalığa farklı açıdan yaklaşan Dr. Greenblatt, Mary’nin ailesine psikiyatriyle ilgili soruların dışında sorular da sordu:
– Mary nasıl bağırsak hastası oldu? Sindirim problemi, kabızlık, asit reflü.
– Mary sindirim sorunları yaşarken üzgün ya da acı mı çekiyordu? Ailenin yanıtı “Evet” oldu. Psikoterapi ve ilaç yanı sıra, reçeteye bir günde iki kez doz, yararlı bakterileri yani probiyotikleri yazdı. “Bizim bağırsaklarda yaşayan iyi bakterilere ihtiyacımız var” dedi. Probiyotik reçeteden bir yıl sonra, Mary’nin hastalığından iz kalmadı.

BAĞIRSAKLAR İKİNCİ BEYİN GİBİ

Mary’nin bağırsaklarındaki mikroplar, onun zihinsel belirtilerine ya da dengesizliğine katkıya neden oluyordu. Dr. Greenblatt; “Bağırsak gerçekten bizim için ikinci beyin. Beyin dışında en fazla nöron olan yer sindirim sistemi” diyor. Beyin iletişimi ile sindirim sistemi arasında 100 ile 200 milyon nöron olduğunu belirten Greenblatt, psikiyatrik sorunların sindirim sistemi hedeflenerek çözüme kavuşturulabileceğinin kanıtlandığını savunuyor. Greenblatt’a göre, korku, anksiyete, depresyon; iştah veya sindirim arasında bağlantı var. Depresyon iştahı değiştirebilir. Bu şunu da gösteriyor: Bağırsaktaki bakterilerin hareketlerini değiştirerek ruh sağlığı bozukluklarını tedavi edebilirsiniz.

Doç. Dr. Selman Çelebi

(Medical Park Antalya Gastroenteroloji Uzmanı): Stres ve bağırsak fonksiyonları arasında çok yakın bir ilişki olduğunu ve stresle bazı moleküllerin, bağırsak yüzeyinden salgılanmasının arttığını biliyoruz. Buna serotonin ismi verilen depresyonla ilişkili hormonun tamamına yakınının, bağırsak duvarından salgılandığını örnek verebiliriz. Bakterilerin duyguların üzerine doğrudan bir etkisi olduğundan çok, probiyotiklerin bağırsak fonksiyonunu düzeltmesi ve bu düzelmenin depresyon üzerine olumlu etkisi olduğunu düşünebiliriz.

Doç. Dr. Serdar Dağ

(Nörolog): Midede çok fazla sinir ağı vardır. Bağırsakların iyi çalışması sinir sisteminin de normal çalışmasını etkiler. Bu yüzden bağırsakların ikinci beyin olduğu görüşüne katılıyorum. Çok fazla sinir ağı var. Sinir sisteminden çok çabuk etkileniyor. Probiyotikler; vücudun florasını düzenler. Sinir sistemi ile mide bağırsak yakından bağlantılı. Sinir sisteminin aşırı çalışması bağırsakları, bağırsakların fazla çalışması da sinir sistemini bozar. Ülser olunca da sinir sistemi bozulur. Etki tepkidir.

Sağlık bölümümüzdeki diğer konulara aşağıdaki linklerden kolayca ulaşabilirsiniz. Semih YAŞAR

Sağlık Köşesi

D vitamini hakkında bilgi

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar