Dostkelimeler
Burçak ve Burçağın faydaları
Sosyal Medyada Paylaş

Burçak ve Burçağın faydaları

Burçak ve Burçağın faydaları

Baklagillerden;hemen her yerde yetisir. Baklagillerden; taneleri hayvan yemi olarak kullanilan bir bitkidir.. Taneleri mercimege benzer. 50 santimetre boylarinda, türüne gore farkli farkli renklerde çiçekler açan bir bitkidir. Müdürmük olarak da bilinir. A ve C vitaminleri açisinda zengindir.

Unu sirke ile karistirilip içilirse idrar söktürür.Bünyesi zayif olanlara helva yapilip yedirilirse sismanlatir.Taneleri isilik ve mayasila sürülür.Ciger, dalak tikanikligina çok faydalidir.Sehveti artirir.Süt yapar.Cigeri besler.

Lapasinin Faydalari: Lapasi yapilip sert urlarin üzerine konuldugunda iyilestirir.Sirt agrilarini iyi eder.Yine lapasi kirilan kemiklerin üzerine baglandiginda iyilestirir.Vücutta beliren lekelerin üzerine konursa çok faydalidir.Vücudu güzellestirir.

Dahilen Kullanılışı: İdrar söktürücü, idrar yolları iltihabını giderici, cinsi gücü artırıcı, sara’da yatıştırıcı, sarılıkta tedavi edici, kuvvet vericidir. Böbrek kum ve taşlarını düşürür, ciğer ve dalak tıkanıklıklarında faydalıdır, vücutta biriken suyu atar, süt yapıcıdır, bronşları açar, balgamı söktürür, vücutta biriken antijen toksinleri temizler, şehveti artırır, ciğeri besler, allerjik nefes darlığında, alerjik burun akıntısı ve hapşırmada faydalıdır, vücudun neresinde olursa olsun tümörleri eritir, mafsal rahatsızlıklarında dizlerdeki ağrı ve şişlikte, basurda, hazımsızlıkta, faydalıdır, vücuttaki pıhtılaşmış kanları eritir. Hamile kadın kullanırsa çocuğunu düşürür.
 
Burçak Kullanılışı: Burçak tohumlan toz haline getirilir, balla macun yapılır; günde 2 defa 1 ceviz büyüklüğünde yenilir. 1 bardak suya, 30 gr burçak konur, 20 dk kaynatılır, günde 3 bardak içilir.
 
Tümörleri eritmek ve böbrek taşlarını düşürmek için 1.5 kg suya, 1 bardak burçak konur, 20 dk kaynatılır, 1 günde tüketilir. Allerjik nefes darlığında, allerjik burun akıntısı ve hapşırmada kaynatılan sudan günde 3 bardak içilir.
 
Hazımsızlıkta burçak unu kitre ile beraber 3 gr içilir Ülserde sabahları aç karna 1 çay kaşığı burçak unu içilir. 2 ay devam edilir, burçak unu sirke ile içilirse idrarı söktürür.
 
Basurda burçak kavrulur toz haline getirilip yenir. Zayıf bünyeli kimselere burçak unu balla karıştırılır, ceviz büyüklüğünde yedirilir.
 
Mafsal rahatsızlığında, dizdeki ağrı ve şişlikte 1 kilo burçak 300 gr nar kabuğu 5 kilo suda 2 kilo kalıncaya kadar kaynatılır, bir bezle sıkılarak süzülür, bir kaba doldurulur yemeklerden 10 dk evvel 1 çay bardağına 1 limon sıkılır, 1 tatlı kaşığı bal konur eritilir üzeri kaynatılan su ile tamamlanıp içilir.
 
Haricen Kullanılışı: Burçak unu lapa yapılır sert urların üzerine konulursa urları dağıtır, çatlak ve kırılmış kemiklerin üzerine bağlanırsa kırığı iyileştirir (kırık kemikleri kendi kendine toplar) lapası sırt ağrılarında sırta konulur, ezik ve çürüklerin üzerine konulduğunda tedavi eder, iyileştirir. Fıtıkta, burçak unu 128 gr, keten tohumu 32 gr, kimyon 32 gr, bakla unu 128 gr alınır. Ebegümeci, yapışkan otu, iklül elmelik, her birinden 1 tutam, pelin yarım tutam, beraberce kaynatılır, lapa haline getirilir, yukarıda yazılı maddeler içine katılır, kafi miktarda lahana suyu ve balla karıştırılıp fıtığın üzerine kapatılır.
 
Diş eti yaralarında kaynatılıp suyu ile gargara yapılır, kaynatılan suyu ile yıkandığında elbise üzerindeki kanı çıkarır. Vücutta beliren alaca lekeler üzerine lapa halinde konulursa faydalı olur. Omurilik ve bel felcinde olgunlaşmış taze burçak taneleri ezilerek elde elde edilen su ile hasta kısımlar ovulur. Sedefte toz haline getirilir, iç yağı ile merhem yapılıp sürülür, kızıl yelde unu lapa haline getirilip konulur, yüzü güzelleştirmek için unu yüze sürülürse yüzün rengini tazeler, isilik ve egzamada kaynatılan suyu ile masaj yapılır veya kaynatılmış burçak lapa haline getirilip üzerine konulur.
 
Burçak bitkisinin faydaları nelerdir ?
 
Kalp hasatalıklarına karşı korur.
İdrar söktürür.
Cinsel gücü arttırır.

Uyari:
Tohumlarinin fazla oranda yahut uzun süre kullanilmasi çesitli rahatsizliklara yol açabilir

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2007 - 2019