Peygamberimizin İsmi Geçince Salavat Getirmek

featured
service

Selam dostlarım, konumuzda Peygamberimizin İsmi Geçince, Peygamberimizin ismi anılınca salavat getirmek, Peygamberimizin adı anıldığında ne yapılır, Salavat, Bana salavat getirmeyenin  burnu sürtülsün hadisi, Peygamber Efendimizin adını duyunca ne denir, Salavat nedir aramalarında sizlere yardımcı olacak şekilde paylaşımlar yapmaya çalışacağız.  

Sizler de konumuzla ilgili bilgiler paylaşmak isterseniz  yorum bölümünden ekleyebilirsiniz. Yorumlarınız bizlere daha iyi paylaşımlar yapmak için yol gösterecektir.

Dostkelimeler.com / Türkiye’nin en geniş Güzel sözler, ayetler, hadisler ve atasözleri ve deyimler platformu // Bizleri her türlü sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Konumuzun altında linkler mevcuttur.


Peygamberimizin İsmi Geçince Salavat Getirmek


Soru; Peygamber Efendimizin ismi yani Hazreti Muhammed aleyhisselam denilince salavat getirmek şart mıdır ve bu konuda ayet veya hadis var mıdır?

Cevap; Peygamber efendimizin mübarek isminin geçtiği her yerde salavatı şerif getirmek farz olmasa da her müslümanın üzerine bir borçtur. Çünkü o yüce peygamberin ümmeti üzerinde ki hakkı şüphesiz ölçülemez ve tartışılamaz derecede büyüktür. Doğduğu gün ümmeti, yaşamı boyunca ümmeti diyen bir peygamberin isminin geçtiği yerde ona salavat getirmek her müslümanın üzerinde bir görevdir.

Çünkü müslüman vefakardır, değer ve kıymet bilendir. Şüphesiz efendimizin kıymeti ölçülemez. Hem bilmeliyiz ki bir müslüman efendimizi gerçek manada sevmedikçe tam manasıyla iman etmiş olamaz.Çünkü vefakar olan bir müslümana bu dini getiren peygambere son derece saygılı ve edepli olmak düşmektedir. İşte bizler madem efendimizi bu kadar seviyoruz o halde seven sevdiği anılınca ve benzer birçok vesilelerle sevdiğine selam yollaması kaçınılmazdır.

Bu konuda ki ayeti kerime;

Arapça Okunuşu: İnnallahe ve melaiketehu yüsallune alen nebiyy… ya eyyühellezıne amenu sallu aleyhi ve sellimu teslima

Türkçe Meali: Şüphesiz Allah ve melekleri Peygamber’e salât ediyorlar. Ey iman edenler! Siz de ona salât edin, selâm edin.

Bu konuda ki hadisi şerif.

Allah Resulü’ne bir sahabe şöyle buyurmuş; ‘Tüm salâvatımı senin için kılıyorum’ dediğinde, efendimiz, “Bu senin hem dünya, hem de ahiret ile ilgili tüm işlerin için kâfidir” yeterlidir buyurmuştur.


Salavat-ı Şerife Şu Şekilde Getirilir.

Allahümme salli ala Muhammed ve ala âli Muhammed veya Sallallahü aleyhi ve sellem veya aleyhissalatü vesselam.

Salavat-ı Şerife konumuza bu linkten ulaşabilirsiniz…Peygamberimizin İsmi Geçince Salavat Getirmek konumuzdan sonra Peygamber Efendimiz sav. için oluşturduğumuz diğer başlıklara aşağıdaki linklerden kolayca ulaşabilirsiniz. Semih YAŞAR

HZ.MUHAMMED (SAV) Kategorimizdeki tüm başlıklar için…

Resûl-i Ekrem Efendimizin Pâk Nesebleri

Resulullah sav. isimleri

Salavat-ı Şerife


 

0
mutluyum
Mutluyum
0
d_n_yorum
Düşünüyorum
0
sinir_oldum
Sinir oldum
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
be_endim
Beğendim
Peygamberimizin İsmi Geçince Salavat Getirmek

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Dostkelimeler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Sosyal Medyada Takip Edebilirsiniz...