Peygamberimizin İsmi Geçince

Peygamberimizin İsmi Geçince

Peygamberimizin İsmi Geçince

Soru; Peygamber Efendimizin ismi yani Hazreti Muhammed aleyhisselam denilince salavat getirmek şartmıdır ve bu konuda ayet veya hadis var mıdır?

Cevap; Peygamber efendimizin mübarek isminin geçtiği her yerde salavatı şerif getirmek farz olmasa da her müslümanın üzerine bir borçtur. Çünkü o yüce peygamberin ümmeti üzerinde ki hakkı şüphesiz ölçülemez ve tartışılamaz derecede büyüktür. Doğduğu gün ümmeti, yaşamı boyunca ümmeti diyen bir peygamberin isminin geçtiği yerde ona salavat getirmek her müslümanın üzerinde bir görevdir.

Çünkü müslüman vefakardır, değer ve kıymet bilendir. Şüphesiz efendimizin kıymeti ölçülemez. Hem bilmeliyiz ki bir müslüman efendimizi gerçek manada sevmedikçe tam manasıyla iman etmiş olamaz.Çünkü vefakar olan bir müslümana bu dini getiren peygambere son derece saygılı ve edepli olmak düşmektedir. İşte bizler madem efendimizi bu kadar seviyoruz o halde seven sevdiği anılınca ve benzer birçok vesilelerle sevdiğine selam yollaması kaçınılmazdır.

Bu konuda ki ayeti kerime.

Arapça Okunuşu:İnnallahe ve melaiketehu yüsallune alen nebiyy… ya eyyühellezıne amenu sallu aleyhi ve sellimu teslıma
Türkçe Meali:Şüphesiz Allah ve melekleri Peygamber’e salât ediyorlar. Ey iman edenler! Siz de ona salât edin, selâm edin.
Bu konuda ki hadisi şerif.

Allah Resulü’ne bir sahabe şöyle buyurmuş; ‘Tüm salâvatımı senin için kılıyorum’ dediğinde, efendimiz,“Bu senin hem dünya, hem de ahiret ile ilgili tüm işlerin için kâfidir” yeterlidir buyurmuştur.

 

Resulullah sav. isimleri

Salavat-ı Şerife

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
peygamber
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar