Fon Müzikleri

Peygamber efendimizin mucizeleri

Peygamber efendimizin mucizeleri

Peygamber efendimizin mucizeleri

 

Kur´an-i Kerimin Mucize Olusu :
acik mucizelerinden biri de Kur´an-i Kerim´dir. Bir süresinin benzerini söylemege ünlü sair ve edipler yarisa cagrildi. Hepsi aciz kalip benzerini söylemeye gücleri yetmedi.

Ay´ın Yarılması
Nitekim Cenab-i Hak kitab-i kerimimde mealen : “Saat yaklasti. Ay (ikiye) ayrildi. Onlar bir mucize görürlerse yüz cevirirler ve bir büyüdür derler.” (Kamer Süresi, ayet, 1,2)

Güneşin Batısını Geri Döndermesi :
Hz. Peygamber (S.A.V.)´in açık mucizelerinden biride güneşi geri döndürmesidir. Tahavi , bu hususta Umeys kizi Esma (R.A.)´in söyle anlattığını söylüyor : Bir gün Rasulallah (S.A.V.) mübarek başını Hz. Ali (R.A.)´a dayamıştı. O esnada vahiy gelmeye basladığı icin güneş batıncaya kadar Hz. Ali (R.A.) kımıldayamadı ve ikindi Namazı´nı kılamadı. Sonta Efendimiz kalktı ve :
“Ikindi Namazı´nı kıldın mı ya Ali”, diye sordu. O da : Kılamadım, deyince Rasulallah (S.A.V.) : ” Ya Rabbi muhakkak ki, Ali senin ve Rasulunun taatındadir. Güneşi geri gönder ikindi Namazı´nı kılsın” diye yalvardı.
Esma (R.A.) diyor ki, batan günesin o anda tekrar doğduğunu ve ışığının dağlara ve yer yüzüne düştüğünü gördüm. Bu olay Hayber´de Sahba denilen yerde oldu. dedi.

Taşların Tesbihi :
Hz. Peygamber (S.A.V.)´e daglar, taslar, agaclar taat ederlerdi. Bazilari tesbih eder, bazilari selam verir ve bunlara benzer davranislarda bulunmuslardi.

Ebu Zer (R.A.) hadisinde söyle diyor : Rasulallah (S.A.V.) mübarek eline 7 tane kücük tas aldi. O taslar avucunda tesbih ettiler. Sonra Hz. Osman (R.A.)´in eline verdi. Onun avucunda da tesbih ettiler. Hadis alimlerinden Bezzar ve Taberani böyle anlattilar.

Nar Ve Üzüm Tanelerinin Tesbihi :
Bazi rivayetlerde Cafer bin Muhammed´in kendi atasindan söyle isittigini söylüyor : Bir gün Hz. Peygamber (S.A.V.) hastalanmisti. Cebrail (A.S.) bir tabak icinde ona nar üzüm getirdi. Rasulullah (S.A.V.) onlari yerken nar ve üzüm taneleri tesbih ediyorlardi. Kadi Iyas, Sifa eserinde bunu yaziyor. Hafiz Ebu Fadl da indan alarak Fethu´l-Bari eserinde yazmistir.

Taşların Selam Vermesi :
Bunlardan biri de tasin selam vermesidir. Imam Muslim (Allah rahmet eylesin) Cabir bin Semure hadisinde cikarip söylemistir. Hz. Peygamber (S.A.V.) ” Ben Mekke´de bir tas bilirim ki, nubuvvetle gönderilmeden evvel bana selam verirdi. Simdi o tasi biliyorum” buyurmustur.

Dağın Hareketi :
imam Muslim de Ebu Hureyre (R.A.)´in söyle anlattigini söyleyor : Hz. Peygamber (S.A.V.) Hz. Ebu Bekir, Ömer, Osman, Ali, Talha ve Zubeyr (R.A.)´lerle birlikte Hira Dagi´nin üstünde idiler. Dag harekete geldi. Rasulallah (S.A.V.) ” Dur ya Hira dur, üstünde bir nebi, siddik ve sehidler vardir.”

Ağaçların Secdesi :
Darimi (Allah rahmet etsin) de böyle rivayet etmistir.
Bureyde (R.A.) de diyor ki. Arabi Hz. Peygamber (S.A.V.)´e su agaci cikar dedi. Efendimiz de agaci cagirinca, agac da sola egikip köklerini kopadi ve yeri yarip gelip Rasulallah (S.A.V.)´e karsisinda durdu ve dedi. Sonra Arabi emret yerine gitsin dedi. Emir buyurdu, agac yerine varp köklerine baglandi.

Hurma Kütügünün İniltisi :
Imam Buhari Cabir (R.A.)´in hadisini birkac türlü aciklamistir. Biri söyledir : Hz. Peygamber (S.A.V.) evvelden hutbe okuyunca bir hurma agacinin gövdesi yaninda okurdu. Bir gün Ensardan nir kimse bir mimber yapmak istedigini arzetti. Hz. Peygamber (S.A.V.) de yap, buyurdu. Adam minberi yapti ve getirip yerine koydu. Efendimiz de Cuma günü minberden indi ve gidip agaci kucakladi. Agac yavasca insan gibi inlemeye basladi. “Evvelden hutbeyi yaninda okurdum isitiyordu. Simdi minberden okuyorum onun icin agliyor” buyurdu.

Peygamber efendimizin mucizeleri devam ediyor…

Rasulallah´la Hayvanların Konusması
Ya´la bin Murre (R.A.) diyor ki : Bir gün bir deve Rasulallah (S.A.V.)´i görünce önünde cöküp boynunu yere koydu, agzindan da özel bir ses cikti. Hz. Peygamber (S.A.V.) “Bu devenin sahibi kimdir” diye sordu. Bir kisi cika geldi ve Hz. peygamber (S.A.V.)´le konustu. Efendimiz ona, “Bu deve cok calistirildigindan ve az yem verildiginden sikayet ediyor. Bunu hos tut ve ona iyi bak” diye emretti.

Rasulallahın´ın Mübarek Parmaklarımda Su Akması :
Sahih-i Buhari ve Muslim´de Enes bin Malik (R.A.)´in söyle anlattigi yazılıdır :
Bir gün Ikindi namazi yaklasmisti. Sahabe abdest almak icin su bulamadilar. Hz. Peygamber (S.A.V.)´e abdest suyu götürmüslerdi. Mübarek elini o su kabinin icine soktu ve halka “Gelin abdest alin” diye emretti. Mübarek parmaklarinin arasindan su ciktigini ve oradaki halkin hepsinin abdest aldiklarini gördüm. Imam Buhari´nin rivayetinde hepsi 80 kisi idiler.

Yağmur Duası :
Bir de Imam Buhari ve Muslim (Allah rahmet etsin) Enes bin Malik´in (R.A.)´in söyle anlattogini yaziyor : Hz. Peygamber (S.A.V.) zamaninda bir yil kitlik oldu, hic yagmus yagmadi. “Ya Rabbi yagmuru bitki bulunan yerlere indir, binalar üstüne indirme” diye dua etti. Sonra hangi yöne isaret ettiyse bulut o yöne gitti.

Duası ile Az Yemeğin Bereketlenmesi :
Bir rivayete göre Hz. Peygamber (S.A.V.) geldigi zaman Ebu Talha (R.A.) kendilerine : Ya Rasulallah (S.A.V.) yemegin az olmasi sebebiyle yanliz sizi cagirsin diye Enes´i göndermistim, gelen topluma yetecek kadar yemegimiz yoktur, dedi. Hz, Peygamber (S.A.V.) : “Iceri gir muhakkak Cenab.i Hak yemegine bereket ihsan edip cogaltacaktir”. cevabini verdi. Sahabeyi onar onar cagirmasinin sebebi de yemek bir tek kasenin icinde idi. Yerde hepsini alacak genislikte degildi. Sıkışıklık olmasin diye böyle yaptı.

Imam Muslim diyor ki, bir rivayete göre sahabe onar onar girdikce Efendimiz onlara ” Besleme ile baslayiü yiyin” buyururdu. Onlar da deyip yiyorlardi. Bu sekilde 80 lkisi yiyip doydular. Sonra Hz. Peygamber (S.A.V.) ebv halkiyla beraber yemek yediler. Bir miktar da yemek kaldi.

Rasulallah`in Ölüleri Diriltmesi :
Imam Beyhaki (Allah rahmet etsin) Delail´de söyle yaziyor : Hz. Peygamber (S.A.V.) bir kisiyi Islam´a. O da : Benim ölen kizimi diriltmeden sana inanamam, dedi. Rasulallah (S.A.V.) : ” Bana kizinin mezarini göster” diye buyurdu. O da gösterdi. Efendimiz kizin adini söyleyip cagirdi. Kiz mezardan : Buyur ya Rasulallah, dedi. Efendimiz : “Dünyaya gelmekten sevinir misin”? Kız : Hayır ya Rasulallah, gercekten ben Cenab-i Hakki anamdan ve atamdan daha hayırlı buldum. Ahiret de bana dünyadan hayırlı geldi, dedi.

Rasulullah´la Bebegin Konusmasi :
Muaykib el-Yemami (R.A.) anlatiyor : Veda Hacci´ni yaptiktan sonra Mekke´de bir eve girdim. Orada Hz. Peygamber (S.A.V.)´i gördüm ve acayip bir sey seyrettim. Yemame halkindan bir kisi o gün dogmus bir bebegi getirdi. Rasulullah (S.A.V.) ona : “Ben kimim?” Diye buyurdu. Bebek : Sen Allah´in Rasulusun diye cevab verdi. Efendimiz : “Gercek söyledin” dedi ve kendisine bereketli dua yapti.

Rasulullah´in Duasinin Bereketli ile Hastalarin Iyilesmesi :
Ebu Katade. ya Rasulallah (S.A.V.) bir hatunum vardir fazla seviyorum. Bu halde görünce benden igreneceginden korkarim dedi. Hz. Peygamber (S.A.V.) mübarek eliyle gözünü yerine koydu ve “Ya Rabbi bu göze saglik ve güzellik ver” diye dua etti. O anda göz öbüründen daha güzel ve saglikli oldu. Öbürü agridigi zaman bu hic agrimazdi, buyurdular.

(Mevahibu Leduniyye Ct.1.Sf.406-449/Imam Kastalani)

 

Hz Muhammed sav.in doğumunda meydana gelen olaylar

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
peygamber

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar