Öfke ile ilgili hadisler

Öfke ile ilgili hadisler

Konumuzda Peygamber (sav.) Efendimizden öfkelenmek ile ilgili hadisler, Öfke ile ilgili hadisler paylaşmaya çalışacağız. Öfke şeytandandır hadisi arapça ve türkçe olarak konumuzda yer vereceğiz. Konumuzun sonuna Öfke ile ilgili ayetler başta olmak üzere öfke ile ilgili diğer konularımıza linkler vereceğiz.

Öfke ve sinirlenmekle ilgili hadisler hayatımızda bizlere yol gösterecek, öfkelendiğimiz zaman nasıl davranmamız gerektiğini de öğreneceğiz. Faydalı olması dileğimizdir. Dostkelimeler.com / Türkiye’nin en geniş Güzel sözler, ayetler, hadisler ve atasözleri platformu

 

Öfke ile ilgili hadisler

 

Resulullah (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki; Öfkesinin gereğini yerine getirebilecek güçte olduğu halde öfkesini tutan kimseyi, Allah Teala Hazretleri, Kıyamet günü, mahlukatın başları üstüne davet eder; ta ki, (onlardan önce) dilediği huriyi kendine seçsin. Tirmizi, Birr 74, (2022); Ebu Davud, Edeb 3, (4777)

Bir adam: “Ey Allah’ın Resulü! Bana kısa bir nasihatta bulun, uzun yapma! Ta ki nasihatini unutmayayım” demişti. [ve birkaç kere tekrar etmişti], Peygamber Aleyhissalatu vesselam (tek kelimeyle):Öfkelenme!” cevabını verdi. Buhari, Edeb 76; Tirmizi, Birr 73 (2021); Muvatta, Hüsnü’l-Hulk 11, (2, 906)

Rasulullah (sav) diğer bir hadiste: “Ben bir kelime biliyorum, eğer onu söyleyecek olsa, kendinden zuhur eden öfke giderdi; Euzu billahi mineşşeytanirracim!” buyurdular. Tirmizi, Da’avat 53, (3448); Ebu Davud, Edeb 4, (4780)

Peygamber Efendimiz (sav) diğer bir hadiste:  Biriniz ayakta iken öfkelenirse hemen otursun. Öfkesi geçerse ne ala, geçmezse yatsın. Ebu Davud, Edeb 4, (4782 )

Peygamber Efendimiz (sav) diğer bir hadiste: Kuvvetli kimse, (güreşte hasmını yenen) pehlivan değildir. Hakiki kuvvetli, öfkelendiği zaman nefsini yenen kimsedir. Buhari, Edeb 76; Müslim, Birr 107, (2760); Muvatta, Hüsnü’l-halk 12, (2, 906)


Öfke şeytandandır hadisi arapça ve türkçe

 

وَعَنْ أبِي وَائِلٍ قَالَ: ]دَخَلْنَا عَلى عُرْوَةَ بْنِ مُحَمَّدٍ السَّعْدِىِّ فَكَلَّمَهُ رَجُلٌ فَأغْضَبَهُ فَقَامَ فَتَوضَّأ فقَالَ: حَدَّثَنِى أبِي عَنْ جَدِّى عَطِيَّةَ رَضِيَ اللّهُ عَنْه قَالَ: قَالَ رَسُولُ اللّهِ #: إنَّ الْغَضَبَ مِنَ الشَّيْطَانِ، وَإنَّ الشَّيْطَانَ خُلِقَ مِنَ النَّارِ، وَإنَّمَا تُطْفَأُ النَّارُ بِالْمَاءِ. فَإذَا غَضِبَ أحَدُكُمْ فَلْيَتَوَضَّأ[. أخرجه أبو داود 

Rasulullah Efendimiz (sav) diğer bir hadiste:  Öfke şeytandandır, şeytan da ateşten yaratılmıştır, ateş ise su ile söndürülmektedir; öyleyse biriniz öfkelenince hemen kalkıp abdest alsın. Ebu Davud, Edeb 4, (4784)


 

 

Öfke ile ilgili hadisler konumuzdan sonra sitemizde bulunan Öfke ile ilgili diğer konularımıza da bakabilirsiniz… dostkelimeler.com

Öfke ile ilgili ayetler

Öfke ile ilgili sözler

Öfke ile ilgili atasözleri

Öfke ile ilgili deyimler ve anlamları

Öfke Hikayeleri

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Öfke ile ilgili

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar