Dürüstlük ile ilgili atasözleri ve anlamları

Dürüstlük ile ilgili atasözleri ve anlamları

Konumuzda Dürüstlük ile ilgili atasözleri ve anlamları, doğruluk ve dürüstlük ile ilgili atasözleri ve başarı ve dürüstlük ile ilgili atasözleri paylaşmaya dilimiz döndüğünce de anlamlandırmaya çalışacağız.

Yüce Allah teala hazretleri yüce kitabı Kur’an’da Bakara Suresi, 256. ayet mealinde şöyle buyurmaktadır. “Dinde zorlama (ve baskı) yoktur. Şüphesiz, doğruluk (rüşd) sapıklıktan apaçık ayrılmıştır. Artık kim tağutu tanımayıp Allah’a inanırsa, o, sapasağlam bir kulba yapışmıştır; bunun kopması yoktur. Allah, işitendir, bilendir” . İnsanları doğruluk ve dürüstlüğü kendilerine şiar edinmelidirler.

Bu konumuzda sizler için doğruluk ve dürüstlük ilgili atasözlerini bir araya getirmeye çalıştık. Biz müslüman olarak daima doğru ve dürüst olmalıyız. Yaptığımız bütün işlerde dürüstlüğümüzden taviz vermemeli ve yaptığımız işin hakkını vermeliyiz. Şimdi atalarımızın dürüstlük ile ilgili atasözlerine geçelim. Eğer sizler de değişik atasözleri bulabilirseniz yorum bölümünden bize ulaştırabilirseniz bizler de sitemize ekleyebiliriz. Konumuz umuyoruz çok faydalı olur. Dostkelimeler.com / Türkiye’nin en geniş Güzel sözler, ayetler, hadisler ve atasözleri platformu 

 

Dürüstlük ile ilgili atasözleri ve anlamları

Doğru söyleyenin bir ayağı üzengide gerek. Türk atasözü

Anlamı : Bu atasözümüzde anlatılmak istenen dürüst ve doğruluğuyla tanınan kişinin doğru ve dürüst olmayan kişiler tarafından sevilmediği ve her daim bu kişiler tarafından rahatsız edileceğidir.

Doğru söz katarından belli olur. Türk atasözü

Anlamı : Bu atasözümüzde doğru sözün sonrasında gelecek sözlerle daha net anlaşılacağı anlatılmaktadır.

Doğru söz yemin istemez. Türk atasözü

Anlamı : Atasözümüzde anlatılmak istenen doğru ve dürüst davranan kişinin yalana ihtiyacı olmadığıdır. Doğruluğu bilinen kişinin yemin etmesi gibi bir durumun da gereği yoktur.

Doğruluk dost kapısı. Türk atasözü

Anlamı : Atasözümüzde anlatılan doğru ve dürüst kişilerin dost olarak seçilmesidir. İnsan doğruluğundan emin olduğu kişilerle dost olmak ister ve her türlü durumda ilk onun kapısını çalar.

Doğrunun yardımcısı Allah’tır. Türk atasözü

Anlamı : Bu atasözümüzde  anlatılan şudur ki; Allah teala hazretleri doğru ve dürüst davranan kişilere yar ve yardımcıdır. Allah doğruluktan ayrılmayan kişiye her daim yardımcı olur. Bu sözü kulağımıza küpe etmeli ve her durumda dürüstlüğümüzden taviz vermemeliyiz.

Doğruluk minarede kalmış. Türk atasözü

Anlamı : Bu atasözümüzde anlatılan dürüstlük ve doğruluğun minareden daim olduğudur. Bilinir ki minare düz ve doğrudur. Ancak insan her daim yanlış yapmaya ve dürüstlükten sapmaya meyillidir. İnsan kesin doğrudur diyemeyiz.

Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar. Türk atasözü

Anlamı : Atasözümüzde anlatılmak istenen doğru ve dürüstlüğün düşman kazanmaya sebep olabileceğidir. Çünkü her doğru her yerde söylenirse insanlar yavaş yavaş doğru söyleyen kişiden nefret etmeye başlayacaklardır. Bu durum dürüst olan kişinin bulunduğu yerden kovulmasına sebep olacaktır.

Emanete hıyanet olmaz. Türk atasözü

Anlamı : Atasözümüzde anlatılan bize geçici süre için verilen herhangi bir şeyin tam ve eksiksiz olarak geri verilmesi gerektiğidir. Alınan malzemenin yıpratılıp geri verilmemesidir. Eğer aldığımız emanet bizde zarar görmüşse yenisini alıp vermeliyiz.

 

Dürüstlük ile ilgili atasözleri ve anlamları konumuzdan sonra doğruluk ve dürüstlük ile ilgili diğer konularımıza aşağıdaki linklerden kolayca ulaşabilirsiniz. Dostkelimeler.com

Doğrulukla ilgili atasözleri

Doğruluk İle İlgili Deyimler

Doğruluk ile ilgili hadisler

Doğruluk ile ilgili sözler

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

4 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar