Öfke ile ilgili atasözleri

Öfke ile ilgili atasözleri

Konumuzda Öfke konusunda atasözleri ve anlamları paylaşacağız. Öfke ile kalkan zararla oturur anlamı ve aramalarda çokça aranan “öfke ile kalkan zararla oturur atasözünü örnek vererek açıklayınız” hakkında bir yazı yazacağız.

Yüce Rabbimiz Yüce kitabı Kur’an-ı Kerimde Al-i İmran suresi 134. ayette “O takvâ sahipleri ki bollukta da darlıkta da Allah için harcarlar,  öfkelerini yutarlar ve insanları affederler. Allah da güzel davranışta bulunanları sever” buyurmaktadır. Demekki biz müslümanlar öfkemize hakim olacağız. 

Şimdi atalarımızın bizlere mirasından öfke atasözleri ve dilimiz döndüğünce de anlamlarına geçelim. Faydalı olması dileğimizdir. Dostkelimeler.com Türkiye’nin en geniş Güzel sözler, ayetler, hadisler ve atasözleri platformu 

 

Öfke ile ilgili atasözleri ve anlamları

Öfke ile kalkan zarar ile oturur. Türk atasözü

Anlamı : Atasözümüzde anlatılmak istenen; İnsanın öfkelendiği zaman yaptığı hareketlerle zarar edeceği anlatılmaktadır. İnsan öfke anında verdiği kararlarla, yaptığı hareketlerle ve davranışlarıyla zararlı çıkacağı açık açık anlatılmaktadır.

 

Öfke gelir gider, kelle gider gelmez. Türk atasözü

Anlamı : Atasözümüzde anlatılan insanların öfke anında yapmış olduğu hataların sonucunun öfke geçince telefi edilemez boyutlarda olabileceğidir. O nedenle insan öfkesine hakim olmayı öğrenmelidir.

 

Öfke baldan tatlıdır. Türk atasözü

Anlamı : Atasözümüz kontrollü öfke anında insanın  bağırıp çağırmasının, deşarj olmasının baldan daha tatlı olduğunu anlatır. Ama kontrol öfe olmazsa durum hiç açıcı olmayabilir.

 

Öfkede akıl olmaz.Türk atasözü

Anlamı : Atasözümüz öfke anında insanın aklının geçici olarak yerinde olmayacağı, bu durumun zararlarının insanın aklı başına geldiğinde fark edebileceği anlatılmaktadır.

 

Öfke ile ilgili yabancı atasözleri

Sevinçli halinde hiç kimseye vaatte bulunma, Öfkeli anında kimseye cevap verme. Çin atasözü

 


öfke ile kalkan zararla oturur atasözünü örnek vererek açıklayınız


Bir zamanlar çok iyi arkadaş olan Sanem ve Esra gel zaman git zaman arkadaşlarının yanında konuşurken küçük bir olaydan dolayı tartışma çıkmıştı. Tabi çok iyi arkadaş olan Sanem ve Esra arasında çıkan tartışmada öfkesinden deliye dönen Esra, can arkadaşı Sanem’i elindeki bıçakla yaralamıştı. Su kabını doldurmayan küçücük bir olaydan dolayı iki arkadaştan biri hastanelik olmuştur. Hikayemizde değişikler yaparak yada kişileri değiştirerek hatta kendinizden bişeyler katarak güzelleştirebilirsiniz…    


 

 

Öfke ile ilgili atasözleri konumuzdan sonra sitemizde bulunan Öfke ile ilgili diğer konularımıza da bakabilirsiniz… dostkelimeler.com

Öfke ile ilgili deyimler ve anlamları

Öfke ile ilgili ayetler

Öfke ile ilgili hadisler

Öfke ile ilgili sözler

Öfke Hikayeleri

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar