Nimet ile ilgili Deyimler ve Anlamları

Nimet ile ilgili Deyimler ve Anlamları

Nimet ile ilgili Deyimler ve Anlamları

Rabbimiz Yüce Allah Teala Hazretlerinin bizlere verdiği her şey nimettir. Hayat, Sağlık, Yemek, Giyecek, Anne-baba hep nimettir. Allah teala hazretlerine verdiği nimetler için gerektiği gibi şükür yani teşekkür edemeyiz. Ama elimizden geldiği kadar her daim şükretmeliyiz.

Sizlere nimet ile ilgili deyimleri ve anlamlarını aşağıya yazmaya çalıştık. umarız işinize yarar. Eklemek istediğiniz deyim varsa yorum bölümünden bizlere ulaştırabilirsiniz. Ayrıca sosyal medyada paylaşarak arkadaşlarınıza da yardımcı olabilirsiniz.

Nimet ile ilgili Deyimler ve Anlamları

– fasulye gibi kendini nimetten saymak…
Anlamı : Kendine çok değer vermek, kendini üstün görmek.  Kendini fasulye sırığı gibi uzun ve büyük sanarak diğer insanları küçümsemeye çalışan kimseler için kullanılır..

– nimet bilmek…

Anlamı : Bir şeyi lütuf kabul etmek. Bize verilen her türlü şey nimettir. Bu nimetin Rabbimiz tarafından verildiğini algılayanlar için kullanılır ki; Hepimiz bu şekilde herşeyimizi rabbimizin verdiğini bilmemiz ve ona göre yaşamamız gerekiyor.

Örnek : “Çaylarımıza koşarlar, evimize davet edilmeyi nimet bilirler, etrafımızda dolaşırlar.” -H. C. Yalçın

– nimeti ayağıyla tepmek….

Anlamı : Bu deyim şu manada kullanılır; Kısmetini ayağıyla tepmek. Kendisine ikram edilmiş gibi gelen bir güzelliği (bu para olur, Eş olur, iş olur) kendi kaprisleri ile istememek. Dışarıdan bakıldığında kolayca görülür ama kişi bunun farkına çok geç varır ki iş işten geçmiş olur…

Şimdilik nimet ile ilgili bulabildiğimiz deyimler bu kadar. Artık ne yapıyoruz, Rabbimize her nefesimizde şükür etmeye çalıyoruz….

Nimet ile ilgili Deyimler ve Anlamları konumuzdan sonra sitemizde bulunan diğer nimet ile ilgili konulara aşağıdaki linklerden kolaylıkla ulaşabilir ve faydalanabilirsiniz…. Semih YAŞAR

Nimet ile ilgili ayetler

Nimet ile ilgili hadisler

Nimet ile ilgili sözler

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar