Neptün Gezegeni

Neptün Gezegeni, Neptün ün özellikleri nelerdir?,, Neptün gezegeni neyi temsil eder?, Neptün hangi burcu temsil eder?, Neptün e gidildi mi?, Neptün gezegeni ne renk?, Neptün ün en önemli özelliği nedir?
Neptün Gezegeni, Neptün ün özellikleri nelerdir?,, Neptün gezegeni neyi temsil eder?, Neptün hangi burcu temsil eder?, Neptün e gidildi mi?, Neptün gezegeni ne renk?, Neptün ün en önemli özelliği nedir?

Neptün Gezegeni

İlk kez İngiliz gök bilimci Johann Gottfried Galle tarafından Kraliyet Gözlemevi’ndeki teleskopla 23 veya 24 Eylül’de tespit edilen Neptün, 164.79 Dünya yılı süren yörüngede dönüş süresini 12 Temmuz’da tamamladı.

Neptün, neredeyse Güneş Sistemi’nin kendisi kadar yaşlı. Ancak keşfedildiği günden bu yana Güneş etrafındaki ilk turunu tamamlayan 4.6 milyar (Dünya) yaşındaki gezegenin bu döngüsü insanlığın ilk kez tanık olduğu bir şey.Gökbilimciler, Neptün’e ait ilk sinyalleri 1781’de keşfedilen Uranüs’ten almıştı. Her ne kadar Galle tarafından keşfedilmiş olsa da, Neptün aslında ilk olarak Galileo tarafından görülmüştü. Ancak ünlü gök bilimci Neptün’ü bir yıldız zannetmişti.

ESRARI HALA ÇÖZÜLEMEDİ

İlk kez 1980’lerde Voyager uzay araçları tarafından yakından gözlemlenen Neptün, hala birçok sır saklıyor. Gezegenin öne çıkan özellikleri ise şunlar:

– Güneş Sistemi’indeki sekizinci gezegen olan mavi gezegen, Dünya’nın yaklaşık 30 katı büyüklüğünde,
– Helyum, hidrojen ve suyun yoğun olduğu gezegen kayalık ince bir yüzeye sahip. Yoğunluğu ise Dünya’nın 17 katı.- Yüzeyindeki su katmanı, hem katı, hem sıvıya dönüşebilen bir özelliğe sahip.- Jüpiter gibi Dünya’ya dev bir kalkan görevi gören gezegen, yüksek yerçekimi gücü sayesinde çok sayıda kuyruklu yıldız ve meteoru kendisine çekiyor.- NASA’nın Voyager 2 uzay aracı Neptün’ün yakınından geçtiğinde yıl 1989’du. O yıl, Neptün’ün Triton ve diğer uyduları da görüntülendi.- Neptün’de bir gün 15 saat 58 dakika sürüyor.

Neptün güneşe Plüton’dan sonraki en uzak gezegendir. Neptün’ün yörüngesi Plüton gezegenin yörüngesi ile kesiştiği için güneş etrafındaki turunun bir bölümünde Plüton gezegeninin arkasında kalarak güneşe en uzak gezegen olur. Fakat Plüton’a göre daha kısa süre arkada kaldığı için, Güneşe en uzak ikinci gezegen olarak kabul edilir. Gezegenin bulunması tamamen matematiksel hesaplamalara dayanmaktadır.

Uranüs gezegeninin yörüngesinde ki düzensizlikleri inceleyen Le Verriner, 1845 yılında Uranüs gezegeninin yörüngesindeki düzensizliklerin daha dışarıdaki bir gezegenden kaynaklandığını buldu ve yaptığı hesaplamalar sonucunda elde ettiği koordinatları Galle adındaki astronoma bildirdi. Galle elindeki verilere dayanarak yaptığı çalışmalar sonucunda 1846 yılında Neptün gezegenini gözlemlemeyi başardı.

Güneşe olan uzaklığından dolayı Neptün gezegeni hakkında kesin bilgiler bulunmamaktadır. Fakat gezegenin yakınlarından geçen Voyager 2 uzay sondasından alınan bilgilere göre, gezegen 22300 km lik yarı çapa sahiptir ve kendi ekseni etrafındaki dönüşünü 17.24 saatte tamamlamaktadır.

Neptün gezegeninin bilinen iki uydusu bulunmaktadır. Bunlardan 2000 km yarı çaplı Tirion 1846’da Lassel tarafından bulunmuştur. Gezegenin ikinci uydusu olan Nereid ise 1949 yılında Kuiper tarafından keşfedilmiştir. Nereid güneş sistemindeki en büyük dış merkezliliğe sahip olan uydudur. Bu neden uydunun Neptün’den uzaklığı 1.3×10 6 km ile 9.8×10 6 km arasında değişmektedir. Tüm büyük gezegenlerde olduğu gibi Neptün gezegeninin de çevresinde halkalar bulunmaktadır.

Bu halkalar tam olarak ilk kez Voyager 2 uzay sondası ile gözlenmiştir. Le Verrier, Adams, Galle gibi halkaların isimleri gezegen hakkında çalışma yapmış olan kişilerin adlarından alınmıştır. En dıştaki halka olan Adams halkası dört halkanın sicim gibi burulmasından oluşmuştur. Yoğunluğu yüksek olan bu halkanın genişliği 1000 km kadardır.

Neptün Gezegeninin Özellikleri :

Güneşe Olan Uzaklığı 4,495,060,000 km
Yarı Çapı 24764 km
Kütlesi 102 x 10 24 kg
Yoğunluğu 1638 kg/m3
Atmosferik Basınç —-
Sıcaklığı 46.6 K°
Görünür Parlaklığı 7.9 m
Güneş Etrafında Dönme Süresi 164.7 yıl
Kendi Ekseninde Dönme Süresi 16.11 saat
Dönme Hızı 5.43 km/sn


Neptün Gezegeni resmiNeptün, Güneş Sistemi’ndeki sekizinci ve en uzak gezegendir. Adını Roma deniz tanrısı Neptün’den alır ve mavimsi rengiyle dikkat çeker. İşte Neptün gezegeni hakkında detaylı bilgiler:

Genel Özellikler

 • Çap: Neptün’ün çapı yaklaşık 49,244 kilometredir.
 • Kütle: Kütlesi, Dünya’nın kütlesinin yaklaşık 17 katıdır.
 • Yörünge: Güneş’ten ortalama uzaklığı yaklaşık 4.5 milyar kilometredir.
 • Gün ve Yıl: Neptün’de bir gün (kendi ekseni etrafında dönüş süresi) yaklaşık 16 saattir. Güneş etrafındaki bir tam turu (bir Neptün yılı) ise yaklaşık 165 Dünya yılı sürer.

Atmosfer

 • Bileşim: Neptün’ün atmosferi, hidrojen, helyum ve metan gazlarından oluşur. Metan, gezegene karakteristik mavi rengini verir.
 • Hava Durumu: Neptün, Güneş Sistemi’ndeki en güçlü rüzgarlara sahip gezegendir. Rüzgar hızları saatte 2,100 kilometreye kadar ulaşabilir.
 • Büyük Karanlık Leke: Neptün’ün atmosferinde, Jüpiter’in Büyük Kırmızı Leke’sine benzer bir şekilde, Büyük Karanlık Leke adı verilen devasa bir fırtına sistemi vardır.

İç Yapı

 • Çekirdek: Neptün’ün çekirdeği, kayalık ve buzlu maddelerden oluşur. Çekirdeğin etrafında, su, amonyak ve metan gibi buzlu maddelerden oluşan bir manto bulunur.
 • Atmosfer: Atmosferin üst katmanları hidrojen, helyum ve metan gazlarından oluşurken, daha derin katmanlarda amonyak, metan ve su buzları bulunur.

Manyetik Alan

 • Manyetik Alan: Neptün’ün manyetik alanı, gezegenin dönme eksenine göre eğiktir ve Dünya’nın manyetik alanından çok daha güçlüdür.

Uydular ve Halkalar

 • Uydular: Neptün’ün bilinen 14 uydusu vardır. Bunlardan en büyüğü Triton’dur. Triton, ters yönde dönen ve kriyovolkanlar gösteren ilginç bir uydudur.
 • Halkalar: Neptün’ün, Jüpiter ve Satürn kadar belirgin olmayan ince ve zayıf halkaları vardır. Bu halkalar, gezegenin etrafında düzensiz parçacıklardan oluşur.

Keşif ve Gözlemler

 • Keşif: Neptün, matematiksel hesaplamalar sonucu keşfedilen ilk gezegendir. 1846 yılında Urbain Le Verrier, Johann Galle ve John Couch Adams tarafından bağımsız olarak keşfedilmiştir.
 • Voyager 2: 1989 yılında Voyager 2 uzay aracı, Neptün’e en yakın geçişini yaparak gezegenin ve uydularının ayrıntılı fotoğraflarını ve verilerini Dünya’ya göndermiştir.

İlginç Bilgiler

 • Soğuk ve Uzak: Neptün, Güneş Sistemi’ndeki en soğuk gezegenlerden biridir. Yüzey sıcaklığı -200°C civarındadır.
 • Dönme: Neptün, kendi ekseni etrafında hızlı döner, bu da gezegenin ekvatorunun belirgin bir şekilde şişmesine neden olur.

Neptün, bilim insanları için hala birçok gizemi barındıran ve araştırma konusu olan bir gezegendir. Güneş Sistemi’nde en az ziyaret edilen gezegenlerden biri olmasına rağmen, sahip olduğu özelliklerle büyük ilgi çekmektedir.

Neptün Gezegeni, Neptün ün özellikleri nelerdir?,, Neptün gezegeni neyi temsil eder?, Neptün hangi burcu temsil eder?, Neptün e gidildi mi?, Neptün gezegeni ne renk?, Neptün ün en önemli özelliği nedir?


 

Neptün ün özellikleri nelerdir?,

Güneş Sistemimizdeki son gezegen olan Neptün; karanlık, soğuk ve çok rüzgarlıdır. Güneş’e olan uzaklığı, Dünya’nın Güneş’e olan uzaklığından 30 kat daha fazladır. Neptün Uranüs’e çok benzer. Dünya boyutunda katı bir merkez üstünde yoğun su buharı, amonyak ve metan gazından oluşur.

Neptün gezegeni neyi temsil eder?

Karşılama, etkilenme, bilinçaltı, gizlilik, hayaller Neptün ile ilişkilidir. Neptün, Astroloji’de bilinçaltını, hayallerimizi, rüyaları, fantezileri, beyaz büyüyü, şifacılığı ve biyoenerjiyi gösterir. Haritamızdaki güçlü bir Neptün, fedakarlığı ve merhameti öğretir.

Neptün hangi burcu temsil eder?

Modern astrolojinin ortaya çıkışı ile, Neptün balık burcuna, Plüton Akrep burcuna, Uranüs ise kova atfedilmiş, fakat bu saydığımız Uranüs, Neptün ve Plüton aslında jenerasyon gezegenleridir, bireysellikten çok toplum ve dönemle ilişkilidir.

Neptün e gidildi mi?

Neptün şimdiye kadar sadece Voyager 2 tarafından ziyaret edildi. Neptün’ün yapısı Uranüs’e çok benzemektedir, bununla beraber bu ikisi, daha büyük gaz devleri olan Jüpiter ve Satürn’ün yapısından biraz farklıdırlar.

Neptün gezegeni ne renk?

Yapılan analizler, Uranüs ve Neptün’ün yeşilimsi mavinin benzer bir tonu olduğunu ortaya koysa da araştırmacılar küçük bir fark buldu. Neptün’de, daha ince bir pus tabakasından kaynaklanan hafif bir mavilik daha var.

Neptün ün en önemli özelliği nedir?

Neptün; hızlı ve güçlü rüzgarların hüküm sürdüğü, soğuk ve karanlık bir buz devidir. Güneş Sistemi içerisinde sekizinci sıradadır ve Güneş’e en uzak gezegendir (2006 yılında Plüton’un gezegen statüsü düşürüldükten sonra, “sistemin son gezegeni” olma unvanını geri almıştır).

 

1
be_endim
Beğendim
0
mutluyum
Mutluyum
0
d_n_yorum
Düşünüyorum
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
sinir_oldum
Sinir oldum
Neptün Gezegeni

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Dostkelimeler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Sosyal Medyada Takip Edebilirsiniz...