Nandu

Nandu

Nandu, (Lat. Rhea americana). Nandugiller familyasından bir kuş türü. Orta Amerika bozkırlarında yaşar. Tepe yükekliği 140-150 cm, ağırlığı 20 kg’dır. Tüyleri üst kısımlarda siyah, boyun ortasında sarımsı kahverengi, gırtlak ve yanakta gri mavi, göğüs ve kanatlarda kahverengimsi kül rengi, öteki bölümlerde kirli beyazdır. Gri gözleri, et rengi tüysüz yüz bölümleri, kahverengi gagası ve 3 parmaklı gri ayakları belirgin özelliğidir.
 
Nandugiller, (Lat. Rheidae). Amerika Kıtası’nda yaşayan kuş familyası. İyi koşan, kısa kanatlı, düz göğüslü kuşlardır. Çok eşlidirler. Dişiler 12 tane ve her biri 600 gr ağırlığındaki yumurtalarını ortak yuvalara koyarlar. Kuluçka süresi 34-35 gündür. Küçük sürüler halinde su kenarlarındaki düzlük ve açıklık alanlarda gezerler. Nandu iyi bilinen türüdür.
 
Özellikleri
Boyları 1,25 m ile 1,40 m arasında değişir (sırt yüksekliği yaklaşık 1 m). Ağırlığı 20 ile 25 kg olan nandular, kıtanın en büyük kuşlarıdır. Tabii bu tabir türün erkekleri için geçerlidir. Zira deve kuşundaki gibi erkek nandular dişilerden ortalama olarak daha iridir.
 
Nandu, gevşek ama çok bol gözüken tüylere sahiptir. Uçamayan kuşlar içinde en büyük kanatlara sahip olanıdır. Bacakları uzun ve kuvvetli, ayakları 3 parmaklıdır. Koşarken 60 km/sa. hıza ulaşabilir. Ayrıca çok iyi bir yüzücüdür.
 
Tüylü kıyafeti gri ya da kahverengi olup genelde erkek daha koyu renkli ve daha iridir. Türün bireyleri, boyun altındaki siyah tüy farklılıklarından ayırt edilirler.
 
Dağılımı
Nandular Güney Amerika Pampalarında Arjantin ve Uruguay’dan Brezilya’nın kuzeydoğusuna kadar yayılmışlardır. Bu kuşlar geniş savanalarda yaşar, ormanlarda görünmez.
 
Darwin nandusundan farklı olarak bu iri nandular, düz alanları severler ve yükseklerden kaçınırlar. İri nandu soğuk bölgelerden de kaçınır ve 40° güney enleminin aşağısında bulunmaz.
 
Nandular son zamanlarda artık Avrupa’da da görülmektedir. Almanya’ya 2000 yılı sonbaharında getirilen 3 çift kuş, avlanmasının yasak olması sayesinde Mecklenburg-Vorpommern eyaletinde bugün 80 hayvanlık bir koloni oluşturmuştur.
Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Sonraki Yazı

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar