Mescidi Aksa ve Kudüs ile ilgili ayetler

Mescidi Aksa ve Kudüs ile ilgili ayetler

Mescidi Aksa ve Kudüs ile ilgili ayetler

Mescidi Aksa müslümanların ilk kıblesidir. Etrafı mübarek kılınan mescittir. Bu mübarek belde için Yüce Allah Teala hazretleri aşağıda yayınladığımız ayeti emir buyurmuşlardır.

Mescidi Aksa ve Kudüs ile ilgili ayetler

Yüce Allah Teala Hazretleri İsra suresi 1. ayette şöyle şöyle buyurmuştur. ” Kulunu, kendisine birtakım ayetlerimizi göstermek için bir gece Mescidi Haram’dan çevresini mübarek kıldığımız Mescidi Aksa’ya yürütenin şanı pek yücedir.”

Günümüzde Etrafı kargaşa dolu olan Mescidi Aksa için Bir ayet;

Yüce Allah Teala Hazretleri Bakara suresi 14. ayette şöyle şöyle buyurmuştur. ” Allah’ın mescidlerinde, O’nun adının zikredilmesini engelleyip, onların harap olmasına çalışandan daha zalim kim vardır?

Yüce Allah cc. Hazretleri, Enbiya suresinin 69-71. ayetlerinde de şöyle buyurmaktadır:

“Biz de dedik ki: “Ey ateş! İbrahim’e karşı serin ve esenlik ol.” Ona bir tuzak kurmak istediler. Fakat biz asıl kendilerini hüsrana uğrattık. Onu da Lut’u da içinde alemler için bereketler verdiğimiz yere (ulaştırıp) kurtardık.”

Burada “içinde alemler için bereketler verdiğimiz yer” denirken kastedilen beldenin de Filistin olduğu tefsir kitaplarında dile getirilmektedir. Zaten tarih kaynaklarından öğrenildiğine göre Hz. İbrahim (a.s.) ateşten kurtarıldıktan sonra Filistin topraklarına hicret etmiş ve bir süre bugün el-Halil diye bilinen beldede ikamet etmiştir. Yine tarih kaynaklarından öğrendiğimize göre hem Hz. İbrahim (a.s.)’in hem de Hz. Lut’un birlikte yaşadıkları belde el-Halil ve civarıdır.

Yüce Allah cc. Hazretleri, A’raf suresinin 137. ayetinde de şöyle buyurmaktadır;

“Sonra da zayıf düşürülen topluluğu (mustaz’afları) bereketlendirdiğimiz yerin doğularına ve batılarına mirasçı kıldık. Böylece Rabbinin İsrail oğullarına olan güzel sözü sabretmelerine karşılık tam yerine geldi. Firavun ile toplumunun yapmakta olduklarını ve yükselttiklerini de yıktık.”

Bu ayette de “bereketlendirdiğimiz yer” denirken kastedilen belde Filistin diyarıdır. Çünkü İsrail oğulları Mısır’da zulüm gördükten sonra, bu topraklara göç etmiş ve orada belli bir süre hakimiyet kurmuşlardır.

O beldenin mübarek kılındığına yani bereketlendirildiğine işaret eden, bunların dışında da birçok ayeti kerime bulunmaktadır. O beldenin kalbi ise Kudüs’tür.

Ve son olarak kudüs için uyarı mahiyetinde bir ayet…

Eğer iyilik ederseniz kendinize iyilik etmiş olursunuz ve eğer kötülük ederseniz o da (kendi) aleyhinizedir. Sonunda vaad geldiği zaman, (yine öyle kullar göndeririz ki) yüzlerinizi ‘kötü duruma soksunlar’, birincisinde ona girdikleri gibi mescid (Kudüs)e girsinler ve ele geçirdiklerini ‘darmadağın edip mahvetsinler.’ İsra Suresi, 7. ayet

 

Mescidi Aksa ve Kudüs ile ilgili ayetler konumuzdan sonra diğer başlıklarımıza aşağıdaki linklerden kolayca ulaşabilirsiniz…. Semih YAŞAR

Kudüs ile ilgili sözler ve mesajlar

Miraç nedir Miraç hadisesi nasıl meydana gelmiştir

Mescidi Aksa ve Kudüs ile ilgili ayetler

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar