Kudüs ile ilgili sözler ve mesajlar

Kudüs ile ilgili sözler ve mesajlar

Kudüs ile ilgili sözler ve mesajlar

Müslümanların ilk kıblesi’nin olan Mescid-i Aksa,  en kutsal sayılan üç mescidden biridir. Asıl adı Aramice Beth makdeşa, İbranice Beth ha-mikdaş ve Arapça Beytülmakdis olup “mukaddes ev” demektir. Mescid-i Aksa’nın bulunduğu yer Kudüs’tür. O nedenle müslümanlar için çok önemlidir.

Kudüs’ün tarihi, milattan önce 2000’lere kadar uzanmaktadır. Tarih boyunca iki kez yok olma kaderini tadan şehir, 23 işgale, 52 saldırıya tanıklık etmiştir. Hz. Muhammed S.A.V’in İslamiyet’in yayılmasında önemli bir nokta olan Kudüs’ten Miraç’a yükseldiği ve Mescid-i Aksa’nın burada inşa edildiği bilinmektedir.

İslam için önemli olduğu kadar Yahudi ve Hristiyan dinleri için kabul gören bazı yapı taşları burada bulunmaktadır. İsa’nın burada çarmıha gerildiği rivayeti ve bu nedenle buranın hac noktası olarak kabul görmesi Hristiyanlar için, Milattan önce 10. Yüzyılda Kral Davud’un ele geçirmesi ise Kudüs’ü Yahudiler için anlamlı kılmıştır.

Bu mübarek belde için söylenmiş sözleri sizler için bir araya getirdik. 

Kudüs ile ilgili sözler ve mesajlar

Yüce Allah Teala Hazretleri İsra suresi 1. ayette şöyle şöyle buyurmuştur. ” Kulunu, kendisine birtakım ayetlerimizi göstermek için bir gece Mescidi Haram’dan çevresini mübarek kıldığımız Mescidi Aksa’ya yürütenin şanı pek yücedir.”

Yüce Allah Teala Hazretleri Bakara suresi 14. ayette şöyle şöyle buyurmuştur. ” Allah’ın mescidlerinde, O’nun adının zikredilmesini engelleyip, onların harap olmasına çalışandan daha zalim kim vardır? (Bakara 114)

Şimdi de Kudüs için söylenmiş sözlere bakalım;

Allah’ın evi esaret altındayken, Selahaddin nasıl kendi evinde yatar? Selahaddin Eyyûbî (Kudüs’ü Fetheden büyük komutan)

Biz müslümanlar için, mübarek beldelerimizi korumak imkan değil, iman meselesidir. Recep Tayyip ERDOĞAN

Kudüs’ü savunmak, gerçek bağımsızlığı savunmaktır. Nuri Pakdil

Peygamberlerin en kutsal sırlara eriştiği Kutsal Kudüs, İslam âleminin kanayan yarası, insanlığın utanç tablosu oldu. Yıkılasın İsrail! Enkazını göreyim! Sana ülke diyenin, yüzüne tüküreyim!  Necip Fazıl Kısakürek

Kudüs bizim kırmızı çizgimizdir… Recep Tayyip ERDOĞAN

Eğer Amerika İsrail’i bu kadar çok seviyorsa Güney Amerika’da yer versin. Müslüman topraklarında İsrail’in yeri olamaz. Necmettin ERBAKAN

“Kudüs… Bir sınav kağıdı… Her Mü’min kulun önünde…” Cahit Zarifoğlu

Mekke iddiamız, Medine davamız, Kudüs bitmeyen duamız, İstanbul son durağımız, son sığınağımız, koruyucu kalkanımızdır. İstanbul Kudüs’ündür, Kudüs İstanbul’un. Şam ve Bosna, Üsküp ve Kudüs emanettir bize. Emanetine sahip çık ey Türkiye! Ey Müslümanlar! Kudüslü bacılarım kadar dik durun. Dik durun ki, dünya Müslüman’ın ne olduğunu öğrensin artık. Kudüs’ü savunmak, gerçek bağımsızlığı savunmaktır. Nuri Pakdil

Kudüs Mekke’dir, Medine’dir. Mekke Kudüs’tür, Medine’dir. Medine de Kudüs’tür, Mekke’dir. Nureddin YILDIZ

Kudüs Filistinlilerin değil, Arapların değil, Hz. Muhammed’e sallallahü aleyhi ve sellem ümmet olan herkesindir! Kudüs bizim ilk kıblemiz, sürekli cihâdımızdır! Nureddin YILDIZ

İnanıyorum ki, akl-ı selîm, sağduyu, itidal ve barış taraftarları Hz. İbrahim, Hz. İshak, Hz. Yakup ve Hz. Yusuf’u bağrında barındıran El-Halîl Camisinin başına gelenlerin Mescid-i Aksâ’nın başına gelmesine izin vermeyeceklerdir. Mehmet GÖRMEZ – Eski Diyanet İşleri Bakanı

Biz ise Yahudinin ayağını İslam topraklarından söküp atmaya ve Kudüs’ü kurtarmaya talibiz.. Cahit Zarifoğlu

İçin için çağlayan dualarımı ıslamarladım sana, aldın mı Kudüs, aldın mı? Mehmet Deveci

Kudüs olacak bir gün pencerende manzaran; Biz yüzünü, sen Kudüs’ü göreceksin ey Müslüman! Kudüs; Filistin davası değil, kıble davasıdır.

Bu ümmetin cihad kalbi kıyamete kadar Kudüs’ün eteklerinde atacaktır.

Kudüs, Mekke’dir. Kudüs, Medine’dir. Seven Kudüs’ü sevsin. Doğmak isteyen Kudüs için doğsun. Kudüs için doğmaya da değer ölmeye de…

Kudüs, şehir değildir. O; dindir, imandır, davadır, heyecandır, simgedir, ölçüdür. Onunla ölçeriz cihat tutkumuzu.

Ya Rabbî! Miraca şahitlik ettirdiğin Kudüs’ün, özgürlüğüne de bizleri şahit kıl!

İlk kıble, Peygamberler otağı, Namaz ülkesi, Miraç şahidi, Aşıklar evi, Ey Kudüs! Sen ki mânâ ile maddenin buluştuğu şehirsin.

Kudüs ile ilgili mesajlar

Mescid-i Aksa’nın duvarlarında yazılan o muhteşem slogan: “Komutanı Muhammed olan bir Ümmet boyun eğmez”

Kudüs için duadayız. Kudüs için camideyiz. Kudüs için kıyamdayız. Evlerden camilere, Camilerden meydanlara, Meydanlardan Kudüs’e gideceğiz.

Ey İslam’ın izzetli evlatları, ey Kudüs fatihi Selahaddin olmaya namzet ümmetin civanmert kahramanları! Ya bugün bize dayatılan zilleti kabul etmeyip sesimizi çıkaracağız ya da onurumuz, namusumuz, ilk kıblemiz dediğimiz Mescid-i Aksa’mızı kaybedeceğiz.

Mescid-i Aksa ayettedir mucizedir. Burak’ın kanadının bürüdüğüdür. Rasûlullahın gece yürüyüşüdür. Miraç’ın kapısıdır. Fahr-i Kainatın imamlığında Yüz yirmi dört bin peygambere mescit Ömer’in, Eyyübinin fethidir. Sahipsiz değildir.

Son Resulun ayak izine hasret ey Kudüs! Mahzun olma. Kur’an’da İsra Suresi durdukça Sen Kıyamete kadar Mescid-i Aksa olarak kalacaksın.

Kalk, Silkelen, Kendine Gel,

Umutsuzluğa Sarılma,

Umutsuzluk Şeytandandır.

Ümit Etmek ALLAH’tandır..

Kudüs, Mescid-i Aksa, İslam ümmetinin onurudur. Mescid-i Aksa’ya yapılan her saldırı tüm Müslümanlara yapılmış bir saldırıdır.

Sen ağlama Ey KUDÜS! Bir damla gözyaşına ümmet şavaşır. Sanma ki yalnızsın KUDÜS. Ümmeti Muhammed Yanındadır!

Kudüs Hz. Ömer r.a. Selmanı Farisi r.a. ve sahabe ordusu ile haçlıları mağlup edip fetih ettiği yerdir.

Kudüs ile ilgili sözler ve mesajlar Konumuzdan sonra diğer başlıklarımıza da bakabilirsiniz.. Semih YAŞAR

Miraç nedir Miraç hadisesi nasıl meydana gelmiştir

Mescidi Aksa ve Kudüs ile ilgili ayetler

Kudüs ile ilgili sözler ve mesajlar

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar