Mavi balina – Dünyanın en büyük canlısı

Mavi balina – Dünyanın en büyük canlısı

Mavi balina – Dünyanın en büyük canlısı

Yeryüzünde hala yaşamakta olan ve bilinen en büyük canlı

Mavi balina; tüm zamanların en büyüğü. Gezegenimizde yaşamış olan dinozorlar bile onun kadar büyük olmadıkları biliniyor. Dünyada sadece 5 bin kadar kaldığı sanılıyor.

Okyanusların devi Mavi Balinalar şimdiye kadar tam olarak tartılamadı. Boyutlarından dolayı, ağırlığını ölçecek bir sistemyok. Ancak şimdiye kadar avlanan Mavi Balinalar, parçalar halinde ölçüldü, tartıldı.

Bugüne kadar en büyük mavi balinanın bulunup bulunmadığına ilişkin bir belirsizlik vardır. Bu konudaki çoğu veri 20. yüzyılın ilk yarısında Atlantik Okyanusu’nda öldürülmüş olan mavi balinalara aittir ve standart zoolojik ölçüm yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmayan balina avcılarınca kaydedilmiştir.

Mavi balinaların ağırlığının ölçülmesi, dev boyutları göz önünde bulundurulduğunda, oldukça güç bir iştir. Balina avcılarının öldürdüğü çoğu mavi balina bir bütün olarak değil, tartılabilir parçalara ayrıldıktan sonra ölçülmüştür ki, parçalama işlemi sırasında kaybolan kan ve diğer sıvıların ağırlığı dikkate alındığında, elde edilen sonuçların toplam ağırlık hakkında olması gerekenden düşük tahminlere yol açmış olması kaçınılmazdır. Buna karşın, 27 m’ye kadar uzunluğu olan mavi balinalar hakkında 150-170 tonluk ölçümlere ait kayıtlar vardır. Yine bu dönemlerden gelen veriler söz konusu olduğunda, kayıtlara geçmiş en uzun bireyler 33.6 ve 33.3 m boyundaki iki dişidir ama bu verilere şüpheyle yaklaşılmaktadır.

Amerikan Ulusal Deniz Memelileri Laboratuvarı (UDML) bilimcileri 30 m’lik bir bireyin 180 tondan fazla olacağına inanmaktadır. UDML’nin bugüne kadar yapabildiği en kesin ağırlık ölçümü 177 tondur ve bir dişi mavi balinaya aittir. Aynı laboratuvarın bugüne dek ölçebildiği en uzun mavi balina ise 29.9 m’dir. Bu uzunluk, yakşalık olarak, bir Boeing 737 yolcu uçağının ya da arka arkaya duran üç belediye otobüsünün uzunluğuna eşittir.

Tüm alt türler dahil edilerek konuşulacak olursa, mavi balinaların uzunluk ortalamasının yaklaşık 25 m ve ağırlık ortalamasının da yaklaşık 115 ton olduğu söylenebilir. 29 m’ye ulaşabilen boyuyla Antarktik B. musculus intermedia en büyük, en fazla 24 m’ye ulaşabilen B. musculus brevicauda ise en küçük alt türdür. Kuzey yarı kürenin hakim alt türü olan B. musculus musculus ise ortalama 25 m’ye ulaşır. Diğer balina çubuğu balinalarında olduğu gibi, mavi balinalarda da aynı yaştaki bireylerden dişi olanlar daha büyüktür.

Özellikleri;

Ağırlığı 180 ton.

Boyu 27 metre. En büyüğü 33 metreye ulaşabiliyor.

Bir mavi balinanın kafası o kadar geniştir ki, Sadece dili 2.7 ton. Yani bir fil ağırlığında. dili üzerinde 50 insan ayakta durabilir.

150 tonluk bir mavi balinanın 450 kg’lık kalbinin büyüklüğü küçük bir araba, örneğin bir Wolkwagen golf kadardır ve toplamda yaklaşık 6500 litre olan kan hacmini dolaştırır. Kalbi 600 kiloya ulaşabiliyor.

Hayvanın aort gibi büyük bir atardamarının içinde bir insan bebeği emekleyebilir.Atardamarının çapı 23 santimetre.

Yeni doğmuş bebek Mavi Balina, bir su aygırı kadar.

İlk günlerde 24 saatte 90 kilo alıyor.

Akciğer kapasitesi 5,000 litredir.

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...
instagram logo

İnstagram

facebook logo

Facebook

twitter logo

Twitter

google plus logo

Google + 

youtube logo

Youtube 

pintrest logo

Pinterest 

Tumblr logo

Tumblr

Linkedin logo

Linkedin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar